تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۵:۲۲:۰۸
کد مطلب : 87478
هفته بیست‌ونهم لیگ برتر فوتبال؛

رویای آبی زیر چرخهای تراکتور له شد/ سرنوشت قهرمانی به هفته آخر کشید/ نفت مسجدسلیمان سقوط کرد +جدول

هفته بیست‌ونهم لیگ برتر فوتبال با شکست سنگین استقلال در خانه مقابل تراکتورسازی، سقوط نفت مسجدسلیمان و باخت پرسپولیس در زمین گسترش فولاد به پایان رسید تا سرنوشت قهرمانی به هفته آخر کشیده شود.

به گزارش عصر آبادان، هفته بیست‌ونهم و ماقبل پایانی لیگ برتر فوتبال از ساعت ۱۸ امروز (یکشنبه) با برگزاری ۸ دیدار همزمان آغاز شد. مسابقات امروز تأثیر زیادی در شناسایی قهرمان و تیم‌های سقوط‌کننده داشتند. نتایج را در ادامه مرور می کنیم.تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی تهران استقلال را از پیش رو برداشت. نفت هم در پایتخت صبا را شکست داد. سپاهان نیز در مسجدسلیمان، نفت این شهر را از پیش‌رو برداشت تا با این نتایج سرنوشت قهرمانی لیگ چهاردهم به هفته آخر کشیده شود.

برنامه، نتایج کامل، جدول رده بندی و گلزنان لیگ برتر ایران

استقلال ۱ – تراکتورسازی تبریز ۴
گل‌ها: امید ابراهیمی (۳۰) برای استقلال و سامان نریمان جهان (۷ و ۵۶ و ۸۸) و ادینیو (۱+۴۵) برای تراکتورسازی

فیلم گلهای دیدار استقلال و تراکتور را در اینجا ببینیدحواشی کامل دیدار استقلال و تراکتور را در اینجا ببینید

شرح گل‌ها:

گل اول تراکتورسازی: در دقیقه ۶ سامان نریمان جهان با عبور از مدافعان میانی استقلال با شوت زمینی و دقیق گل تراکتورسازی را به ثمر رساند.

گل استقلال: در دقیقه ۳۰ ضربه کاشته استقلال را بیک زاده زد که حامد لک دروازه‌بان تراکتورسازی مرتکب اشتباه شد و توپ برگشتی را امید ابراهیمی تبدیل به گل مساوی استقلال کرد.

گل دوم تراکتورسازی: دقیقه ۴۵+ ۱ ادینهو با یک شوت زمینی دروازه استقلال را باز کرد.

گل سوم تراکتورسازی: در دقیقه ۵۶  ادینهو توپ را از جناح چپ استقلال سانتر کرد که توپ روی سر سامان نریمان جهان فرود آمد و او هم با یک ضربه دقیق از بین پاهای محسن فروزان گل سوم تیمش را به زیبایی وارد دروازه استقلال کرد.
در دقیقه ۱۰ حامد لک مصدوم شد و بازی چند لحظه‌ای متوقف شد.

گل چهارم تراکتورسازی: در دقیقه ۸۷ سامان نریمان جهان با یک شوت زیبا گل سوم خودش و گل چهارم تیمش را به ثمر رساند تا او در این بازی هت تریک کند.
در دقیقه ۱۱ بهنام برزای پشت محوطه جریمه تراکتورسازی سرنگون شد اما داور اعتقادی به خطا نداشت و به بازیکن استقلال به دلیل تمارض کارت زرد نشان داد.

در دقیقه ۱۷ کاپیتان تراکتورسازی پشت محوطه جریمه مرتکب خطا شد که این ضربه کاشته را امید ابراهیمی به بالای دروازه تراکتورسازی زد.

در دقیقه ۲۶شوت نریمان جهان از بالای دروازه استقلال به بیرون رفت.

در دقیقه ۳۷ شوت خسرو حیدری با اختلاف کمی از کنار دروازه تراکتورسازی به بیرون رفت.

در دقیقه ۳۹ ضربه سر ادینهو از داخل محوطه جریمه با اختلاف کمی از کنار دروازه استقلال به بیرون رفت.

در دقیقه ۴۰ شوت سجاد شهباززاده با اختلاف از کنار دروازه تراکتورسازی بیرون رفت.

