تاریخ انتشار خبر: ۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۶:۵۸
کد مطلب : 83894
واشنگتن پست مطرح کرد:

سلاح مخفی اوباما در مذاکره با ایران

یک روزنامه آمریکایی نوشت: ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، به عنون سلاح مخفی باراک اوباما، رییس جمهور این کشور، اخیراً در گفتگوهای هسته‌ایِ ایران ظاهر شده است.

یک روزنامه آمریکایی نوشت: ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، به عنون سلاح مخفی باراک اوباما، رییس جمهور این کشور، اخیراً در گفتگوهای هسته‌ایِ ایران ظاهر شده است.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اینترنتی واشنگتن پست روز سه شنبه در مقاله‌ای به قلم استیون مافسون نوشت: می‌توان گفت که عنوان شغلی وزیر انرژی آمریکا همواره تاحدی اسمی بی‌مسما بوده است، زیرا تقریباً دو سوم بودجه وزارت انرژی آمریکا صرف مواردی می‌شود که هیچ ربطی به انرژی ندارد. در عوض، این بودجه‌ها در فعالیت‌هایی از قبیل نگهداری از زرادخانه هسته‌ای آمریکا و پاکسازی زباله‌های رادیواکتیو از تأسیسات قدیمیِ تولید سلاح‌های هسته‌ای این کشور، هزینه می‌شود.
در ماه‌های اخیر، مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران باعث شده است که ارنست مونیز، فیزیکدان دانشگاه «ام آی تی،» از شغل نسبتاً پشت‌پرده و ساکت‌اش ناگهان به وسط معرکه و کانون توجهات رسانه‌ها پرتاب شود، دولت اوباما امیدوار است که نظرات کارشناسانه‌ی مونیز در رابطه با توافق هسته‌ای ایران، به‌ویژه در رابطه با مسائل فنیِ آن، به آن دسته از اعضای نگران و عصبیِ کنگره، اطمینان دوباره در رابطه با توافق هسته‌ای ایران بدهد، زیرا اعضای کنگره طی ارزیابی‌های خود، این توافق را سبک و سنگین خواهند کرد.
کارول براونر، یکی از مقامات سابق کاخ سفید در دوره اول ریاست جمهوری اوباما گفت: یکی از ویژگی‌های مونیز این است که می‌تواند موضوعات فنیِ بسیار پیچیده را به زبان ساده، به نحوی که افراد غیرکارشناس نیز آن را به‌خوبی درک کنند، توضیح دهد. این ویژگی مونیز برای دولت اوباما بسیار حائز اهمیت است، زیرا کاخ سفید باید قادر باشد مفاد توافق هسته‌ای ایران را برای اعضای کنگره با شفافیت و روشنیِ هرچه تمام‌تر تشریح کند تا نظر مثبت آنان را به تأیید این توافق جلب کند.