تاریخ انتشار خبر: ۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۰:۴۹
کد مطلب : 83863

سدگتوند عامل اصلی شوری آب کارون نیست

مدیر امور سد و نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، مطرح کردن سد گتوند به عنوان مهمترین عامل کاهش کیفیت آب رودخانه کارون را ناشی از عدم اطلاع کافی از کیفیت آب خروجی این سد از زمان آبگیری تاکنون دانست.

به گزارش عصر آبادان ، ناصر کامجو  اظهارکرد: مطرح کنندگان این موضوعات به دنبال ایجاد زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری‌های اشتباه در توسعه کشت و صنعت‌های نیشکر به خصوص بعد از مقطع اهواز و یا شانه خالی کردن از شناسایی عوامل اثرگذار واقعی در کیفیت آب کارون و ساماندهی رودخانه‌های کارون و دز هستند.
وی افزود: حتی اگر آب مقطر هم از سد گتوند در رودخانه کارون رها شود، میزان EC (هدایت الکتریکی آب که نشان دهنده میزان املاح هادی موجود در آب است) آب در اهواز حداقل به ۱۵۰۰ میکروموس و در آبادان به ۲۵۰۰ میکروموس می‌رسد و میزان املاح هادی موجود آب در محدوده این شهرها همچنان زیاد خواهد بود.
کامجو تصریح کرد: رودخانه کارون از ارتفاعات سلسله جبال زاگرس سرچشمه می‌گیرد و یکی از پرآب‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه‌های کشور محسوب می‌شود. این رودخانه اختلاف ارتفاعی بیش از ۱۰۰۰ متری از سرچشمه تا مصب دارد و این عامل پتانسیلی بالقوه برای تولید انرژی برقابی (انرژی پاک) به حساب می‌آید.
وی عنوان کرد: رودخانه کارون در شهرستان شوشتر به دو شاخه‌ گرگر و شُطیط تقسیم می‌شود و مجددا” در ۶۰ کیلومتری شمال شهر اهواز در محل بند قیر بهم می‌پیوندد و در همین محدوده جغرافیایی، رودخانه دز نیز به رودخانه کارون می‌ریزد و رودخانه کارون بزرگ را تشکیل می‌دهند.
کامجو ادامه داد: حدود ۶۰ درصد آب جاری در رودخانه کارون بزرگ از رودخانه‌ی کارون و حدود ۴۰ درصد آن از آب ورودی رودخانه دز تشکیل شده است، EC  آب خروجی از نیروگاه سد شهید عباسپور (کارون یک) حدود ۵۰۰ میکروموس و EC آب خروجی از نیروگاه سد مسجد سلیمان بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروموس در فصول مختلف سال است.
وی بیان کرد: بر اساس اطلاعات سازمان آب و برق خوزستان، میانگین EC رودخانه کارون در محل سد تنظیمی گتوند قبل از احداث سد گتوند برای ماه‌ها و سال‌های (۱۳۷۶-۱۳۹۰) برابر ۱۱۰۲ میکروموس بوده است.
مدیر امور سد و نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس گفت: رودخانه‌ها و چشمه‌هایی از پایین دست سد مسجد سلیمان تا مقطع سد گتوند، وارد رودخانه کارون می‌شود که به‌ طور میانگین دارای دبی حدود ۳۰ متر مکعب بر ثانیه با EC حدود ۵۰۰۰ میکروموس بر سانتیمتر هستند و این منابع آبی، علت افزایش EC رودخانه کارون از محل سد مسجدسلیمان تا سد تنظیمی گتوند به شمار می‌روند و بر اساس مطالعات انجام شده، انجام اقدامی عملی برای جلوگیری از ورود این چشمه‌ها و رودخانه‌ها به رودخانه کارون امکانپذیر نیست.
کامجو اظهار کرد: ورود رودخانه شور دشت عقیلی و احداث حوضچه‌های پرورش ماهی به وسعت ۱۷ هزار هکتار و آب برگشتی از آن‌ها به داخل رودخانه گرگر و همچنین ورود بخشی از فاضلاب‌های شهرستان شوشتر و روستاهای اطراف رودخانه گرگر، علت افزایش EC رودخانه کارون از محل سد تنظیمی گتوند تا موقعیت بند قیر بوده است. همچنین در شاخه رودخانه شطیط نیز ورود بخشی از فاضلاب شهرستان شوشتر و حدود ۳۰ درصد آب برگشتی از کشت و صنعت نیشکر کارون موجب افزایش حدود ۶۰۰ واحد EC از سد تنظیمی گتوند تا محل بند قیر شده است.
وی بیان کرد:EC  آب رودخانه دز در محل سد تنظیمی علی‌کله دزفول در بالادست این شهرستان حدود ۵۰۰ تا ۴۰۰ میکروموس بر سانتیمتر بوده است که متاسفانه EC آب رودخانه دز قبل از آن‌که در محل بند قیر وارد رودخانه کارون شود، به ۴ تا ۷ برابر EC خود در محل سد تنظیمی علی‌کله می‌رسد و مهمترین منبع اثرگذار روی کیفیت آب رودخانه کارون بزرگ تا زیر پل ششم اهواز و آبادان قلمداد می‌شود.
کامجو تصریح کرد: همچنین علت افزایش EC آب رودخانه دز، ورود فاضلاب‌های شهرهای دزفول، شوش و به ویژه آب برگشتی از کشت و صنعت‌های نیشکر واحد امام‌ خمینی (ره)، میان‌آب، ‌هفت تپه و ۷۰ درصد کشت و صنعت کارون بوده است.
مدیر امور سد و نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس اظهار کرد: علت افزاش EC آب از اهواز تا آبادان نیز عمدتا فاضلاب شهری اهواز و آب‌های برگشتی کشت و صنعت‌های نیشکر واحد دعبل خزایی، فارابی، ‌سلمان فارسی، ‌امیر کبیر و میرزا کوچک‌خان است که متاسفانه قبل از احداث، در روند توسعه کشت و صنعت‌های حد فاصل اهواز تا آبادان مطالعه کافی انجام نشده است.
وی افزود: با توجه به این واقعیت ساماندهی رودخانه کارون از محل سد تنظیمی گتوند و دزفول تا آبادان به منظور ارتقاء کیفیت آب رودخانه کارون بزرگ یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که تاکنون هیچ‌گونه اقدامی در این خصوص انجام نشده است.
مرجع / ایسنا