در دقیقه ۴۲ ضربه کاشته استقلال را بیک زاده زد که حامد لک توپ را در دو ضرب دفع کرد.

در دقیقه ۴۳ شوت نریمان جهان با اختلاف کمی از کنار دروازه استقلال به بیرون رفت.

نیمه دوم:

تراکتورسازی نیمه دوم را هم هجومی آغاز کرد و در دقیقه ۵۰ شوت نریمان جهان به تیرک دروازه استقلال برخورد کرد.

در دقیقه ۶۲ ضربه سر آرش برهانی با اختلاف از کنار دروازه استقلال به بیرون رفت.

در دقیقه ۶۳ هاشم بیک‌زاده تعویض شد ظاهرا تعویض او به دلیل مصدومیت بود.

در دقیقه ۶۸ امید ابراهیمی ضربه کاشته استقلال را زد که توپ با اختلاف زیادی از کنار دروازه تراکتورسازی به بیرون رفت.

در دقیقه ۷۶ ضربه سر امیرحسین صادقی با اختلاف کمی از کنار دروازه تراکتورسازی به بیرون رفت.

در دقیقه ۸۵ استقلال صاحب یک ضربه کرنر شد که هیچ سودی برای این تیم نداشت.

سیدحسین زرگر داور مسابقه به بهنام برزای و سجاد شهباززاده از استقلال و محمد ایران پوریان، مهرداد بایرامی و خالد شفیعی از تراکتورسازی کارت زرد نشان داد.

با این برد تراکتورسازی ۵۷ امتیازی شد و همچنان در صدر جدول باقی ماند. به این ترتیب سرخپوشان تبریزی در یک قدمی قهرمانی قرار گرفت شنل قهرمانی برایش آماده شد. تراکتورسازی در هفته آخر باید به مصاف تیم نفت تهران که در رده دوم جدول است برود مسابقه‌ای که فینال لیگ محسوب می‌شود.

استقلال هم ۴۷ امتیازی در رده ششم جدول باقی ماند و دیگر شانسی برای کسب سهمیه ندارد و باید خود را برای دیدار با پرسپولیس در هفته آخر لیگ آماده کند. هواداران استقلال هم علیه قلعه‌نویی شعار سر دادند و به نظر می‌رسد عصر او در استقلال به پایان رسیده است.

ترکیب تراکتورسازی:

حامد لک، محمد ایرانپوریان، خالد شفیعی، سامان نریمان جهان، سیلویو دوسانتوز، احمد امیرکامدار( از دقیقه ۷۶ مهدی کیانی)، آندرانیک تیموریان، میرهانی هاشمی( از دقیقه ۶۵ سعید آقایی)، فرشاد احمدزاده، لوسیانو ادینهو( از دقیقه ۶۴ مهرداد بایرامی)، فربد بهزادی کریمی.

سرمربی: تونی اولیویرا

ترکیب استقلال:

محسن فروزان، امیر حسین صادقی، مگویان، هاشم بیک زاده( از دقیقه ۶۲ یعقوب کریمی)، میلاد فخرالدینی، امید ابراهیمی، کرار، بهنام برزای، محسن کریمی( از دقیقه ۴۶ آرش برهانی)، سجاد شهباززاده، رضا عنایتی.

سرمربی: امیر قلعه‌نویی


پیکان ۲ – راه‌آهن ۳
گل‌ها: سیدحسین کریمی (۵۵) و احمد جمشیدیان (۶۴) برای پیکان و موتومبا (۵۴) و رامین رضاییان (۸۵)(۹۴ – پنالتی) برای راه‌آهن

ذوب‌آهن اصفهان ۲ – ملوان بندرانزلی ۰
گل‌ها: احسان پهلوان (۷۷) و مرتضی تبریزی (۸۷)


گسترش‌فولاد تبریز ۲ – پرسپولیس ۱
گل‌ها: جابر انصاری (۱۳ و ۵۰) برای گسترش‌فولاد و تادو (۸۸ – پنالتی) برای پرسپولیس

در دقیقه اول مسابقه بازیکنان گسترش فولاد تبریز حمله تند و تیزی را روی دروازه پرسپولیس ترتیب دادند که شوت محمد ابراهیمی از کنار دروازه سوشا مکان به بیرون رفت.

