تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۶:۵۱:۰۳
کد مطلب : 17044

زمان و مکان مذاکرات هسته ای مشخص شد/ پایان تدریجی تحریم ها

این گفتگوها برای کاهش و محدود کردن بخش هایی از برنامه هسته ای ایران در ازای پایان دادن تدریجی به تحریم های این کشور خواهد بود.

عصر آبادان-به نقل از خبرگزاری رویترز (reuters)، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: شش قدرت جهانی و ایران گفتگوها بر سر توافق بلندمدت هسته ای را از ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در وین آغاز خواهند کرد.

رویترز افزود: این گفتگوها برای کاهش و محدود کردن بخش هایی از برنامه هسته ای ایران در ازای پایان دادن تدریجی به تحریم های این کشور خواهد بود.

خانم اشتون، پس از توصیف آنچه جلسه “واقعا قابل توجه” با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ می خواند، اظهار داشت: ما توافق کردیم که گفتگوها را از ۱۸ فوریه در ساختمان سازمان ملل متحد در وین آغاز کنیم.

براساس این گزارش، مدیران سیاسی گروه ۱+۵ در مذاکرات وین شرکت خواهند کرد و  اشتون نمایندگی آنها را برعهده خواهد داشت. این احتمال وجود دارد که دور تازه گفت‌وگوها در وین چند روز به درازا بکشد.

رویترز نوشت: آقای ظریف گفته، “تغییر محل مذاکرات به دفتر سازمان ملل متحد (در وین) اتفاق خوبی است. ما منتظر دیدار شما (خانم اشتون) در ایران در آینده نزدیک هستیم”. ایران، از اشتون که گفتگوهای هسته ای را از جانب آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان هماهنگ می کند، دعوت کرده که از این کشور دیدار کند و خانم اشتون هم گفته به زودی به ایران خواهد رفت.

شش قدرت جهانی، سال ها به مذاکره با ایران پرداخته اند و هدف آن ها ترغیب تهران به کاهش بخش هایی از برنامه هسته ایش بوده است. قدرت های غربی نگران این هستند که برنامه هسته ای این کشور، اهداف نظامی داشته باشد؛ ادعایی که از سوی ایران رد شده است. دور جدید مذاکرات در حالی  قرار است آغاز شود که دو طرف، آن را دشوار ارزیابی کرده‌اند.

رئیس جمهور ایران در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، دستیابی به توافق هسته ای شش ماهه را مثب ارزیابی کرده و گفته بود، تهران به دنبال توافق نهایی و عادی سازی روابط با دیگر کشورهاست.

 

 

منبع/ جام نیوز