تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۱:۲۸
کد مطلب : 53311
شکایت از چند بانک به جرم همکاری با ایران!

سربازان آمریکایی: با پول ایران مجروح شدیم!

سربازان آمریکایی مجروح‌شده در عراق به بهانه انتقال پول‌های ایران برای تامین مالی شبه‌نظامیان عراق در حمله به نیروهای آمریکایی، علیه ۵ بانک اروپایی اقامه دعوا کردند.

سربازان آمریکایی که در اثر انفجار بمب‌ها در کنار جاده مجروح شده‌اند، از بانک بارکلیز، هلدینگ اچ‌اس‌بی‌سی و ۳ بانک دیگر به اتهام انتقال میلیاردها دلار به ایران شکایت کردند. این افراد مدعی شدند که این پول‌ها برای تامین مالی حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق مورد استفاده قرار گرفته است.

به نقل از بلومبرگ، این سربازان در شکایتی در دادگاه فدرال بروکلین، نیویورک، مدعی شدند، این بانک‌ها شامل استاندارد چارترد بانک، گروه کردیت ایشو، بانک سلطنتی اسکاتلند با ایران و بانک‌های آنها در زمینه مخفی کردن اطلاعات تراکنش‌ها همکاری کردند و مانع بررسی ناظران آمریکایی شده‌اند.

بر اساس ادعای این دعوی، تاریخ این تراکنش‌ها به سال ۱۹۸۷ برمی‌گرد که ایران با انتقال مبلغی به ارزش حداقل ۱۵۰ میلیون دلار به حزب‌الله و گروه‌های شبه نظامی عراقی به حملات علیه نیروهای آمریکایی کمک کرده است.

این اتهامات در حالی صورت می‌گیرد، که روز گذشته نیویورک تایمز فاش کرد که سازمان سیا از اتوبوس حامل کارکنان سپاه پاسداران در زاهدان توسط گروه تروریستی جندالشیطان و عبدالمالک ریگی با خبر بوده است و این امر نشان از حمایت آمریکا از تروریسم  دارد.

نمایندگان این بانک‌ها از اظهار نظر در این‌باره خودداری کردند.

پیشینه جریمه‌های استاندارد چارترز

استاندارد چارترد در آگوست ۲۰۱۲ به اتهام پنهان کردن یا تغییر دادن مشخصات مشتریان ایرانی در انتقال الکترونیکی میلیاردها دلار، به پرداخت ۳۴۰ میلیون دلار به بخش خدمات مالی نیویورک محکوم شد. همچنین این بانک در دسامبر سال گذشته با پرداخت ۳۲۷ میلیون دلار برای مصالحه در مورد موارد مشابه به وزارت دادگستری آمریکا، فدرال رزرو، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری این کشور و دادستانی منهتن موافقت کرد.

در ماه اکتبر منابع مطلع خبر دادند که این بانک بار دیگر در معرض بازرسی‌های آمریکا قرار گرفته است.

منبع: فارس