تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۲:۵۲
کد مطلب : 55164

سعدون‌زاده:ظرفیت‌سازی سریع و انقلابی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی‌

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: برای ظرفیت‌سازی سریع و انقلابی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در زمینه شیلات به عنوان قطب اصلی کشور باشیم.

خبرگزاری فارس: ظرفیت‌سازی سریع و انقلابی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی‌

به گزارش عصر آبادان، جواد سعدون‌زاده ظهر امروز در جلسه شورای اداری در محل تالار غدیر فرمانداری ویژه شهرستان آبادان اظهار کرد: جمهوری اسلامی یکی از سد‌های محکم در برابر زیاده‌خواهی استکبار جهانی است.

وی اضافه کرد: بحث‌ها، اظهار‌نظرها و ناله کردن‌ها اگر در کسوت احکام قانونی در‌نیاید هیچ فایده‌ای ندارد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سهم ۸۵ درصدی استان خوزستان در بحث تولید ناخالص ملی تصریح کرد: خوزستان در بحث تولید نیشکر، حمل و نقل، تولید گاز و برخی موارد دیگر ۵۰ درصد از بودجه جمهوری اسلامی را تامین کرده اما میزان پولی که خوزستان از بودجه سالانه و برنامه‌های پنج ساله توسعه دریافت می‌کند کمتر از پنج درصد است و این عین بی‌عدالتی است.

سعدون‌زاده یادآور شد: به دلیل عدم رعایت ضوابط، با گذشت ۳۴ سال از جنگ تحمیلی خوزستان به دلیل چالش‌هایی که از قبل جنگ برایش به وجود آمد دیگر توان بازگشت به وضعیت مطلوب را پیدا نکرد.

این نماینده با اشاره به اینکه خوزستان حرف اول را در کشور می‌زند ادامه داد: مدیریت ارشد خوزستان باید طبق آمایش سرزمینی و دیدگاه راهبردی جمهوری اسلامی در مباحث اقتصادی، تجاری، آموزش عالی، شیلات، توریسم درمانی، ترانزیت، بازارچه‌های مرزی، سهولت در تردد (حذف ویزا) و غیره در قالب احکام برنامه‌های ششم توسعه این موارد را بگنجاند.

سعدون‌زاده گفت: نرخ بیکاری در منطقه فاجعه‌آمیز است و این مسئله سبب بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان، کاهش نرخ زاد و ولد، کاهش نرخ باروری در استان شده و ضرورت اساسی در تمام شهرهای و در قاطبه کشور آنکه باید تولید بیشتر شود و برای آن ظرفیت‌سازی صورت گیرد.

وی افزود: مسئولان باید آبادان را در معرض توسعه کشور قرار دهند، استاندار باید جایگاه آبادان را از نظر توسعه‌ای مشخص کند، برای توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باید طرح و برنامه وجود داشته باشد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، استفاده از ظرفیت سه بندر موجود در منطقه، زمین‌های کشاورزی، میراث صنعتی به ویژه صنعت نفت، صید و صیادی و مردمی سختکوش، شریف و بی‌درد سر را به عنوان ظرفیت‌های بی‌بدیل آبادان به عنوان ساده‌ترین راه خروج آبادان از رکود اقتصادی عنوان کرد.

سعدون‌زاده با بیان اینکه آبادان در ۳۴ سال گذشته یکی از امن‌ترین مناطق استان خوزستان بوده و این جای امن می‌تواند محلی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باشد اظهار کرد: برای ظرفیت‌سازی سریع و انقلابی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در زمینه شیلات به عنوان قطب اصلی کشور باشیم.

وی بیان کرد: اگر در بخش‌های همچون شیلات و کشاورزی مدیریتی جهادی وجود داشته باشد به طور قطع می‌توانیم در زمینه کاهش نرخ بیکاری به جایگاه خوبی برسیم.

سعدون‌زاده با اشاره به بخش حمل و نقل دریایی تصریح کرد: آبادان با داشتن ۵۰۰ فروند شناور یکی از بزرگ‌ترین ناوگان‌های حمل و نقل را در بحث شناورهای چوبی دارد، که می‌توان از آن به نحو مطلوبی‌ بهره گرفت.

این نماینده یادآور شد: صنعت یکی دیگر از ظرفیت‌های آبادان در مسیر توسعه اقتصادی است و از آنجایی که این صنعت در دل منطقه آزاد اروند قرار دارد لذا مسئولان این سازمان باید از آن به شکل برنامه‌ریزی شده و مناسبی استفاده کنند.

سعدون‌زاده با اشاره به ماموریت‌های چهارگانه سازمان منطقه آزاد اروند به عنوان یک ظرفیت فراملی گفت: توسعه صنعت، تجارت، ترانزیت و گردشگری ماموریت‌های این سازمان هستند، اما متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که منطقه آزاد اروند به شکل یک بنگاه املاک درآمده و به دنبال تصاحب زمین‌های مربوط به مردم هستند زمین‌هایی که باید در راستای ظرفیت‌سازی از آن‌ها استفاده شود.

وی در پایان با اشاره به رایزنی‌های فراوانی که با وزارت نفت برای تملک زمین تانک فارم برای توسعه بندر آبادان صورت گرفت، افزود: بیم آن داریم که منطقه آزاد اروند این زمین را تصرف و صرف ساخت و سازهای غیرضروری کند.

منبع: فارس