تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۹:۲۲:۳۴
کد مطلب : 24145

سنا ورود ابوطالبی به آمریکا را ممنوع کرد

سنا ورود ابوطالبی به آمریکا را ممنوع کرد

عصر ابادان – مجلس سنای آمریکا با تصویب طرحی ورود نماینده پیشنهادی ایران به سازمان ملل را به خاک آمریکا ممنوع اعلام کرد. این طرح برای تبدیل به قانون به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس‌جمهور نیاز دارد.

به گزارش رویترز؛ مجلس سنای آمریکا دیروز (دوشنبه) با تصویب قانونی ورود حمید ابوطالبی، نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل، را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این قانون که توسط تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، تدوین شده است، “تروریست‌های شناخته‌شده” از ورود به خاک آمریکا برای فعالیت‌ به عنوان نماینده کشورها در سازمان ملل منع می‌شوند.

این احتمال که ابوطالبی در جریان تسخیر سفارت سابق آمریکا در ایران بین سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۱ دست داشته است منجر به اعتراضات بسیاری از جانب کارمندان وقت لانه جاسوسی آمریکا در تهران شده که به مدت ۴۴۴ روز در اسارات ایران بودند.

آمریکا که روابطش با ایران پس از بحران گروگان‌گیری سال ۱۹۸۰ قطع شده است، عموما بر اساس توافقاتی که با سازمان ملل دارد موظف است که به دیپلمات‌های سازمان ملل اجازه ورود به نیویورک را دهد اما بر اساس برخی شرایط مشخص می‌تواند از ارائه ویزا به این دیپلمات‌ها خودداری کند.

این قانون باید قبل از اینکه حالت رسمی و اجرایی بگیرد توسط نمایند‌گان مجلس آمریکا تصویب شده و برای امضاء به رئیس‌جمهور ارائه داده شود. مقامات کاخ سفید درباره این قانون اظهار نظر نکرده‌اند.