تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , دی, ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۵:۴۴
کد مطلب : 104949

زمان آغاز بیمه تاکسیرانان جدید

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی از آغاز بیمه تاکسیرانان جدید خبر داد.

تقی نوربخش در نشست خبری امروز خود ضمن اعلام حل مشکل بیمه تاکسیرانان گفت: تاکسیران‌های جدید می‌توانند از فردا برای برقراری بیمه تامین اجتماعی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: بیمه تاکسیران‌ها بر اساس تفاهم‌نامه‌ای از محل هدفمندی یارانه‌ها در دولت گذشته برقرار شده بود اما متاسفانه در دولت دهم تنها ۱۰ درصد از حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت شد. در سال ۹۳ دولت یازدهم حق بیمه تاکسیران‌ها را پرداخت کرد اما در سال ۹۴ با توجه به مشکلات در ارتباط با هدفمندی یارانه‌ها و چالش منابع، مبلغی در این خصوص پرداخت نشد.

نوربخش تصریح کرد: در مورد تاکسیران‌های جدید منابع برای بیمه شدن آنها باید تامین می‌شد که با پیگیری سازمان تامین اجتماعی اقدامات لازم صورت گرفت و آماده آغاز بیمه شدن افراد جدید هستیم.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی افزود: این پوشش بیمه‌ای دو خصوصیت دارد اول اینکه کسانی که تقاضای بیمه تامین اجتماعی دارند می‌توانند از امروز به شعب سازمان مراجعه کنند چرا که لیست اسامی و مشخصات آنها به شعبات داده شده است. دوم اینکه لیست‌ها از ماه بهمن سال ۹۳ داده شده و چنانچه تاکیسران‌ها بخواهند از همان زمان تحت پوشش باشند خود می‌توانند حق بیمه این مدت را بدهند. تعداد تاکسیران‌های جدید برای بیمه شدن محدودیتی ندارد اما در دوره جدید پیش‌بینی می‌شود ۱۵ هزار نفر به این افراد افزوده شوند و در حال حاضر یک میلیون راننده درون و برون‌شهری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

وی خاطر نشان کرد: حق بیمه این افراد ۳۳٫۵ درصد از طرف دولت و ۱۳٫۵ درصد خود فرد است و در آینده با توجه به تغییر حدود دستمزد ممکن است این ارقام کمی تفاوت کند. پس از تصویب قانون برای تاکسیرانان، صیادان، قالیبافان و اصناف کم‌درآمد در دولت‌ گذشته در طول ۳ سال از دولت نهم تنها ۲۰۰ میلیارد تومان حق بیمه از طرف دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد اما در طول یک سال گذشته دولت یازدهم ۶۷۰ میلیارد تومان پرداخت داشته است که مسیر بدهی‌ها علیرغم مشکلات هدفمندی یارانه‌ها اهتمام دولت را در این زمینه نشان می‌دهد.

نوربخش همچنین به بیمه کارگران ساختمانی اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴، ۲۵۰ هزار کارگر ساختمانی جدید تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتند که تعداد آنها در حال حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر است.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی همچنین در خصوص کارت هوشمند سلامت و فراگیر شدن نسخه الکترونیک نیز گفت: این اقدام در شهر یزد به صورت پایلوت آغاز شد و پاسخ‌های مثبتی از آن گرفتیم. ضمن اینکه تلاش می‌کنیم نسخه الکترونیک در سال ۹۵ برای کل کشور فراگیر شود.

وی همچنین از اختصاص ۸۰ میلیارد تومان برای ارتقاء هتلینگ بیمارستان‌های تامین اجتماعی خبر داد و در خصوص پرداخت وام‌های ۲ میلیون تومانی به بازنشستگان نیز گفت: مرحله اول این پرداخت‌ها با اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی در آبان سال جاری انجام شد و مرحله دوم نیز از بهمن‌ها آغاز می‌شود.

نوربخش در پاسخ به سوالی در خصوص کارت خرید کالا برای بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: تضمین پرداخت‌ها توسط سازمان انجام شده اما جزئیات این اقدام را باید از وزارت رفاه بپرسیم.

منبع: تسنیم