تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۸:۰۴
کد مطلب : 94397

زائران عربستانی در کدام هتل مشهد مسموم و فوت شدند؟!

علت حادثه رخ داده برای زائران عربستانی در مشهد استفاده از سم در اتاق‌های هتل آنها بوده که منجر به مسمومیت ۳۲ زائر عربستانی و فوت ۴ نفر از آنها شد.

به گزارش پارسینه، سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با ستاد اجرایی فرمان امام در پاسخ به خبرنگار فارس درباره حادثه مسمومیت زائران عربستانی در مشهد گفت: علت این حادثه استفاده از سمی بوده که برای اتاق‌های زائرانی که در هتل مستقر بودند استفاده شده بود.

این سم براساس گزارش معاونت بهداشتی در نمونه خون زائران مشاهده شد و علائم مسمومیت تائید شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در مورد اینکه این حادثه عمدی بوده یا نه حتماً دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل می‌کنند.

وی گفت: نهادهای اطلاع رسانی با توجه به حساسیت این موضوع باید به سرعت اطلاع‌رسانی کنند تا زمینه ایجاد شایعه از بین برود.

وی ادامه داد: آنچه مربوط به وزارت بهداشت بوده از جمله اقدامات تشخیصی مانند سم شناسی با توجه به اینکه در مشهد امکانات تشخیصی و سم‌شناسی مناسبی وجود دارد به سرعت و در کمترین زمان ممکن انجام و اعلام نظر شد.

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تعداد افراد مسموم شده توضیح داد: براساس اطلاعاتی که به من رسیده ۳۲ یا ۳۳ نفر از زائرانی که در هتل بودند مسموم شدند و تا الان ۴ نفر فوتی داشتیم، آمار من مربوط به آخرشب دیشب است چون ۷ نفر از زائران حالشان وخیم بود و در ICU بستری بودند و در مورد اینکه چه تعداد از زائران مسموم شده ترخیص شده و چه تعداد هنوز بستری هستند، اطلاعات دقیق‌تر ندارم.

وزیر بهداشت ادامه داد: آزمایش‌های لازم از همه موارد مورد استفاده زائران از جمله مواد غذایی، اتاق و وسایل آنها از همه جنبه‌ها از جمله سم‌شناسی و وجود ویروس ابولا و کرونا ویروس که زمانی در عربستان شایع بود بررسی‌های لازم انجام شد و مشخص شد که علت حادثه استفاده از موادی بوده که به عنوان سم در فضای اتاق‌ها مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به اینکه درب اتاق بسته بوده از طریق استنشاق وارد خون آنها شده است.

وزیر بهداشت در مورد عمدی یا سهوی بودن حادثه گفت: ما در پزشکی یاد گرفته‌ایم که همیشه بدترین حالت را در نظر بگیریم و من با توجه به شواهد فکر می‌کنم که احتمال عمدی بودن این حادثه بیشتر از سهوی بودن آن است. این احتمال وجود دارد مگر اینکه خلافش ثابت شود.

وی افزود: در این مورد باید با توجه به مسائلمان با عربستان، این موضوع باید خیلی جدی گرفته شود و به سرعت اطلاع‌رسانی شود و هرکس که تخلفی کرده یا کم توجهی داشته باید با آن برخورد شود این خواست مردم است و امیدوارم همه دستگاه‌ها نیز همینطور برخورد کنند.

به گزارش پارسینه،  ۲۳ زائر عربستانی به علت سمپاشی طبقه بالای اتاقهای هتل محل اقامتشان در مشهد ،‌ مسموم و به بیمارستان امام رضا منتقل و بستری شدند .
به گفته  دادستان مشهد این زائران در قالب تور ۶۰ نفری از عربستان به مشهد مقدس سفر کرده بودند و در یکی از هتل های خیابان امام رضا اقامت کرده بودند .

وی در عین حال تاکید کرد : در بررسی های اولیه مدرکی که بیانگر عمدی بودن این حادثه باشد به دست نیامده است .

بعد از پیگیری های خبرنگار پارسینه مشخص شد این زائران در هتل«توحید مشهد » ساکن بودند.

هتل توحید از هتل های مشهد  است که نزدیک به حرم مطهر رضوی ست با فاصله ۵ دقیقه پیاده می باشد تاریخ افتتاح هتل سال ۱۳۹۱ می باشد و این هتل از هتلهای نو ساز مشهد محسوب می شود .

بعد از تماس تلفنی خبرنگار پارسینه با این هتل ضمن تایید خبر مشخص شد تمام مسافران این هتل سعودی بودند و مسافر ایرانی در آن حضور نداشت

همچنین مسئولین این هتل از پاسخ دادن به هرگونه سوال دربازه علت وقوع این حادثه خود داری کردند.

همچنین در آخرین پیگیری خبرنگار پارسینه تا به حال ۵ نفر از این زائران فوت شدند و ۱۱ نفر در آی سی یو بیمارستان امام رضای مشهد بستری هستند.