تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۰:۱۱:۳۵
کد مطلب : 90798

سوزاندن زباله ها، تهدید جدی برای محیط زیست شهری

سوزاندن زباله ها در محیط شهری، این روزها به معضلی جدی برای مسئولان حفاظت زیست و آتش نشانی تبدیل شده است.

سوزاندن زباله ها در محیط شهری، حکایتی است که مردم آبادان، برخی روزها با آن دست به گریبانند.

همین دیروز-دوشنبه- بود که آتش زدن زباله های باقی مانده از سوزاندن نخاله های ساختمانی و ایزوگام، انتشار دود غلیظی را بر فراز مناطقی از شهر آبادان به همراه داشت.

این دود، در حاشیه جاده کمربندی آبادان از میدان ثامن الائمه به طرف پل تانکی ابوالحسن در مجاورت تالاب بین المللی شادگان منتشر شد و ماموران آتش نشانی نیز ساعتی را برای خاموش کردن این آتش صرف کردند.

با پرس و جو در خصوص این حادثه و مراجعه به محل انتشار دود، متوجه شدیم که این دود به دلیل سوزاندن نخاله های ساختمانی به ویژه باقی مانده های ایزوگام در بخش هایی از شهر منتشر شده است.

خاموش کردن این آتش، مشکلاتی برای ماموران آتش نشانی ایجاد می کند و زمانی که باید صرف کمک به دیگر شهروندان در گوشه دیگری از شهر شود، برای خاموش کردن آتش ناشی از سوزاندن زباله هزینه می شود.

انتشار دود ناشی از سوختن این مواد، آثار زیانباری نیز بر سلامتی انسان دارد.

بر اساس نظر کارشناسان، خطرناک ترین گازها می تواند بر اثر سوزاندن پلاستیک های حاوی مواد بر پایه ارگانوکلر نظیر پی وی سی منتشر شود.

وقتی این نوع پلاستیک ها سوزانده می شود، مقادیر زیانباری از دیوکسین ها، که گروهی از مواد شیمیایی بسیار سمی هستند منتشر می شوند.

دیوکسین ها سمی ترین مواد برای برای ارگانیسم های بدن است که به عنوان مواد سرطان زا و مختل کننده هورمون ها شناخته می شوند.

جاسمی یکی از روستائیان در بخش مرکزی آبادان در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت:در فصل گرما که مردم از وسایل سرمایشی مانند کولر استفاده می کنند، بوی نامطبوع حاصل از آتش زدن زباله، امنیت بهداشتی و آسایش منطقه را در معرض خطر قرار داده است.

مدیر گروه بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز گفت: هر گونه آتش زدن زباله ممنوع است.

جعفر ربیحاوی افزود:جمع آوری زباله های شهری و روستایی نیز از سوی پیمانکار انجام می شود و با هماهنگی محیط زیست، نسبت به شناسایی و برخورد قانونی با متخلفان اقدام می شود.

رییس اداره محیط زیست آبادان نیز علت اصلی انتشار این دود را آتش زدن زباله های ایزوگام اعلام کرد و افزود:برخی افراد با توجه به وجود جاده دسترسی به این مکان، اقدام به تخلیه و دفن زباله و برخی مواقع، آتش زدن آن می کنند.

سیداحمد موسوی آزاد، نظارت دهیاری های بخش مرکزی در خصوص دفن صحیح زباله را خواستار شد و افزود: آتش زدن زباله محیط زیست شهری را تهدید می کند.

مرجع / ایرنا