تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۷:۴۴:۲۹
کد مطلب : 31272

زمان توزیع کارت آزمون سراسری

توکلی افزود: این آمار نسبت به آمار داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۲ تعداد ۵۲ هزار و ۲۴۹ نفر، نسبت به سال ۹۱ تعداد ۳۴ هزار و ۹۵۲ نفر، نسبت به سال ۹۰ تعداد ۱۰۱ هزار و ۶۵۸ نفر و نسبت به سال ۸۹ تعداد ۲۵۵ هزار و ۴۹۱ نفر کمتر شده است.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام آمارهای آزمون سراسری۹۳ گفت:‌ داوطلبان شرکت در آزمون سراسری برای دریافت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوطه از روز یکشنبه اول تیرماه می‌توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار آزمون سراسری سال ۹۳ گفت:‌ ثبت‌نام از داوطلبان آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی و بین‌الملل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد، پیام نور و موسسات آموزش عالی، غیرانتفاعی و غیر دولتی در دو مرحله انجام شد که در مجموع یک میلیون و ۳۱ هزار و ۳۲۲ نفر متقاضی شرکت در آزمون سراسری بودند.

به گفته وی از این تعداد ۶۰۸ هزار و ۸۵۲ نفر زن و ۴۲۲ هزار و ۴۷۰ نفر مرد هستند.

توکلی افزود: این آمار نسبت به آمار داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۲ تعداد ۵۲ هزار و ۲۴۹ نفر، نسبت به سال ۹۱ تعداد ۳۴ هزار و ۹۵۲ نفر، نسبت به سال ۹۰ تعداد ۱۰۱ هزار و ۶۵۸ نفر و نسبت به سال ۸۹ تعداد ۲۵۵ هزار و ۴۹۱ نفر کمتر شده است.

توکلی ادامه داد:‌ در آزمون سراسری سال ۹۳ همانند سال گذشته به هر یک از داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و زبان‌های خارجه اجازه داده شده بود که در صورت علاقه در گروه آزمایشی هنر نیز علاقه خود را در فرم ثبت‌نام اعلام کنند که بر این اساس تعداد ۴۳ هزار و ۵۱۴ داوطلب علاقمندی خود را اعلام کردند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با توجه به ضوابط آزمون به هر یک از داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر اجازه داده شده بود که در صورت علاقه در گروه آزمایشی زبان‌های خارجه نیز علاقه خود را در فرم ثبت‌نام اعلام کنند که بر این اساس تعداد ۱۱۹ هزار و ۷۹۳ داوطلب علاقمندی خود را اعلام کردند.

توکلی اظهار داشت:‌کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۳ و برگ راهنمای مربوط از روز یکشنبه اول تیرماه بر روی سایت قرار می‌گیرد، با توجه به اینکه آزمون عمومی و اختصاصی هر یک از گروه‌های آزمایشی در یک نیم‌روز برگزار می‌شود داوطلبان هر یک از گروه‌ها ضرورت دارد پرینت کارت گروه مربوطه را داشته باشند یعنی داوطلبانی که در دو یا سه گروه ثبت‌نام کردند دو یا سه کارت دریافت می‌کنند.

به گفته وی با توجه به آمار داوطلبان واقعی (ثبت‌نام کنندگان) یعنی یک میلیون و ۳۱ هزار و ۳۲۲ نفر، ‌آمار علاقمندان به هنر و زبان‌های خارجی علاوه بر گروه‌های اصلی تعداد ۱۶۳ هزار و ۳۰۷ نفر است. بنابراین برای برگزاری آزمون تعداد یک میلیون و ۱۹۴ هزار و ۶۲۹ کارت صادر شده است.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: بنابراین برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی تعداد ۲۲۲ هزار و ۵۰۷ نفر، گروه آزمایشی تجربی ۵۲۲ هزار و ۸۳۳ نفر، گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۶۳ هزار و ۷۲ نفر، گروه آزمایشی هنر با توجه به آمار علاقمندان ۵۷ هزار و ۲۴۱ نفر و گروه آزمایشی زبان خارجه با توجه به آمار علاقمندان ۱۲۸ هزار و ۹۷۶ کارت صادر شده است.

توکلی اضافه کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده آزمون سراسری سال ۹۳ در صبح و بعدازظهر پنجشنبه پنجم تیرماه، جمعه ششم و صبح شنبه هفتم تیرماه در ۳۶۴ شهرستان و بخش کشور و ۱۵ کشور خارجی برگزار می‌شود.

به گفته وی آزمون گروه ریاضی و فنی صبح و آزمون گروه هنر بعدازظهر پنجشنبه ۵ تیر ماه، آزمون گروه علوم تجربی صبح و آزمون گروه زبان‌های خارجه بعدازظهر جمعه ۶ تیرماه، آزمون گروه علوم انسانی صبح شنبه ۷ تیرماه برگزار می‌شود.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور عنوان کرد: آزمون سراسری سال ۹۳ برای داوطلبان پنج گروه آزمایشی مانند سال گذشته در یک مرحله برگزار می‌شود و داوطلبان در یک جلسه به سوالات عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی مربوطه پاسخ می‌دهند.

وی افزود:‌سوالات آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینه‌ای و از کتاب‌های اعلام شده دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام جدید سالی واحدی که در دفترچه راهنمای شماره یک آزمون سراسری اعلام شد مطرح می‌شود.

وی افزود: همچنین در طراحی هر بخش از سوالات از مطالب حذف شده سوال طراحی نمی‌شود، سوالات مفهومی است که این مسئله به منزله دشوار بودن سوالات نیست بلکه افرادی که کتب درسی را مطالعه کرده‌‌اند می‌توانند به سوالات پاسخ دهند.

منبع: فارس