در دقیقه ۱۱ هم ابراهیمی یک بار دیگر شانس خود را از راه دور امتحان کرد که بازهم ضربه شوت وی با فاصله کمی از دروازه سرخ‌پوشان به خارج رفت.

در ادامه ضربه دیدنی پیمنتا با شیرجه زیبای سوشا به کرنر رفت. تبریزی‌ها در دقیقه ۱۳ مزد حملات خود را گرفتند و در دقیقه ۱۳ جابر انصاری توانست از روی توپی که از سمت راست توسط پیمنتا برایش سانتر شد با ضربه سر دروازه پرسپولیس را باز کند تا بازی یک بر صفر به سود میزبان شود.

بازهم بازیکنان گسترش فولاد حمله کردند تا اینکه در دقیقه ۲۵ شوت میثم نقی‌زاده از کنار دروازه پرسپولیس به بیرون رفت؛ به نظر می‌رسد شوت‌های از راه دور یکی از تاکتیک‌های فراز کمالوند در این مسابقه است.

محمد ابراهیمی یکی از بازیکنان خوب نیمه اول بود؛ وی در دقیقه ۳۰ چند بازیکن پرسپولیس را دریبل زد، اما در لحظه آخر نتوانست ضربه دقیقی به توپ بزند.

شاگردان برانکو در نیمه اول مسابقه نتوانستند خطر جدی روز دروازه گسترش فولاد ترتیب دهند، اما در طرف مقابل شاگردان کمالوند موقعیت‌ها خوبی مخصوصاً از روی شوت‌های از راه دور روی دروازه پرسپولیس ایجاد کردند.

در این مسابقه برانکو به دلیل مصدومیت بنگر و غیبت نورمحمدی تغییراتی را در خط دفاعی تیمش ایجاد کرده است؛ به این ترتیب که اومانیا و حاتمی مدافعان وسط پرسپولیس هستند و خالقی‌فر در سمت راست و جعفرپور هم سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس بازی می‌کند.

نیمه دوم:

بازی پایاپایی در جریان بود که در دقیقه ۵۰ بازهم جابر انصاری توانست دروازه پرسپولیس را باز کند و نتیجه بازی ۲ بر صفر به سود گسترش فولاد تبریز شد. این بار هم جابر انصاری روی کرنر ارسالی پیمنتا از جناح راست با ضربه سر از روی خط شش قدم برای دومین بار دروازه سوشا را باز کرد.

در ادامه و در دقیقه ۵۳ ضربه میلاد کمندانی از بالای دروازه گسترش فولاد تبریز به بیرون رفت.

در دقیقه ۶۳ درویشی، بازیکن شماره ۱۹ گسترش فولاد موقعیت بسیار خوبی کسب کرد که به راحتی توپ را از دست داد. قبل از آن هم جابر انصار در موقعیت نسبتاً تک به تک توپ را توانست به خوبی کنترل کند و سوشا مکانی توپ را جمع کرد.

در ادامه مسابقه و تا دقیقه ۷۵ پرسپولیسی‌ها حملات نصفه و نیمه‌ای را روی دروازه گسترش فولاد ایجاد کردند، اما در طرف مقابل شاگردان کمالوند ضدحملات خطرناکی را روی دروازه پرسپولیس ترتیب می‌دادند.

تا دقیقه ۸۸ پرسپولیس چند سانتر روی دروازه گسترش فولاد تبریز انجام داد که تقریباً تمام آنها بی فایده بود؛ در ادامه داور مسابقه در صحنه‌ای که روی هادی نوروزی در محوطه جریمه خطا شد پنالتی اعلام کرد که ژوزه تادو در دقیقه ۸۹ توانست دروازه گسترش فولاد را باز کند تا نتیجه دو بر یک شود.

ترکیب تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز:

داود نوشی‌صوفیانی، امید نظامی‌پور، لئوناردو پیمنتا (از دقیقه ۸۳علیرضا نقی‌زاده) ، میثم نقی‌زاده، مرتضی اسدی، جابر انصاری، باتیستا، محمدامین درویشی (از دقیقه ۶۶ یوسف سیدی)، سیدمحسن حسینی، محمد ابراهیمی و مصطفی اکرامی.

