تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۹:۵۸
کد مطلب : 112078

سوزاندن جسم نیمه جان شهروند معلول ایرانی در انگلیس

دو افسر دیگر پلیس این کشور در ارتباط با قتل بیژن ابراهیمی شهروند ایرانی در شهر بریستول اخراج شده اند.

‘هلن هاریس’ و ‘لینه وینتر ‘، افسران پلیس منطقه آوون و سامرست به این دلیل اخراج شدند که به دلیل سهل انگاری شان نتوانستند مانع از کشته شدن و به آتش کشیده شدن بیژن ابراهیمی ۴۴ ساله در سال ۲۰۱۳ میلادی در برابر آپارتمانش شوند.

به گزارش ‘ای پی سی سی’، این دو که پس از رای دادگاه بریستول در سال گذشته از اشتغال در نیروی پلیس انگلیس معلق شده بودند، متهم به سهل انگاری در تامین امنیت و بی توجهی به درخواستهای کمک بیژن ابراهیمی که دچار معلولیت جسمی بود، شده اند.

هر چند ‘نیل فورد ‘ قاضی دادگاه بریستول، پیشتر کوتاهی ‘لینه وینتر’ و ‘هلن هایرس’ را در انجام‌ وظیفه رد و آنان را تبرئه کرده بود.

قاضی دادگاه شهر بریستول انگلیس در بهمن ماه گذشته دو مامور دیگر پلیس به نام های ‘کوین دافی ‘ و اندرو پاسمور’ که در قتل ‘بیژن ابراهیمی’ شهروند ایرانی مقصر شناخته شده بودند، را به زندان محکوم کرد.

دادگاه شهر بریستول در آخر آذرماه گذشته، ‘کوین دافی’ ۵۲ ساله، افسر پلیس و ‘اندرو پاسمور’ ۵۶ ساله، افسر مددکار اجتماعی، به دلیل اهمال در انجام وظیفه و سوء رفتار در ارتباط با قتل فجیع ‘بیژن ابراهیمی’ جوان معلول ایرانی در شهر بریستول، مجرم شناخته بود.

براساس حکم صادر شده از سوی ‘نیل فورد ‘ قاضی دادگاه بریستول، کوین دافی و اندرو پاسمور به ترتیب به ده ماه و چهار ماه زندان محکوم شده اند که آنها حداقل بایستی نیمی از این مدت را در زندان سپری کنند.

بیژن ابراهیمی در ۲۰ تیرماه ۱۳۹۲( ۱۴ جولای ۲۰۱۳ ) در منطقه ‘بریکستون’، شهر بریستول واقع در ۱۹۰ کیلومتری غرب لندن، به دست گروهی از اوباش که ‘ لی جیمز’ و ‘استفن نورلی’ سردسته آنان بودند، به‌شدت ضرب و شتم و سپس به طرز وحشیانه‌ای بدن بی‌جان وی به آتش کشیده شد.

به دنبال این واقعه، گروه مستقل رسیدگی به شکایات پلیس انگلیس پس از جمع‌آوری شواهد و تشکیل یک پرونده، سه مأمور پلیس و یک افسر مددکار اجتماعی به نام های ‘کوین دافی’ ، ‘هلن هایرس’ ۴۱ ساله، ‘لینه وینتر’ ۳۷ ساله و ‘اندرو پاسمور’ افسر مددکار اجتماعی پلیس بریستول، را رسما متهم کرد که در کمک به مرحوم ابراهیمی کوتاهی کرده و اقدامات لازم را برای دفاع از وی به عمل نیاورده‌اند.

چهار مأمور یاد شده در دادگاه، سهل‌انگاری خود را در جلوگیری از قتل بیژن ابراهیمی، رد کرده بودند اما قاضی دادگاه در آخر آذرماه، کوین دافی و اندرو پاسمور را در این جریان مقصر شناخت.

