تاریخ انتشار خبر: ۴ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۳:۴۹
کد مطلب : 56164

ساخت کیت‌های تشخیص زودهنگام سرطان توسط محققان ایرانی

پژوهشگران کشور با استفاده از دو نوع نانوذرات حسگرهایی را عرضه کردند که از طریق آنتی ژن‌ها قادر به تشخیص زود هنگام سرطان است.

به گزارش عصر آبادان ؛

دکتر طیبه قدس الهی مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به جزئیات این طرح گفت: در این پروژه تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت دستگاه و کیت تشخیصی LSPR شدیم.

وی با بیان این که این کیت و دستگاه برای تشخیص زود هنگام سرطان به کار برده می‌شود، اظهار داشت: در تولید این کیت‌ها از نانو ذرات نقره و طلا استفاده شده که این نانو ذرات عامل‌دار شده، قادر به شناسایی آنتی ژن‌ها هستند.

قدس الهی به بیان نحوه عملکرد این کیت‌ها پرداخت و یادآور شد: این کیت در مقدار و غلظت کم سرم خون می‌تواند آنتی ژن‌ها را برای تشخیص سرطان شناسایی کند. تشخیص زودهنگام سرطان، امید به زندگی و درمان مؤثرتر بیماری را به همراه دارد.

مجری طرح با تاکید بر این که این نانو سنسور در کشور بومی سازی شده است، ادامه داد: از این رو این نانو سنسور برای تشخیص انواع سرطان‌ها می‌تواند به کار رود.

این محقق در خصوص آخرین وضعیت نانو سنسور ساخته شده برای تشخیص سرطان خاطرنشان کرد: این محصول، تست آزمایشگاهی را طی کرده و به مرحله بالینی وارد شده است که در صورت تایید نهایی وارد بازار خواهد شد.