تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۸:۰۰:۴۹
کد مطلب : 86776
پس از تصویب قاطع طرح ارجاع توافق هسته ای به کنگره توسط سنای آمریکا :

سناریویی برای فرار از عواقب شکست مذاکرات/ بازی هسته ای جدید نمایندگان آمریکایی با نامه نگاری به اوباما

در حالی که نمایندگان آمریکا، با طرح های مختلف تلاش دارند مانع توافق هسته ای شوند، طی نامه ای به اوباما از وی به خاطر انجام مذاکرات هسته ای تشکر کردند!

به گزارش عصر آبادان به نقل از جام نیوز، ۱۵۰ تن از اعضای کنگره آمریکا روز پنجشنبه با امضای نامه ای خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از او برای اتخاذ گزینه سیاسی و انجام مذاکرات هسته ای، سپاس گزاری کرده و خواستار ادامه این روند شده اند.

این نامه در حالی منتشر شده است که سنای آمریکا طرح ارجاع توافق هسته ای به کنگره را با اکثریت قاطع تصویب کرد.

این مصوبه، در صورت تایید در مجلس نمایندگان و تبدیل شدن به قانون با امضای رئیس جمهور، به کنگره ٣٠ روز فرصت می‌دهد که توافق را بررسی کرده و اگر بخواهند آن را رد کنند.

به این ترتیب رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند بدون موافقت کنگره تحریم‌های مصوب کنگره علیه ایران را بردارد؛ تحریم هایی که به چالشی بزرگ و حتی مانع اصلی برای حصول توافق هسته ای تبدیل شده اند.

با توجه به افزایش فشار افکار عمومی به آمریکا، در پی کارشکنی های متعدد مقامات ایالات متحده و دیگر کشورهای هم‌پیمان آن و همچنین نامه های هشدارآمیز سناتورهای آمریکایی خطاب به اوباما و حتی مقامات ایران برای به شکست کشاندن مذاکرات هسته ای، نمایندگان این کشور با نگارش نامه ای تلاش کرده اند به نوعی فضای به وجود آمده را تغییر دهند و با انداختن توپ به زمین ایران، آمریکا را در شکست احتمالی مذاکرات بی تقصیر نشان دهند.

این در حالی است که طرح های پیشنهادی و البته زیاده‌خواهانه نمایندگان آمریکایی که یکی پس از دیگری اعلام می شوند، به تهدیدی بزرگ برای توافق هسته ای تبدیل شده اند تا جایی که چندی پیش، باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور و جان کری، وزیر خارجه، صراحتا از نمایندگان خواستند به مذاکرات فرصت بیشتری داده و از طرح چنین پیشنهاداتی خودداری کنند.

به گزارش صدای آمریکا، امضاکنندگان در این نامه آورده اند:

آقای رئیس جمهوری گرامی،

در حالی که مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران ادامه دارد، ما از شما می خواهیم که این روند را بر اساس چارچوب سیاسی که اخیرا اعلام شده، ادامه دهید و به سوی دستیابی به توافقی محکم و قابل اثبات بین ۵+۱ و ایران که از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند، پیش روید. ما به سبب پیشرفت بزرگی که تاکنون به دست آمده، از شما و از تیم مذاکره کنندگان شما و نیز از شریکان مان در این ائتلاف سپاس‌گزاریم.

این مسئله از امور سیاسی فراتر می رود. نتایج آن بسیار مهم و گزینه های آن بسیار خطیر است. ما باید برای جلوگیری از ایرانی مسلح به سلاح اتمی، هر مسیری را که به راه حلی قابل اثبات، قابل اجرا و دیپلماتیک منتهی شود، بپیماییم. اگر ایالات متحده آمریکا این مذاکرات را رها کند یا سبب شکست آن شود، نه تنها در اتخاذ راهی صلح آمیز برای جلوگیری از ایرانی اتمی شکست خورده ایم، بلکه راه دستیابی ایران به چنان هدفی را هموار کرده ایم. در این حال احتمالا سیاست تحریم های چندجانبه که ایران را به پای میز مذاکره کشاند، با شکست روبرو می شود و ایران بر آن خواهد شد که برنامه اتمی خود را، بی مانع و محدودیت، تسریع بخشد. همه این تحولات در نهایت می تواند ما را به سوی جنگ رهنمون شود.

جنگ نمی تواند در نفس خود مایه امنیت باشد. حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل تنها شاید بتواند برنامه اتمی ایران را یک یا دو سال عقب بیندازد- که بسیار کوتاه تر از مدت زمانی است که در توافق ۵+۱ منظور شده است. ما باید ابزارهای دیپلماتیک را در تمامی ظرفیت خود به کار گیریم و بگذاریم مذاکرات مسیر خود را بپیماید. به‌ویژه اکنون که هردو طرف چارچوب محکمی را برای توافق اعلام کرده اند، باید کار تدوین برنامه جامع مشترک اقدام را، به طرزی باصلابت و اثبات پذیر، تا ۳۰ ژوئن نهایی کنیم.

ما باید وقت و امکان لازم را در اختیار هیئت مذاکره کنندگان مان قرار دهیم تا به پیشرفت های خود در چارچوب سیاسی ادامه دهند و آن را به توافقی بلندمدت و اثبات پذیر تبدیل کنند. اگر در این راه توفیق نیافتیم آن گاه کنگره آماده اقدام است و گزینه های دیگری را که از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند به شما ارائه خواهد داد.

با سپاس از عزم شما برای جلوگیری از ایران مجهز به سلاح هسته ای، و با امید به این که کار مشترک در باره این امر خطیر ادامه یابد.

در پایان این نامه نام و امضای ۱۵۰ نماینده کنگره نقش بسته است.