تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , مهر, ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۳:۱۸
کد مطلب : 102008

سریع‌ترین موتورسیکلت جهان +عکس

در جدیدترین رویداد برگزار شده توسط کاوازاکی، این شرکت ژاپنی از مدل ZX-10R سال ۲۰۱۶ خود در کشور اسپانیا رونمایی کرد. این اقدام کاوازاکی، در واقع اولین به‌روزرسانی برای پرچمدار سوپرموتورهای این شرکت پس از سال ۲۰۱۱ میلادی به شمار می‌آید.

، اگرچه در ظاهر این موتورسیکلت در نگاه اول هیچ تغییری ایجاد نشده و شاهد مشابهتی بی‌حد و اندازه با مدل‌ موجود در بازار هستیم اما کاوازاکی اعلام کرده حتی کوچک‌ترین پیچ و مهره‌های این موتورسیکلت نیز از تغییر و بهینه‌سازی بیش از پیش در امان نمانده‌اند تا نهایتا شاهد سریع‌ترین موتورسیلکت ژاپنی‌ها باشیم.

کاوازاکی ZX-10R مدل 2016؛ این سریع‌ترین موتورسیکلت ساخت ژاپن است!

مجموعه تغییرات ایجادشده، از موتور، شاسی، فنرها، سیستم الکترونیکی، ترمزها و حتی اگزوز، همه و همه را در بر گرفته و تیم تحقیق و توسعه بر اساس دیدگاه‌های تیم WSB و قهرمان سابق مسابقات موتورسواری جهان یعنی Tom Sykes دست به طراحی و اعمال تغییرات زده است.

کاوازاکی ZX-10R مدل 2016؛ این سریع‌ترین موتورسیکلت ساخت ژاپن است!

تغییرات انجام شده در قسمت موتوری، بهترین گواه برای نمایش گسترده بهینه‌سازی‌های انجام گرفته در این موتور سیلکت هستند. این تفاوت‌ها باعث شده‌اند نهایتا شاهد توان خروجی ۲۰۷ اسب بخار در ۱۳۰۰ دور در دقیقه و البته گشتاور ۸۴ فوت-پوند در ۱۱۵۰۰ دور در دقیقه باشیم. این در حالی است که نسل پیشین این موتور سیکلت که در مسابقات جهانی موتورسواری در سال ۲۰۱۲ به مقام دوم دست یافت و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز به ترتیب اول و دوم شده بود از توان ۱۶۵ اسب بخار در ۱۱۶۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۷۶ فوت-پوند در ۱۱۱۰۰ دور در دقیقه بهره می‌برد.

کاوازاکی ZX-10R مدل 2016؛ این سریع‌ترین موتورسیکلت ساخت ژاپن است!

در این موتورسیکلت جدید کاوازاکی شاهد بهره‌گیری از میل‌لنگ سبک‌تر و توازن بهتر در قسمت‌های موتوری هستیم. ضمن اینکه دیواره‌های چهار سیلندر موجود نیز ضخیم‌تر شده‌اند. محفظه احتراق نیز با ولوهای خروجی تیتانیومی با ابعاد یک میلی‌متر بیشتر، ظاهری متفاوت دارند.

در قسمت تجهیزات الکترونیکی نیز شاهد بهره‌گیری از تمامی ترکیبات ممکن یعنی سیستم کنترل توقف موتور KEBC، سیستم کنترل KLCM کاوازکی، سیستم ترمز هوشمند ضدقفل KIBS کاوازاکی، قابلیت کنترل موتور در پیچ‌ها و سیستم کنترل چسبندگی یا اصطکاک هستیم.

بهره‌گیری از موتورِ بزرگ‌تر به معنای نیاز به مصرف بیشتر است بنابراین کاوازکی تصمیم به افزایش سطح فیلتر تا ۶۰ درصد و باکس مصرف تا ۲۵ درصد نسبت به گذشته گرفته است. ضمن اینکه از پوشش روان‌کننده نیز بر روی دنده‌های خاص استفاده شده تا علاوه بر کاهش اصطکاک درونی به بهود عملکرد تعویض دنده کمک شود.

کاوازاکی ZX-10R مدل 2016؛ این سریع‌ترین موتورسیکلت ساخت ژاپن است!

سیستم مدیریت موتورسیکلت در پیچ‌ها نیز عملکردی مانند سیستم ABS ارائه شده توسط بوش در پیچ‌ها داشته و با فعال‌کردن ترمز، ثبات این نینجا را حفظ می‌کند.

Kawasaki ZX-10R 2016 بدون ترمز ABS با قیمت ۱۴۹۹۹ دلار و یا در صورت بهره‌گیری از مدل KRT به همراه بسته گرافیکی با قیمت ۱۵۲۹۹ دلار روانه بازار خواهد شد و مدل‌های مجهز به ABS نیز به ترتیب ۱۵۹۹۹ و ۱۶۲۹۹ دلار قیمت خواهند شد. این در حالی است که هنوز زمان عرضه این محصول به بازار مشخص نشده اما انتظار می‌رود همزمان با کریسمس سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد حضور آن در برخی کشورهای جهان باشیم.

منبع: فارنت