تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۷:۰۷
کد مطلب : 98544

ساخت آرامگاه آیت الله جمی امام جمعه فقید آبادان در نجف اشرف آغاز شد

مسوول ستاد عتبات عالیات شهرستان آبادان از آغاز ساخت آرامگاه بر مزار آیت الله غلامحسین جمی امام جمعه فقید آبادان در نجف اشرف خبر داد.

مکی یازع افزود: طراحی آرامگاه متشکل از چهار رواق گنبدی شکل به پایان رسیده است.

وی اظهار داشت: چهار استاد کار آبادانی به سرپرستی استاد علی حسین زاده دشتی به نجف اعزام شده اند و مشغول کار بر سازه این آرامگاه هستند.

یازع هزینه احداث آرامگاه آیت الله جمی را سه میلیارد ریال و از محل کمک های مردمی، خانواده مرحوم و ستاد عتبات عالیات آبادان اعلام کرد.

آیت الله غلامحسین جمی امام جمعه فقید آبادان سال ۱۳۲۴ که سازمان انقلابی فداییان اسلام تشکیل شد، جذب شاخه آبادان این سازمان شد و برای معرفی این سازمان منبرهای می رفت.

آیت الله جمی در طول زندگی با برکتش منبر را به کانونی برای روشنگری و اطلاع رسانی مردم علیه رژیم تبدیل کرده بود و از همین طریق با رژیم پهلوی مبارزه می کرد.

وی پس از نهضت ملی شدن نفت و تبعید امام خمینی (ره ) به نجف، آبادان را به عنوان پل ارتباطی با نجف قرار داد و مسائل کشور را به گوش امام راحل و فرامین ایشان را به مردم ایران انتقال می داد.

با شروع حرکت های انقلابی مردم در کشور، حرکتهای مردمی در شهرستان آبادان را سازماندهی کرد و مامن امنی برای انقلابیون شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره ) به عنوان نماینده امام و نخستین امام جمعه آبادان منصوب شد.

وی در طول دوران دفاع مقدس یکی از دژهای تسخیر ناپذیرترین رزمندگان اسلام بود و همیشه یار و یاور رزمندگان و مردم بی دفاع آبادان بود.

آیت الله جمی، آبان ماه سال ۸۲ به دلیل کهولت و بیماری از سمت خود استعفا و به جای وی حجت لاسلام ‘سید علی دهدشتی’ به عنوان امام جمعه آبادان معرفی شد.

وی ۲۴ سال امامت جمعه آبادان را به عهده داشت و در دوران دفاع مقدس و بازسازی در آبادان حضوری فعال داشت.

آیت الله غلامحسین جمی در سن ۸۳ سالگی در بیمارستان امام (ره ) آبادان به دیار باقی شتافت و پیکرش در وادی السلام نجف اشرف آرام گرفت.

مرجع / ایرنا