تاریخ انتشار خبر: ۸ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۸:۴۴:۰۵
کد مطلب : 92444

سه بیماری شایع “مرده‌شورها”

معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا (س) سه بیماری شایع در بین تطیهر کنندگان را تشریح کرد.

دومین دوره آموزشی ویژه تطهیرکنندگان داوطلب با هدف بهره مندی از فعالیت‌های داوطلبانه و بشردوستانه شهروندان تهرانی به ویژه در مواقع اضطراری و بحرانی در حسینیه عطر یاس مجتمع عروجیان سازمان بهشت زهرا (س) با حضور علاقمندانی که ثبت نام اولیه را انجام داده بودند و برای شرکت در این کلاس‌ها اعلام آمادگی کرده بودند، در روز جمعه ۸ خرداد برگزار شد.در حاشیه دومین دوره آموزشی ویژه تطهیرکنندگان داوطلب، سیدمحمد جواد قوامی معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا (س) در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، به برخی از مشکلات و بیماری‌های تطهیرکنندگان اشاره کرد و گفت: شغل تطهیرکنندگان به مواقع مشکل است بطوریکه اکثر این افراد گرفتار سه بیماری دیسک کمر، واریس و خونریزی‌های داخلی هستند.

قوامی با درخواست از مسئولان مربوطه درباره تبیین مشاغل سخت برای تطهیرکنندگان بیان داشت: متاسفانه تطهیرکنندگان باید بعد از ۳۰ سال بازنشسته شوند درحالیکه غالب آنها بیشتر از ۱۵ سال دوام نمی‌آورند، و این در حالی است که با وجود لحاظ تمام موارد بهداشتی و امکانات تهویه ای مشاهده می‌کنیم که تطهیرکنندگان از نظر جسمی و در نهایت روحی دچار مشکلات عدیده ای می‌شوند.

معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا (س) با پرداختی به گوشه ای از مشکلات و مسائلی که تطهیرکنندگان با آن مواجه هستند و اجتناب پذیر است، عنوان کرد: مثلاً میت در پزشکی قانونی آغشته به فرمالین می‌کنند، بنابراین وقتی میت به غسالخانه آورده می‌شود بوی فرمالین می تواند باعث مسمومیت تطهیرکنندگان شود که موارد مختلفی از این مسائل را داشتیم و رهایی از این امر نیز اجتناب پذیر است. بنابراین این مسائل گوشه ای از مشکلات تطهیرکنندگان است.

قوامی با تاکید مجدد از مسئولان امر به خصوص وزیر رفاه به عنوان متصدی وزارت کار برای لحاظ کردن سختی کار برای تطهیرکنندگان خاطرنشان کرد‌: تاکنون دو بار از دکتر ربیعی دعوت کردیم که در مجتمع عروجیان سازمان بهشت زهرا (س) حضور یابند که تاکنون این بازدید امکانپذیر نشده است.

به گزارش تسنیم، در دومین دوره آموزشی ویژه تطهیرکنندگان داوطلب، که با حضور روحانیونی از جمله حجت السلام حاج عبدالملکی – ناظر تطهیر، رضا پورناصرانی مسئول پژوهشکده بهشت زهرا (س) و سیدمحمد جواد قوامی معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) برگزار شد، تطهیرکنندگان داوطلب با احکام، مسائل شرعی، و تطیهر متوفی آشنا شدند.

همچنین در دومین دوره آموزشی ویژه تطهیرکنندگان داوطلب؛ لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز از این دوره آموزشی بازدید به عمل آورد و با ارج نهادن به شغل تطیهر کنندگان طی سخنرانی کوتاهی عنوان کرد که در برخی مواقع در سرکشی‌ها و بازدیدها مردم از ما درخواست‌های خاصی دارند که نیاز آنان است مثلاً یکی از درخواست‌های آنان راه اندازی غسالخانه است که این مسئله اهمیت شغل تطیهرکنندگان را بیشتر نمایان می‌کند.

در این راستا تطهیرکنندگان داوطلب پس از کلاس احکام، مسائل شرعی، و تطیهر متوفی، به همراه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و مسئولان بهشت زهرا (س) از غسالخانه مجتمع عروجیان بازدید به عمل آوردند.

منبع: تسنیم