تاریخ انتشار خبر: ۵ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۴:۱۷
کد مطلب : 110530

زنگنه: طرح فریز نفتی شبیه جوک است

وزیر نفت با اشاره به ارائه طرح فریز نفتی از سوی عربستان گفت: این شبیه جوک است که به ما می گویند ما تولیدمان را بالای ده میلیون بشکه در روز فریز می کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید.

 تسنیم نوشت: وزیر نفت با اشاره به ارائه طرح فریز نفتی از سوی عربستان گفت: این شبیه جوک است که به ما می گویند ما تولیدمان را بالای ده میلیون بشکه در روز فریز می کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید.
وزیر نفت در پنل تخصصی انرژی که در حاشیه همایش تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد گفت: برخی کشورها که بالای ده میلیون بشکه در روز نفت تولید می کنند از ایران می خواهند تولید نفت خود را در سطح یک میلیون بشکه در روز فریز کند.

وی افزود: این شبیه جوک است که به ما می گویند ما تولیدمان را بالای ده میلیون بشکه در روز فریز می کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید.

وزیر نفت در ادامه گفت: «هشت یا ۹ میدان نفتی است که ۷۰ درصد تولید نفت کشور را تامین می کنند. این میدان ها پیر شده اند و نیاز به ترمیم دارند. اما هر کاری می خواهیم در این زمینه انجام بدهیم یک عده کفن می پوشند و سینه می زنند و اجازه نمی دهند.»

وی افزود: «اگه نمی گذارند انجام نمی دهیم. نه آبرویمان را از سر راه آورده ایم نه جانمان را. اما آیندگان ما را لعنت خواهند کرد. زیرا عدم ترمیم این میادین ضرر های جبران ناپذیری به کشور وارد خواهد کرد‎.»

زنگنه گفت: تولید نفت از این میادین هر سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می یابد و اگر اقدامی انجام نشود بعد از مدتی دیگر نمی توان برای احیای آن ها کاری انجام داد.

وی مهمترین برنامه وزارت نفت را در طول برنامه ششم توسعه، افزایش تولید نفت عنوان کرد و افزود: در طول برنامه ششم تولید نفت باید به روزانه چهار میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه برسد که البته برای تحقق این مقدار فراهم شدن شرائط لازم و ضروری است.

وزیر نفت با بیان این که در طول این برنامه روزانه یک میلیون بشکه به تولید میعانات گازی کشور افزوده می شود به افزایش تولید گاز نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۶ تولید گاز به بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب می رسد و سهم پارس جنوبی از این مقدار ۷۵۰ میلیون مترمکعب است.

زنگنه با یادآوری این که فازهای میدان گازی پارس جنوبی اواسط سال ۹۶ به جز فاز ۱۴ تکمیل و به پایان می رسد، یادآور شد: در این سال مقدار تولید گاز ایران از پارس جنوبی از قطر بالاتر خواهد رفت.

وی سپس به موضوع سوخت نیروگاهها پرداخت و با اشاره به فعالیتهای وزارت نفت در این زمینه گفت: در سال ۹۴ میزان استفاده از نیروگاهها از سوخت مایع ۱۷ تا ۱۸ درصد می رسد و این درحالی است که در سال ۹۲، ۴۲ درصد سوخت نیروگاهها که معادل ۲۷ میلیارد دلار می شود سوخت مایع بوده است.

زنگنه افزود:  این میزان در سالهای آینده به ۱۰ درصد می رسد که هم برای اقتصاد ملی و هم برای محیط زیست مناسب است.

وزیر نفت همچنین دیگر برنامه وزارت نفت را در طول برنامه ششم افزایش صادرات گاز عنوان کرد و با اشاره به این که اگر از لحاظ سیاسی مشکلی به وجود نیاید صادرات گاز ایران به ۲۰۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد، افزود: عراق، پاکستان، عمان وبرخی از کشورهای منطقه مشتریان گاز ایران خواهند بود.

زنگنه همچنین ارزش محصولات پتروشیمی در سال ۹۴ را ۱۸ میلیارد دلار براساس قیمت پایه سال ۹۳ اعلام کرد و گفت: طبق برنامه این میزان در سال پایانی برنامه ششم به ۴۱ میلیارد دلار می رسد که برای رسیدن به این میزان، سرمایه گذاری عظیمی نیاز است که باید از سوی بخش خصوصی تامین شود.

وی میزان سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی را ۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: اگر سالی ۱۲ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شود اشتغال عظیمی در کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به این که برای بهینه سازی پالایشگاههای موجود در برنامه ششم به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است به ساخت پالایشگاههای میعانات گازی در کشور اشاره کرد و گفت: با تکمیل پالایشگاههای سیراف (۴۸۰ هزار بشکه)، ستاره خلیج فارس ( ۳۶۰ هزار بشکه) و پالایشگاه دوم فارس (۱۲۰ هزار بشکه) ایران تا آخر برنامه میعاناتی برای صادرات نخواهد داشت.

زنگنه با بیان این که ظرف ۲ الی سه سال آینده میزان مصرف سوخت مایع در نیروگاهها و صنعت ناچیز می شود افزود: در طول سه سال آینده سوخت مایع تنها در بخش حمل ونقل استفاده می شود.

وزیر نفت با اشاره به این که صنعت نفت در طول برنامه ششم به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که از این میزان سهم بخش بالادستی ۱۳۴ میلیارد دلار است، یادآور شد: بقیه این سرمایه گذاری برای بخش پائین دستی که باید از منابع داخلی و خارجی و همچنین صندوق توسعه ملی تامین شود.