تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۵:۴۱
کد مطلب : 24472

زلزله‌ای که ۴۲ سال پیش جان ۵۰۰۰ قیروکارزینی را گرفت+ تصاویر

شهرستان قیروکارزین به علت قرار گرفتن بر روی کمربندی از زلزله که از اروپای جنوبی تا آسیای جنوبی کشیده شده تاکنون چندین بار مورد خشم طبیعت قرار گرفته است.

به گزارش عصر آبادان  به نقل از دانا  قرار گرفتن ایران در مناطق فعال لرزه ای سبب شده در طی ۵ دهه ی گذشته تعداد زیادی حوادث طبیعی در مقیاس بزرگ در این کشور اتفاق بیفتد. اغلب شهرها و روستاهایی که بوسیله زلزله صدمه دیده اند در نواحی شمال، شمال شرقی و جنوب ایران واقع شده اند. یکی از شهرهای کوچک و لرزه خیز ایران قیرکارزین می باشد که در جنوب ایران واقع شده است.

شهرستان قیروکارزین به علت قرار گرفتن بر روی کمربندی از زلزله که از اروپای جنوبی تا آسیای جنوبی کشیده شده تاکنون چندین بار مورد خشم طبیعت قرار گرفته است و علت اصلی آن حرکت صفحه ی عربستان به طرف شمال شرقی است.

در سحرگاه ۲۱ فروردین ۱۳۵۱ مصادف با تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۷۲ میلادی زلزله شدیدی در ساعت ۵ و ۳۷ دقیقه بامداد روی داد وجان حدود ۲۰% از کل جمعیت منطقه یعنی ۵۰۱۰ تن را گرفت و ۱۷۱۰ تن را مجروح ساخت. تلفات شهر قیر سه چهارم جمعیت ۵۰۰۰ نفری آن بود، این زلزله تمام آبادیهای منطقه را با خاک یکسان کرد و خسارات زیادی به بخش کشاورزی و دامداری وارد نمود، به طوری که حدود ۵ کیلومتر قنات با ۱۸۰ چاه ویران شد. جاده قیر – فیروز آباد بر اثر ریزش سنگ بسته شد.

مرکز این زمین لرزه شهر قیر بود. شهر قیر قسمت اعظم سکونتگاه هایش ویران شد و تقریبا ۷۵ درصد از ساکنان‌اش که در حدود ۵۰۰۰ نفر بودند از بین رفتند و در روستاها نیز تمام روستاهای قیروکارزین تخریب شدند.
در ادامه تصاویری از این واقعه فاجعه بار آمده است:

کلید واژه