تاریخ انتشار خبر: ۳ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۰۴:۴۱
کد مطلب : 46470

سخنگوی پنتاگون: مبارزه با داعش، چند سال طول می کشد/ روحانی: غیرقانونی است

سخنگوی پنتاگون با این سخن که “باید به مبارزه ای چندساله فکر کنیم.” بر تحلیل های پیشین مبنی بر نیت آمریکا برای حضور و دخالت در امور خاورمیانه صحه گذاشت.

 
 
سخنگوی پنتاگون: مبارزه با داعش، چند سال طول می کشد/ روحانی: غیرقانونی است

 

 
 
 ایالات متحده آمریکا که کوچکترین فرصتی  را برای دخالت در خاورمیانه و حضور در این منطقه حساس از دست نمی دهد این بار مبارزه با داعش را بهانه کرده است.
 
دولتمردان آمریکایی که همواره ارتش و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی خود را برترین و نمونه در جهان معرفی می کنند، می گویند مقابله با داعش سال ها طول خواهد کشید.
 
پیش از این بسیاری از تحلیلگران مستقل بر این نکته تأکید داشتند که دولت آمریکا مبارزه با داعش را بهانه ای برای استمرار حضورش در خاورمیانه قرار خواهد داد. آمریکا که در سه سال بحران سوریه از داعش به عنوان مخالف بشار اسد حمایت مالی و تسلیحاتی می کرد ناگهان به فکر مبارزه با این گروه تروریستی افتاد.
 
 
به نوشته سایت انگلیسی بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) مقامات آمریکایی گفته‌اند شکست نظامی گروه دولت اسلامی [تروریست های داعش] و متحدان آن به سال ها وقت نیاز دارد. همزمان، رئیس جمهوری ایران حمله هوایی آمریکا به مواضع دولت اسلامی در سوریه را ناقض موازین حقوق بین‌الملل دانسته است.
 
جان کربی، سخنگوی پنتاگون – وزارت دفاع آمریکا – در یک نشست خبری گفت که حملات ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع شبه نظامیان دولت اسلامی در سوریه به توانایی رزمی این گروه آسیب رسانده اما قطعا امکانات عملیاتی آن را از میان نبرده است.
 
شامگاه دوشنبه، ایالات متحده با همکاری تعدادی از کشورهای عرب منطقه، نقاطی در خاک سوریه را هدف حمله هوایی و موشکی قرار داد. این نخستین حمله هوایی آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن به مواضع دولت اسلامی در داخل خاک سوریه بود. دریادار کربی گفت که هدف از حمله هوایی “تضعیف” رزمی طرف مقابل بوده و افزود “ما به این هدف خود دست یافتیم.”
 
سخنگوی پنتاگون در عین حال تاکید کرد که نباید انتظار داشت این حملات باعث توقف عملیات نظامی دولت اسلامی شود و افزود که این گروه از توانایی انطباق خود با شرایط جدید به خوبی برخوردار است و همچنان یک “تهدید جدی” برای امنیت منطقه و جهان محسوب می‌شود. به گفته جان کربی، حذف این تهدید “کار چند روز یا چند ماه نیست بلکه مستلزم تلاش مستمر همگانی است و به اعتقاد ما، باید به مبارزه‌ای چند سال فکر کنیم.”
 
پیشتر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از دولت‌های عرب متحد این کشور در جنگ علیه دولت اسلامی تشکر کرد و گفت که این جنگ، جنگ آمریکا به تنهایی نیست. آقای اوباما در ملاقات با نمایندگان کشورهای عرب شرکت کننده در عملیات هوایی علیه سوریه، حضور آنان را برای مقابله با خطر داعش ضروری دانست.
 
ایران ، عملیات شامگاه دوشنبه را مورد انتقاد شدید قرار داده و حسن روحانی، رئیس جمهوری، گفته است که انجام چنین عملیاتی بدون اجازه دولت سوریه یا کسب مجوز شورای امنیت، وجهه قانونی ندارد.
 
رییس جمهوری اسلامی ایران که در نیویورک به سر می‌برد گفت که حمله آمریکا و متحدانش به مواضع گروه داعش در سوریه خلاف قوانین و حقوق بین‌الملل است چرا که از دولت بشار اسد اجازه گرفته نشده است.
 
حسن روحانی روز سه شنبه اول مهرماه گفت: «هدف قرار دادن مواضع  در کشور سوم، باید در چارچوب مشخصی انجام شود و بدون درخواست کشوری که هدف قرار گرفته یا بدون اجازه سازمان ملل، حملات هوایی و خلاف قوانین و حقوق بین‌الملل است».
 
عملیات هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در عراق از چند هفته پیش و با موافقت دولت مرکزی و دولت اقلیم خودگردان کردستان عراق آغاز شد اما ایالات متحده در صدد کسب حمایت بین‌المللی برای گسترش این عملیات به خاک سوریه بوده است.
 
هفته گذشته، اجلاسی برای کسب چنین حمایتی با شرکت شماری از کشورهای غربی و اسلامی در پاریس برگزار شد و وزیر خارجه آمریکا گفته است که اینک “بیش از پنجاه کشور” به ائتلاف بین المللی علیه این گروه پیوسته و با شرکت در این جنگ موافقت کرده‌اند.
 
سخنگوی پنتاگون: مبارزه با داعش، چند سال طول می کشد/ روحانی: غیرقانونی است
 

سخنگوی پنتاگون: مبارزه با داعش، چند سال طول می کشد/ روحانی: غیرقانونی است

 
منبع: جام نیوز