تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۳:۵۵
کد مطلب : 74415

سهم دو برابری زنان در پیشبرد نهضت‌های اسلامی

اینکه زنان نیازی به ابزار مادی برای حضور مستمر در یک جریان انقلابی ندارند خود یک امتیاز مثبت است. چرا که ابزار یک زن برای حضور در انقلاب و ادامه راه آن در درون او وجود دارد .

سهم دو برابری زنان در پیشبرد نهضت‌های اسلامی/بی‌نیازی از ابزارهای مادی ویژگی منحصر به فرد زنان انقلابی

به گزارش عصر آبادان به نقل از طنین یاس، در باب نقش زنان در راستای پیروزی انقلاب اسلامی و روند رو به رشد و ادامه آن باید گفت: زنان همواره در جهان در نقش یک عامل مؤثر ظاهر شده اند این اثر یک نوع معنویت است، همین امر است که جایگاه زنان را در نقش مادری و همسری بالا می برد. به واقع زنان با تکیه بر همین معنویت بود که توانسته‌اند نقش بزرگی را در پیروزی انقلاب اسلامی، تثبیت و اجرایی شدن اهداف آن یجاد کنند.

اگر انقلاب اسلامی ایران را وامدار زمان پیامبر و عاشورا بدانیم، از نگاهی دیگر می‌توان درباره حضور زنان در انقلاب و ادامه آن با زبانی دیگر نیز سخن گفت.

در جنگ‌های زمان رسول (ص) در بسیاری از موارد این زنان بودند که در نقش‌های مختلف از جمله همسری، مادری و … به تشویق مردان برای ادامه مبارزه حق علیه باطل می‌پرداختند البته این بدان معنا نیست که خود از صحنه کارزار جدا بودند جنگ احد و دفاع جانانه زنان از پیامبر گواه این مدعا است.

اما قطعا برای ایجاد انقلاب، تحول و پیش برد هدفی مثبت در یک نظام و یا برداشتن باطل و جایگزین کردن حق؛ جدا از تشویق ها نیاز به یک علم ، درایت، شجاعت و فهمیدگی به تمام معنا دارد. یعنی اگر کاری در جهت اسلام و در تعاقب آن در جهت رضای الهی انجام گیرد در حالی که آگانه باشد این امر ارزشمند است، حال خواه زن یا مرد آن را انجام دهد.

تاریخ گواه این سخن است که زنان از دیرباز پرچم‌دار نهضت‌های گوناگونی بوده‌اند و طبل رسوای ظالمان را کوفته‌اند.

اما به راستی چرا این چنین ادعا می‌کنیم؟

در موارد مهمی به خاطر داریم که زنان مایه ادامه مسیر یک انقلاب (تحول) بزرگی شده اند. یکی از مهم ترین موارد ماجرای کربلا است. کربلا را بدون حضور و خطبه خوانانی حضرت زینب (س)، حضرت رباب(س) و حضرت سکینه(س) تصور کنید آن گاه خواهید دانست که پیام نهایی کربلا توسط چه کسانی به جهانیان مخابره شد.

در دوران معاصر نیز چنین اتفاقاتی افتاده است از جمله آن که بعد از به شهادت رساندن محمدباقر صدر دستور به شهادت رساند آمنه بنت الهدی صدر خواهر وی را هم صادر کردند. و صدام علنا عنوان می کند که دلیل حکم دوم این است که ماجرای کربلا تکرار نشود. پس این یک ترس است از این که زنان در این گونه انقلاب ها همواره می توانند مانند مقتدایشان حضرت زینب کبری (س) مبلغ باشند. این را وقایع مهم تاریخ گذشته و معاصر تایید کرده و به اثبات هم رسانده است.

پرورش دادن، تربیت کردن و هدفمند عمل کردن در ظاهر یک امر مادرانه است اما در اصل یک زن در مقام همسری و خواهری نیز می تواند عزیزانش را به سمت و سوی صحیحی هدایت کند. این سه نقش از آن جا که بار عاطفی شدیدی دارند تأثیر گذاری بیشتری نیز می توانند داشته باشند، یعنی تربیت اگر صحیح باشد می تواند جوانان، مردان و حتی زنان دیگری را در یک راه صحیح تربیت کند. آن وقت فایده‌اش این است؛ کسی که در راه صحیح تربیت شود مشخصا علیه ظلم به پا خواهد خاست و این مهم آن چیزی است که جامعه به آن نیاز دارد.

از دامن زن مرد به معراج می‌رود این جمله از امام خمینی(ره) یکی از گواهان ادعای تأثیر زنان در روند رو به رشد اهداف انقلاب اسلامی است. امام خمینی( ره) میخواستند در زمانی که زنان مورد توجه چندانی نبودند اهمیت نقش آنها را نشان دهد و از طرفی زنان را برای شرکت در مبارز حق باطل دعوت کنند. برای مبارزه نیازی نبود حتما در میدان حاضر باشند هر چند که حضور زنان در  تظاهرا‌ت‌ها، تعداد زیاد شهدای زن انقلاب اسلامی و همچنین پرونده های موجود در ساواک از زنان انقلابی نشان‌دهنده همراهی زنان با مردان است اما یک زن اگر بتواند بدرستی از عهده تربیت برآید او را کفایت خواهد کرد. چرا که تربیت یک فرد گاه یک نسل را تربیت می‌کند.

اهداف انقلاب اسلامی بسیار متعدد است اگر نخواهیم به حضور زنان موفق در عرصه های اقتصادی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و علمی اشاره کنیم لااقل در کم ترین حالت باید اشاره کرد که انقلاب اسلامی مرهون زحمات مادران، خواهران و همسرانی است که پسران و شوهران و بردارانشان را برای حضور در نبرد حق علیه باطل ترغیب تربیت و راهنمایی کردند. این که زنان نیازی به ابزار مادی برای حضور مستمر در یک جریان انقلابی ندارند خود یک امتیاز مثبت است.

چرا که ابزار یک زن برای حضور در انقلاب و ادامه راه آن در درون او وجود دارد حال اینکه چه میزان از این ابزار بهره ببرد، توفیقی است که باید خود بخواهد و خدا کمک کند. در هر صورت زنان با تکیه بر ارزش‌های اسلامی صدر اسلام و با الگو قرا دادن بانوان حامی ولایت همچون حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) همواره نقشی اساسی هم در دوران مبارزات انقلابی و هم در پیروزی انقلاب و تثبیت و گسترش آن داشته‌اند.

نمی‌توان گفت زنان تنها دلیل پیروزی و ادامه روند انقلاب بوده اند اما می توان به جرأت اعلام کرد که بی حضور آنان، انقلاب به درستی به ثبت نمی‌رسید. همان گونه که کربلا بدون خطبه‌های سه زن به سر منزل مقصود نمی‌رسید.