تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۷:۲۷
کد مطلب : 85220
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری آبادان:

ساخت کارخانه تولید کود کمپوست آبادان در مراحل پایانی قرار دارد

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری آبادان گفت: کار ساخت کارخانه تولید کود کمپوست این شهر در مراحل نهایی قرار دارد.

امیر حکیمی احمدخانیبا اشاره به ساخت دستگاه تولید کود کمپوست در اصفهان و قرار داشتن ساخت آن در مراحل نهایی اظهار کرد: برای ساخت، نصب و راه اندازی سوله کارخانه تولید کود کمپوست در آبادان مبلغ ۵٫۵ میلیارد تومان اعتبار هزینه می‌شود.

وی اضافه کرد: برای این منظور سازمان منطقه آزاد اروند مشارکتی ۵۰ درصدی در تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری آبادان با بیان اینکه به طور روزانه ۱۷۰ تن زباله در آبادان تولید می‌شود که ۶۵ درصد آن زباله تر است تصریح کرد: با راه اندازی کارخانه تولید کود کمپوست، حجم دفن زباله تر به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

حکیمی احمدخانی با یادآوری اینکه ۶۵ درصد زباله تولیدی در شهر آبادان را زباله تر تشکیل می‌دهد، گفت: زباله‌های تر در فرآیند تولید به کود کمپوست تبدیل و در مصارف کشاورزی از آن استفاده می‌شود.

وی افزود: نخستین مرحله از فرایند تولید کود کمپوست، مرحله پردازش یعنی جدا کردن زباله «خشک» جهت بازیافت و زباله «تر» برای تولید کود کمپوست است.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری آبادان، کارخانه کود کمپوست که در جاده امام علی‌بن ابیطالب ابتدای محور آبادان ـ اهواز قرار دارد، ظرفیت تولید روزانه ۲۰۰ تن کود را دارا است.

حکیمی احمدخانی در پایان بیان کرد: امکان ارائه خدمات به شهرهای همجوار با وجود این کارخانه امکان‌پذیر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، نیمه خشک و خشک بودن اقلیم ایران، کمبود رطوبت و وجود روان آب‌ها سبب فقر خاک از نظر موادغذایی شده که نیاز به استفاده از انواع کودها برای کشاورزی است، به دلیل مصرف کودهای شیمیایی که باعث تخریب بافت خاک و کاهش هوموس آن شده است، این خاک‌ها نیاز به اصلاح ساختار دارد که کود کمپوست علاوه بر بالا بردن حاصلخیزی خاک، توانایی اصلاح ساختار آن را نیز داراست و موجب جذب و نگهداری رطوبت و ایجاد تخلخل در خاک و افزایش نفوذ هوا می‌شود.

منبع: فارس