تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , دی, ۱۳۹۳ | ۲۳:۱۹:۴۵
کد مطلب : 67110

زندگی عجیب قورباغه ها/ از بلعیدن غذا با چشم تا باروری در معده

قورباغه ها در زمره عجیب ترین جانوران جهان قرار دارند و جالب اینکه از معدود حیواناتی هستند که مردم جهان نگاه متفاوتی نسبت به آنها دارند. با این حال زندگی این حیوان ناشناخته های زیادی دارد.

از اینکه قورباغه با چشمانش غذا را می بلعد تا انبوهی از نکات عجیب دیگر، زندگی این جانور مملو از ناشناخته های خواندنی است.

شاید بارها شنیده باشید که می گوید ” چشمانش بزرگتر از معده اش است”. اما در برخی موارد چشمان بزرگ کارایی خاصی پیدا می کنند. حقیقت این است که بسیاری از قورباغه ها با چشمانشان غذا را می بلعند.

کریستوفر راکسوورتی خزنده شناسی از موزه تاریخ طبیعی آمریکا می گوید: واقعیت این است که به محض وارد شدن غذا در دهان، طی یک فرآیند شگفت انگیز کره چشم قورباغه پایین آمده و به فرآیند بلع غذا کمک اصلی را می کند.

بیشتر قورباغه ها تخم گذارند اما حیرت آور آن است که برخی گونه های این حیوان قورباغه زنده به دنیا می آورند.

مطالعه جدیدی در این زمینه نشان می دهد گونه ای قورباغه در اندونزی شناسایی شده که به جای تخم گذاری، بچه قورباغه زنده به دنیا می آورد.

محققان دو گونه خاص از قورباغه را نیز شناسایی کرده اند که نحوه تخم گذاری و بارورسازی آنها بسیار عجیب است.

جنس ماده این قورباغه ها که بومی استرالیا هستند به طور طبیعی تخم گذاری می کند و در ادامه قورباغه نر با ریختن اسپرم ها بر روی تخم ها به باروری آنها کمک می کند. اما قسمت عجیب تر داستان تازه از اینجا آغاز می شود.

از این مرحله به بعد قورباغه ماده تخم های بارور شده را می بلعد. جالب اینکه برای حفظ تخم ها آنزیم های هضم کننده غذا از کار می افتند. پس از مدتی که بچه قرباغه ها به دنیا می آیند از دهان مادر خارج می شوند.

بارورسازی تخم ها در دنیای قورباغه ها مدل های عجیب دیگری هم دارد.

گونه ای از این حیوان به نام Pipa pipa وجود دارد که می توان آن را یکی از عجیب ترین قورباغه های دنیا به شمار آورد. این حیوان که شبیه یک پنکیک است تمام عمر خود را در آب سپری می کند. پس از جفت گیری نر و ماده، قورباغه ماده تخم هایش را در آب رها کرده و از این لحظه به بعد وظیفه قورباغه نر آغاز می شود. حیوان شروع به جمع آوری تخم ها کرده آن را بارور می کند. پس از این مرحله تخم های بارورشده بر روی بافت اسفنجی شکل پشت حیوان ماده قرار می گیرند تا در آنجا رشد کنند.

موزه تاریخ طبیعی آمریکا اعلام کرده که قورباغه ها اندازه های متنوعی هم دارند. بزرگترین قورباغه جهان در غرب آفریقا زندگی می کند و ۳۸ سانتیمتر طول و جالب اینکه ۳٫۲ کیلوگرم هم وزن دارد.