تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۱:۴۴
کد مطلب : 57084

سمبوسه و فلافل در مدارس ممنوع شد

بر اساس دستورالعمل اجرایی پایگاه تغذیه سالم که به تمام مدارس کشور ابلاغ شد، فروش سمبوسه، فلافل و نوشیدنی‌های گازدار در مدارس ممنوع است.

 بر اساس دستورالعمل اجرایی پایگاه تغذیه سالم که به تمام مدارس کشور ابلاغ شد، فروش سمبوسه، فلافل و نوشیدنی‌های گازدار در مدارس ممنوع است.

با همکاری و مشارکت وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستورالعمل اجرایی پایگاه تغذیه سالم به تمام مدارس سراسر کشور ابلاغ شد.

در این دستورالعمل بر اساس ماده سه آیین‌نامه اجرایی، تأمین، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی دانش‌آموزان و با هدف ارتقای سلامت تغذیه‌ای دانش‌آموزان سراسر کشور تنظیم شده است که در آن ضمن تعریف پایگاه تغذیه سالم و میان وعده، به ویژگی‌های مواد غذایی سالم و غیرقابل مصرف پرداخته شده است.

بر اساس این دستورالعمل، استفاده از نوشیدنی‌های گازدار، انواع مواد غذایی فاقد بسته‌بندی و اصول بهداشتی، فرآورده‌های گوشتی مانند کالباس، سوسیس، همبرگر و فلافل و سمبوسه غیرمجاز اعلام و تصریح شده است که جدول مواد غذایی قابل عرضه در این پایگاه های تغذیه باید در معرض دید دانش آموزان و کارکنان مدارس نصب شود.

در این دستورالعمل، ضمن تأکید بر اصول بهداشتی محیط، ایمنی و مکان پایگاه تغذیه سالم، شرایط بهداشتی ویژه از جمله، کارت معاینه پزشکی، بهداشت فردی شامل کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و نظافت روزانه محیط پایگاه برای متصدی اعلام شده است.

در این دستورالعمل تصریح شده است: نظارت بر اجرای دقیق دستورالعمل بر عهده کمیته بهداشت، تغذیه و ایمنی در استان‌هاست که ترکیب اعضا و شرح وظایف آن در تفاهم‌نامه امضا شده توسط وزرای آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درج شده است.

منبع: فارس