گروه رسیدگی به پرونده قتل بیژن ابراهیمی، تاکنون عملکرد ۱۰ افسر و۹ نفر از نیروهای ستادی پلیس را بررسی کرده و تاکنون چهار نفر از کارکنان پلیس، اخراج شده و تعدادی نیز کتبا توبیخ شده اند.

‘اندی مارش ‘، رئیس پلیس منطقه آوون و سامرست گفته است: زمانی که بیژن به کمک نیاز داشت، ما نتوانستیم به وی کمک کنیم و از خانواده وی که از آن زمان تاکنون در رنج است، قلبا عذر می خواهیم.

شماری از اهالی محله بریسلینگتون در شهر بریستول پیش از به قتل رسیدن بیژن ابراهیمی ۴۴ ساله که دچار معلولیت بود شایع کرده بودند که او فساد اخلاقی دارد و به دنبال سوءاستفاده از کودکان است.

در پی این شایعات، پلیس بریستول ابراهیمی را بازداشت و از وی بازجویی کرد اما پس ازاینکه واهی بودن این ادعاها مشخص شد او را آزاد کرد اما قاتلان وی، همچنان او را مظنون می دانستند.

در پی تهدیدهای فراوان و پی درپی، بیژن ابراهیمی بارها به پلیس زنگ زده و ابراز نگرانی کرده بود اما سه افسر پلیس در این پرونده متهم شدند که به درخواست های مکرر کمک از جانب مقتول پاسخ نداده اند و یک نفر دیگر هم متهم است که به نیروهای گشت پلیس، نشانی اشتباه داده بود.

انتقادی که به پلیس بریستول وارد شد این بود که چرا درحالی که می دانست همسایه های بیژن ابراهیمی علیه او برانگیخته شده بودند، بدون هیچ محافظتی او را در محله خود رها کرد و توجهی به درخواست های کمک وی نکرد.

‘کریستین آیلت’ بازرس ویژه این پرونده در دادگاه گفته بود که کمیسیون مستقل شکایات پلیس بر این باور است که ‘کوین دافی’ علاقه ای به مرحوم ابراهیمی نداشته است.

در جلسه دادگاه همچنین مشخص شد که بیژن ابراهیمی، ۱۲ بار به ‘کوین دافی’ افسر پلیس زنگ زده و درخواست کمک کرده است اما چون این افسر از بیژن ابراهیمی خوشش نمی آمده، نداشتن وقت را بهانه کرده و به بررسی تهدیدها علیه شهروند ایرانی نپرداخته است.

به گفته ‘کریستین آیلت ‘، کوین دافی فکر می کرد که بیژن ابراهیمی دروغ گو می باشد و به همین علت، تهدیدها علیه وی را پیگیری نکرد.

براساس گزارش های منتشر شده، ‘کوین دافی’ از ‘اندرو پاسمور’ درخواست کرده بود تا به منزل بیژن ابراهیمی برود و گشتی در محله بزند و با اینکه اندرو پاسمور، فقط سه یا چهار دقیقه به آنجا رفته، به دروغ گزارش داده است که یک ساعت در محله گشت زده و موضوع مشکوکی ندیده است.

‘آندرو پاسمور’ افسر مددکار اجتماعی پلیس رسما متهم شده بود که علاوه بردادن اطلاعات اشتباه به اپراتور ۹۹۹ (شماره تلفن اضطراری ) در زمانی که وی در بیرون از خانه مرحوم ابراهیمی بوده، به دلیل دادن اطلاعات اشتباه به دستگاه تحقیقات قتل پلیس و گروه مستقل شکایات پلیس، متهم به ایجاد انحراف در مسیر عدالت شده است.

۴۸ ساعت پس از نخستین تلفن درخواست کمک بیژن ابراهیمی و پس از بارها درخواست کمک، وی به قتل رسید و پیکر نیمه جانش سوزانده شد.

به گزارش میزان، پیش تر قاتل بیژن ابراهیمی حداقل به ۱۸ سال و دستیارش به چهار سال حبس محکوم شده بود، حکمی که مورد انتقاد خانواده مقتول قرار گرفت.