تاریخ انتشار خبر: ۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۱:۲۰
کد مطلب : 70801
ساجده ریشاوی کیست؟

زنی که کارگردان”محمد رسوالله (ص)”را کشت+تصاویر

نام ساجده ریشاوی، یکی از تروریست های داعش که در اردن زندانی است، بار دیگر بر سر زبان ها افتاد و گفته می شود، قرار است با خلبان اردنی و گروگان ژاپنی داعش مبادله شود. او کسی است که مصطفی عقاد، کارگردان مشهور مصری را کشت.

شبکه خبر: ساجده مبارک عطروس الریشاوی متولد سال ۱۹۵۶ در عراق، به اتهام دخالت در بمبگذاری های تروریستی سال ۲۰۰۵ در سه هتل در امان، پایتخت اردن به اعدام محکوم شده است.

ریشاوی، خود نیز یک تکفیری انتحاری بود و قصد داشت کمربند انفجاری اش را در مقابل هتل رادیسون SAS امان منفجر کند، اما ضامن بمب عمل نکرد و پس از منفجر شدن بمب شوهرش، ساجده موفق به فرار شد.

ساجده ریشاوی قبل از دستگیری

در آن روز، ساجده و شوهرش طبق برنامه به هتل رادیسون رفتند که در آن یک جشن عروسی برپا بود. همسر ساجده به سالن مردها می رود و در زمان مقرر، با گفتن الله اکبر، بمب را منفجر می کند. همزمان، ساجده نیز که به سالن زن ها رفته بود، ضامن بمب خود را فشار می دهد، اما بمب عمل نمی کند و تلاش مجدد ساجده نیز کارگر نمی شود و او در همان شلوغی، موفق به فرار می شود.

سه روز بعد، ماموران امنیتی اردن او را در منزل خواهرش در شهرستان سلط دستگیر کردند. شوهرخواهر او نیز، در بمبگذاری های سال ۲۰۰۵ دخالت داشت و پس از آن به عراق رفته بود.

ساجده ریشاوی

 

* در آن انفجار ۵۷ نفر کشته شدند که مشهور ترین آنها، مصطفی عقاد، کارگردان مشهور مصری و سازنده فیلم های محمد رسول الله (ص) و عمرمختار بود. دختر مصطفی عقاد نیز در این انفجار کشته شد.

ساجده در بازجویی ها گفته است که همسرش، علی حسین علی الشمری، یکی از پیروان ابو مصعب الزرقاوی، او را تشویق و وادار به انجام این کار کرده است. برادر ساجده نیز، یکی از افراد الزرقاوی است. با این وجود، اسناد و اطلاعات به دست آمده و اظهارات سایر تروریست های دستگیر شده، حاکی از آن بود که ساجده ریشاوی نه تنها تحت اجبار همسرش نبوده، بلکه بمب های او را نیز، ساجده می ساخته و طراح حمله به هتل رادیسون نیز ساجده بوده است. او علاوه بر تهیه و جابجایی مواد منفجره، یک متخصص در ساختن بمب های دست ساز بوده و در اغلب بمبگذاری ها، با استفاده از پوشش زنانه، ماموریت انتقال و کارگذاشتن بمب و مواد منفجره را انجام می داده است.

دادگاه ریشاوی در سال ۲۰۰۶ تشکیل شد و او به اتهام تلاش برای انجام عملیات تروریستی و حمل و جابجایی مواد منفجره، به اعدام محکوم شد که تاکنون اجرا نشده است.

مبادله ریشاوی با گروگان ها

نام ریشاوی بعد از گرفتار شدن معاذ الکساسبه، خلبان اردنی در دست داعش، بار دیگر بر زبان ها افتاد و دولت اردن تلاش کرد با تحویل دادن ساجده الریشاوی و زیاد الکربولی یکی از تکفیری های محبوس در اردن، خلبانش را پس بگیرد که به نتیجه نرسید، اما اکنون به علت نیاز شدید داعش به سوژه تبلیغاتی برای افزایش روحیه اعضا و هوادارانش، قرار است او با خلبان اردنی و گروگان ژاپنی مبادله شود.