تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۰۳:۰۵:۰۹
کد مطلب : 45739
یادداشت/دلتنگ یاد شهیدان:

زشت و زیبا از جنگ ، ویرانی و شهیدان / خاطراتی که بر جای ماند

عصر آبادان: یادداشت : دلتنگم. دلتنگ فراموشی حقیقت کلمه شهید. دل نگرانم ، دل نگران دم دستی تعریف کلمه شهید.

defa-moghadas03

به گزارش عصر آبادان یکی از همرزمان شهدای آبادان به مناسبت هفته دفاع مقدس مطلبی به این پایگاه خبری ارسال کرد که درادامه آورده ایم:

روزگاری بود دگرگونه از روزگاران دگر!متفاوت با آنچه که دیده و شنیده بودیم. هوا پاک بود و آسمان در حق زمین دعا داشت،رزق و روزی داشت ، مثل الان نبود که اسمان محض تلنگر زدن به ما و گناهانمان خساست میکند و زمین محض تنبه ما هر روز یک گوشه اش را می لرزاند و شکاف برمی دارد و ما هم اسمش را می گذاریم بلایای طبیعی !
می دانم که دل هاکمتر دلتنگ می شدند، می دانم بسط انقدر زیاد بود که قبض و تنگنا و دلتنگی به چشم نمی امد . می دانم نور پرپر می زد در کوچه ها و چهره ها دو.ست داشتنی بودندو برادری بیداد می کردو همه این ها برکات جنگی بود که مرادمان از آن سخن می گفت و چنان خوان گسترده نعمات و فیوضات الهی می دانست.
براستی کجای جنگ دوست داشتنی است؟
کجای جنگی که خانواده ها را متلاشی می کند و خانه ها را ویران و بچه ها را یتیم و پدر و مادرها را داغدار فرزندانشان، زیباست؟
جنگ فی نفسه هم وحشتناک است و هم زشت، مخصوصا جنگی در اوج ناجوانمردی که امروز روزهای سالگرد وقوعش است.
زیبا نیست! روزی که مردم در سال ۵۹ دنبال خرید کیف و کفش مدرسه بچه ها یشان بوده اند و به ناگهان حمله ناجوانمردانه عراق و باران خمپاره و توپ شهر را پر از تکه های اجساد، گوشت و خون مردم کرده است ، کجایش زیباست؟چرتگه هم که بیاندازی می بینی زشت است، هراسناک است، هیچ ردی از زیبایی در کشته شدن و داغ دیدن ها نبست، در جان باختن ها و نقص عضو شدن ها!
اما اخر جنگ اگر زیبا نبود که شهدا هم زیبا نبودند!هشت سال که سالگرد گرفتن نداشت. اگر جنگ اینقدر زشت بود!این همه خاطرات شیرین و زیبا و این همه درس و معارف متعالی رشد یافته از دل ان برنمی امدند!
اگر جنگ اینقدر زشت بود که تا حالا به خاطر فراموش کردن زشتی هایش از یاد رفته بود!
اگر شهیدان زیبا نبودند ، عکس چهره های گرد و غبار گرفته آنها که میان مو و ریش بلندشان گم شده را ، اینقدر دوست نداشتیم.اگر شهیدان زیبا و برگزیده نبودند که قران نمی فرمود:
ولا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون.
پس شهیدان ، برگزیده و خاصندو خاصان را خداوند مشتری و خریدار است، پس چرا زیبا نباشند؟
دلتنگم. دلتنگ فراموشی حقیقت کلمه شهید. دل نگرانم ، دل نگران دم دستی تعریف کلمه شهید.
دلم گرفته به یاد برادران پاسدارم که به جرم حب الحسین علیه السلام حلقومشان را بریدند.دلم گرفته به یاد غواص های بی نام و نشان که چونان یونس نبی به کام کوسه و نی ها و ابهای متلاطم اروند افتادند.
دلم گرفته به یاد غربت شهیدان ابادان که بی کس و تنها به دل خاک سپرده شدند.دلم گرفته به حال و روز خیابان ها و کوچه ها.حال و روز خیابانها و کوچه ها بد شده است. در داخل سنگرها و پشت خاکریزهای خودمان ، در کوچه ها و خیابانهای شهرمان  زمین گیرمان کرده دشمن! با ماهواره با سایت ها با مجلات تب مدگرایی و تجملاتی و تشریفاتی شدن با ….
دل نگران فراموشی یاد لاله هایم، دل نگران فراموشی معروف هایم . دل نگران رواج وحشتناک منکرهایم. دل نگرانم و درد دل با شهیدان سرزمینم کردم. شاید دعایی کنند در حق شهرهایمان.
شادی ارواح مطهر شهیدان صلوات.

  1. دلارام می‌گه:

    حرفی از سوز دل زدید لاجرم بر دل نشست مارا چه شده؟؟؟حال دلمان این روزا نه ابری است نه بارانی مه گرفته است دل مشغولی مان آنقرها زیاد شده که دلتنگی ها درونش گمشده ,