تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , دی, ۱۳۹۳ | ۰۸:۰۱:۰۹
کد مطلب : 65151
بر اساس تصمیمات جدید شورای پول و اعتبار در بخش مسکن

سقف تسهیلات مسکن ۳۰ میلیون تومان شد/ تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان رسید

در نشست امشب از سوی بانک مرکزی تصمیمات جدید شورای پول و اعتبار در بخش مسکن اعلام شد که وام خرید مسکن ۳۰ میلیون تومان و وام مسکن مهر از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان رسید.

به گزارش عصر آبادان ، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ، شورای پول و اعتبار در یکهزار و صد و نودمین جلسه خود که در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۹۳ برگزار شد، تصمیمات زیر را در بخش مسکن اتخاذ نمود:

۱- شورای پول و اعتبار با درخواست بانک مسکن مبنی بر افزایش سقف فردی تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم‌الشرکه بانک در تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی از محل حساب صندوق پس‌انداز ساخت مسکن معادل اصل تسهیلات اعطایی (حداکثر تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال) به همراه سود دوران مشارکت مدنی، موافقت نمود.
۲-  شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از ۲۵۰ به ۳۰۰ میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانک‌های عامل (با اولویت طرح‌های در شرف اتمام که به تشخیص بانک عامل با افزایش سقف فردی مربوطه به اتمام می‌رسند، با هدف تبدیل عقد مشارکت مدنی به فروش اقساطی و تسریع در وصول اقساط تسهیلات اعطایی) موافقت نمود.
ضمن اینکه بانک مسکن نیز تا سقف کلی مصوب شورای پول و اعتبار مورخ ۰۸/۱۱/۱۳۹۲ (به میزان ۵۰۰،۰۰۰ میلیارد ریال) می‌تواند نسبت به افزایش سقف فردی یادشده اقدام نماید. (سقف فردی یادشده مشمول طرح‌های تکمیل شده بانک مسکن که هنوز تبدیل به فروش اقساطی نشده‌اند ازجمله برای ۲۹۳،۴۲۰ واحد بانک مسکن نمی‌گردد.)
۳-  شورای پول و اعتبار پیشنهادهای ارائه شده توسط بانک مرکزی را به شرح ذیل، مورد تصویب قرارداد.
درخصوص مصوبه شماره ۹۰۴۵۳/ت۵۱۱۶۶هـ مورخ ۰۸/۰۸/۱۳۹۳ هیأت وزیران جهت احیاء بافت‌های فرسوده شهری:
۱- با سقف‌های فردی ۵۰۰، ۴۰۰ و ۳۰۰ میلیون ریال به ترتیب برای کلان شهرها،‌ مراکز استان و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰هزار نفر و سایر شهرها برای ساخت واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده موافقت بعمل آمد.
۲- با افزایش سقف ودیعه مسکن در قالب عقد جعاله صرفاً برای تسهیلات موضوع این مصوبه، تا مبلغ حداکثر ۲۰۰ میلیون ریال موافقت نمود.
۳- تسهیلات یاد شده در مصوبه دولت در چارچوب نرخ‌ها و سایر ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار قابل اعطا خواهد بود و در صورت تخصیص و پرداخت یارانه ازسوی دولت، ‌یارانه مذکور از طریق دستگاه متولی مربوطه مستقیماً به متقاضی پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام/ن