تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۳:۱۸
کد مطلب : 111797
بررسی تحولات عراق در رسانه آمریکایی؛

زمان گفتگوی جدی ایران و آمریکا است/ بحرانی خطرناک در پیش است

«بدون همکاری آمریکا و ایران، بحران موجود می تواند به فروپاشی کامل سیستم سیاسی عراق منجر شود …»

به گزارش   عصر آبادان: زلمای خلیلزاد سفیر پیشین آمریکا در عراق، با انتشار یادداشتی در پایگاه آمریکایی پالیتیکو (Politico) تحت عنوان “چرا آمریکا به ایران در عراق نیاز دارد” به ضرورت همکاری ایران و آمریکا برای حل بحران عراق پرداخته است.

 
در این یادداشت آمده است: «اکنون زمان گفتگوی جدی آمریکا با ایران در رابطه با عراق است. هرج و مرج های اخیر بغداد که با تصرف موقت مجلس عراق توسط حامیان مقتدی صدر به اوج خود رسید، موجب تضعیف جنگ مقابل داعش، تضعیف اقتصاد عراق و تسریع فروپاشی این کشور می شود.

 
بدون همکاری آمریکا، ایران و آیت الله سیستانی روحانی ارشد شیعه عراق، بحران موجود می تواند به فروپاشی کامل سیستم سیاسی عراق منجر شود و درها را برای اشغال دائمی عراق توسط داعش و دیگر سازمان های تروریستی ضد آمریکایی باز نماید. برای جلوگیری از ایجاد بحرانی خطرناک در عراق و در دست گرفتن احتمالی قدرت توسط داعش، واشنگتن به کمک تهران نیاز دارد.»

 
در ادامه این یادداشت ضمن ادعای اینکه جایگاه احزاب سیاسی شیعه عراق که تحت حمایت ایران هستند در حال تضعیف است، آمده است: «برای مدتی بیش از ۹ ماه، جوانان عراقی در اعتراض به سوء مدیریت اقتصادی دولت و عدم موفقیت در تامین امنیت کشور و خدمت رسانی، اعتراضاتی را سازمان دهی کرده اند. معترضین ضمن در خواست اصلاحات، از مسئولان می پرسند که میلیاردها دلار درآمد نفتی کشور کجا می رود؟

 

 

آیت الله سیستانی محبوب ترین روحانی شیعه عراق نیز که پیش از این از انتصاب حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر حمایت کرده بود، به صورت آشکار در کنار جوانان در این اعتراضات و درخواست برای اصلاحات شرکت کرده است. حضور آیت الله سیستانی در این اعتراضات و درخواست پیشرفت در مبارزه با فساد و بهبود خدمات به شهروندان، این فرصت را مقتدی صدر داده  است که ردای اصلاحات را به تن کند.»

 

 

در ادامه این یادداشت با اشاره به اعلام انتصاب یک کابینه تکنوکرات بدون حمایت احزاب سیاسی توسط حیدر العبادی که با مخالفت رهبران احزاب سیاسی مواجه شده آمده است: «زمانی که واشنگتن و تهران به روشنی اعلام کردند که خوستار باقی ماندن العبادی در قدرت هستند، احزاب سیاسی مصالحه کردند تا العبادی در قدرت باقی بماند به شرطی که وابستگان احزاب در کابینه راه یابند. اما مقتدی صدر این مصالحه را نپذیرفت و حامیان وی به پارلمان یورش برده و خواستار تشکیل یک دولت تکنوکرات شدند.

 
در صورتی که این بحران حل نشود، ممکن است مقدی صدر اعلام تشکیل دولت موقت کند؛ اقدامی که می تواند پیامدهای سختی به دنبال داشته باشد؛ از جمله منحرف شدن نیروهای امنیتی عراق از مبارزه با داعش و مشغول شدن آن ها به جنگ قدرت در پایتخت، تقویت انگیزه های جدایی طلبانه کردها برای تامین منافع خود و …»

 

 

در انتهای این گزارش آمده است: «گفتگو و همکاری میان آمریکا و ایران می تواند به حل این بحران بیانجامد. واشنگتن و تهران باید برای حل فوری بحران سیاسی بغداد تلاش کرده و به صورت موازی برای دستیابی به مصالحه ای سریع بین احزاب سیاسی و نخست وزیر کار کنند. در کنار آن نیز، آمریکا باید تلاشی فعال برای مشورت همزمان با ترکیه و عربستان داشته باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است آن ها در راستای تضعیف قدرت شیعیان در منطقه به بحران عراق دامن بزنند.

 

 

باید منتظر ماند و دید که آیت الله سیستانی، آمریکا و ایران می توانند با یکدیگر هماهنگ شده و رهبران عراقی را با خود همراه نمایند. به هر حال، انجام این کار ضروری به نظر می رسد.»

 

 

 

 

منبع: جام نیوز