تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۸:۱۱:۳۰
کد مطلب : 84936

سفر سری تجار اروپایی به ایران

شبکه المیادین گزارش داد: ایران برای جلوگیری از تکرار تجربه های قبلی، در تعامل با سرمایه گذاران خارجی با احتیاط عمل می کند.

به نقل از  فرهیختگان آنلاین، سفر هیئت های اقتصادی دولتی و خصوصی به ایران ادامه دارد. این هیئت ها تلاش می کنند جایگاهی برای خود در فهرست سرمایه گذاران جدید در این کشور پس از لغو تحریمهای غرب پیدا کنند.
اقتصاد ایران پس از لغو تحریمهای غرب، سرشار از فرصت های سرمایه گذاری خواهد بود. ارزش طرح های سرمایه گذاری هم اکنون به بیش از صد و چهل میلیارد دلار می رسد که نظر سرمایه گذاران را از سراسر جهان جذب می کند. به ویژه که اقتصادهای اروپا و آمریکا و حتی چین با رکود و مشکلاتی روبرو هستند و فرصت های سرمایه گذاری در این کشورها کاهش یافته است. افراد مطلع در ایران می گویند هتل های تهران و بعضی شهرهای اقتصادی از بازرگانان خارجی پر شده است که بیشتر آنها به صورت سری به این کشور سفر کرده اند.

در ادامه این گزارش آمده است: مسئولان اقتصادی ایران در موضع محتاطانه ای قرار دارند و از یک سو از سفر سرمایه گذاران استقبال می کنند و از سوی دیگر نمی خواهند تجربه های گذشته را تکرار کنند. شرکت نفتی توتال فرانسه در سال ۲۰۰۸ از طرح گازی پارس جنوبی در پی تشدید تحریمهای غرب علیه ایران خارج شد. این تجربه و نمونه های دیگری از آن در ذهن تصمیم گیران در ایران مطرح است و پیش بینی می شود باعث تغییراتی در قوانین سرمایه گذاری های نفتی در این کشور شود.

موضع اخیر ایران، نشانه رویکرد تصمیم گیران اقتصادی در ایران باشد و بر اساس آن به امکانات داخلی برای توسعه اقتصاد این کشور اولویت بدهند. به اقتصادی که در برابر محاصره اقتصادی پایداری کرده است باید در دوره رونق پاداش داد.

انتهای پیام/ن