سرمربی: فراز کمالوند

ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس:

سوشا مکانی، حاتمی، اومانا، خالقی‌فر، جعفرپور، نورالهی (از دقیقه ۶۷ افشین اسماعیل‌زاده)، کمندانی، گابریل، نوروزی، دغاغله (از ابتدای نیمه دوم عباس‌زاده (از دقیقه ۷۴ تادو)) و علیپور.

سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

احمد صالحی داور مسابقه است که به مرتضی اسدی از گسترش فولاد تبریز و مهدی جعفرپور از پرسپولیس کارت زرد نشان داد. با این نتیجه گسترش فولاد تبریز با ۳۱ امتیاز و پرسپولیس ۳۳ امتیاز ماند. با این نتیجه ماندن این تیم تبریزی در لیگ برتر قطعی شد و بازیکنان این تیم در پایان مسابقه سجده شکر بجا آوردند.


سایپای البرز ۳ – استقلال خوزستان ۲
گل‌ها: مجتبی رمضانی (۲)، میلاد میداودی (۷) و مسعود ابراهیم‌زاده (۹۰) برای سایپا و میثم مجیدی (۴۵) و سیدمهدی سیدصالحی (۷۴) برای استقلال خوزستان

فولاد خوزستان ۰ – پدیده خراسان ۰

نفت تهران ۱ – صبای قم ۰
گل: وحید حمدی‌نژاد (۵۴ – پنالتی)


نفت مسجدسلیمان ۱ – سپاهان اصفهان ۳
گلها: فرزاد محمدی (۷۸) برای نفت مسجدسیلمان و مهدی شریفی (۱۲)، عبدالله کرمی (۴۳) و محمد رضا خلعتبری (۱+۹۰) برای سپاهان

دیدار نفت مسجدسلیمان و سپاهان از دقیقه ۷۰ و در حالی که سپاهان ۲ بر صفر پیش بود، به دلیل جنجال تماشاگران مسجدسلیمانی دقایقی متوقف شد.

این دیدار پس از دقایقی وقفه از سر گرفته شد و با نتیجه ۳ بر یک به سود سپاهان به پایان رسید. محمدرضا خلعتبری نیز در این دیدار یک پنالتی را از دست داد. نفت مسجدسلیمان با این شکست به لیگ دسته اول سقوط کرد.


ردیف تیم بازی ها برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتیاز
۱ تراکتورسازی ۲۹ ۱۷ ۶ ۶ ۵۵ ۳۱ ۲۴ ۵۷
۲ نفت تهران ۲۹ ۱۶ ۹ ۴ ۴۲ ۲۵ ۱۷ ۵۷
۳ سپاهان ۲۹ ۱۶ ۸ ۵ ۴۴ ۲۷ ۱۷ ۵۶
۴ ذوب آهن ۲۹ ۱۴ ۹ ۶ ۴۶ ۲۶ ۲۰ ۵۱
۵ فولاد خوزستان ۲۹ ۱۴ ۷ ۸ ۳۱ ۲۴ ۷ ۴۹
۶ استقلال ۲۹ ۱۳ ۸ ۸ ۴۰ ۳۳ ۷ ۴۷
۷ سایپا ۲۹ ۱۱ ۸ ۱۰ ۳۶ ۳۲ ۴ ۴۱
۸ صبای قم ۲۹ ۸ ۱۰ ۱۱ ۲۵ ۳۲ ۳۴
۹ پرسپولیس ۲۹ ۸ ۹ ۱۲ ۳۰ ۳۵ ۳۳
۱۰ پدیده مشهد ۲۹ ۶ ۱۴ ۹ ۲۳ ۲۵ ۳۲
۱۱ گسترش فولاد ۲۹ ۶ ۱۳ ۱۰ ۳۰ ۳۸ ۳۱
۱۲ راه آهن ۲۹ ۷ ۷ ۱۵ ۲۶ ۴۸ -۲۲ ۲۸
۱۳ ملوان ۲۹ ۵ ۱۲ ۱۲ ۲۵ ۳۴ ۲۷
۱۴ استقلال خوزستان ۲۹ ۴ ۱۴ ۱۱ ۳۴ ۴۵ -۱۱ ۲۶
۱۵ پیکان ۲۹ ۴ ۱۳ ۱۲ ۱۵ ۲۸ -۱۳ ۲۵
۱۶ نفت مسجد سلیمان ۲۹ ۳ ۱۳ ۱۳ ۱۹ ۳۸ -۱۹ ۲۲

منبع: مشرق