تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۰۱:۲۸:۳۳
کد مطلب : 111150

سوغات‌های معروف جنوبی‌ترین شهرهای ایران/ “لقمه ی خرما” در آبادان؛ “کلوچه خرمایی” در خرمشهر

در خوزستان شهرستان‌های خرمشهر و آبادان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و همچنین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی مورد استقبال بیشتر مسافران نوروزی قرار می‌گیرید. از این رو معرفی کردن سوغات این شهرستان‌ها اجتناب ناپذیر است.

به گزارش عصر آبادان ، در ایران؛ نوروز و تعدادی از روزهای قبل و بعدازآن تعطیل رسمی است و بسیاری از ایرانیان در این تعطیلات به سفرهای چندروزه رو می‌آورند.

امسال نیز همانند سال‌های گذشته استان‌های کشور مملو از مسافر، جاده‌ها پرترافیک و هتل‌ها و مراکز اقامتی نیز در محاصره گردشگران نوروزی قرار خواهد داشت؛ البته در این میان برخی از استان‌ها نسبت به دیگر استان‌ها با استقبال بیشتری روبه‌رو بوده خواهد بود.

همه ساله بر اساس آمارها نام استان‌های مازندران، خراسان رضوی، خوزستان، گیلان و اصفهان به ترتیب به عنوان بیشترین استان‌های مسافر پذیر به ثبت رسیده است.

در خوزستان شهرستان‌های خرمشهر و آبادان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و همچنین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی مورد استقبال بیشتر مسافران نوروزی قرار می‌گیرد. از این رو معرفی کردن سوغات این شهرستان‌ها اجتناب ناپذیر است.

اهمیت معرفی کردن سوغات شهرهای آبادان و خرمشهر تا جایی است که سردار نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در سفر اخیر خود به این دو شهر بر اهمیت این موضوع تاکید می‌کند.

شهرستان‌های خرمشهر و آبادان از دیر باز محل تردد و گشت و گذار مردمی بوده و هست که به واسطه کار و یا تفریح به این شهر می‌آیند. وجود اماکن مختلف اعم از تفریحی، زیارتی، دفاع مقدس، طبیعی، تاریخی و فرهنگی و صنایع دستی، سوغات و به خصوص مهمان نوازی و خونگرمی مردمانش، این شهرهای جنوبی کشور را به جذاب‌ترین شهرهای ایران بدل کرده است.

جزیره آبادان در جنوب غربی استان خوزستان بین دو رودخانه اروندرود و بهمنشیر با مساحتی حدود دو هزار و ۷۹۶ کیلومتر مربع در منتهی‌الیه خلیج فارس واقع شده است. طول آن حدد ۶۸ کیلومتر، پهنای آن بین سه تا ۲۰ کیلومتر و ارتفاع بالاترین نقطه‌ی آن سه متر از سطح دریاست.

خرما؛ سوغات آبادان

خرما یکی از سوغاتی‌های استان‌های جنوبی کشور و به ویژه آبادان است که دارای خواص و انواع مختلفی است و از جمله آنها می‌توان به سعمران، برحی، گنطار، بریم و زاهدی اشاره کرد، حلوای خرما، رولت خرما، رنگینک، انواع شیرینی و خرمای شکلاتی، کلوچه و نان‌های خرمایی، عدس پلو با خرما، خرما ارده و کوکوی شیره خرما نیز برخی از غذاهایی است که با خرما درست می‌شود.

ببریانی، بریمی، کبکاب، حلاوی، حمراوی، دیری، سرخ، سویدانی، عروی، فرسی، زاهدی، قصبی، گنطار، لیلو، مجول و مکتوم نیز از دیگر انواع خرمای این مناطق به شمار می‌روند.

خرمای معروف این شهرستان، استعمران (سعمران و یا سایر) است که در کنار برخی گونه‌های دیگر شامل خارک صادراتی هستند.

استعمران (ASTAMARAN)

این رقم که با نام‌های سعمران، سایر، سمبرون، سمبارون در مناطق مختلف گفته می‌شود، حدود ۸۰-۷۰ درصد نخلیات استان خوزستان را شامل می‌شود که در آبادان هم به وفور تولید می‌شود. دارای ارزش تجارتی بسیار زیادی است و یکی از مهمترین ارقام صادراتی این خطه جنوبی کشور می‌باشد. از مهمترین خصوصیات این رقم، نیمه خشک بودن آن است که خاصیت نگهداری آن را افزایش داده و این خاصیت سبب شده تا مناسب‌ترین رقم تجارتی و صادراتی ایران گردد.

میوه آن بیضی شکل و گاهی متمایل به مستطیلی بوده به وزن متوسط ۸٫۳۱ گرم، با بافت متوسط (نیمه خشک)، رنگ میوه زرد روشن، در مراحل رسیدن کامل کهربائی و قهوه‌ای متمایل به قرمز است. ضخامت پوست در سعمران ضخیم و تا نسبتاً ضخیم و خشن می‌باشد. نسبت گوشت میوه به هسته معادل ۶٫۷۱ است. قسمت خوراکی میوه شیرین و تا اندازه‌ای مزه گس دارد (در مراحل اولیه رطب)، میزان چسبندگی هسته به میوه کم، رسیدن خارک در حدود ۲۵ مرداد ماه ولی برداشت میوه کاملاً رسیده آن در اواسط شهریور تا مهر ماه صورت می‌گیرد. میزان چسبندگی کلاهک به میوه کم است.

همچنین شهرستان خرمشهر با مساحتی حدود چهار هزار و ۵۵۲ کیلومتر مربع در انتهای جنوب غربی استان خوزستان، محل پیوستن رود کارون و اروندرود واقع شده است. این شهرستان از شمال به اهواز، از شرق به شادگان، از جنوب به آبادان و از غرب به کشور عراق محدود است.

کلوچه خرمایی؛ سوغات خرمشهر

خرمشهر نیز همچون آبادان دارای سوغاتی‌های فراوانی است که در چند مورد با این شهر هم‌جوارش مشترک است مثل خرما و ماهی و…

در خرمشهر اما کلوچه خرمایی از بارزترین سوغاتی‌های این دیار است، کلوچه ایی که از خوش‌طعم‌ترین سوغات‌های استان خوزستان و حتی جنوب و جنوب غرب کشور از آن یاد می‌شود.

این کلوچه بومی یکی از شیرینی‌های مخصوص و محلی مردم خرمشهر است که با استفاده از خرما، آرد درجه یک و همچنین کنجد تهیه می‌شود که علاوه بر تأمین نیازهای اساسی بدن می‌توان به‌عنوان یک میان وعده سرشار از انواع ویتامین و مواد مغذی از آن استفاده کرد.

در پایان لازم به ذکر است که با توجه به خیل عظیم مسافران نوروزی اعم از گردشگران و راهیان نور به این دو شهرستان در استان خوزستان، مهیا کردن شرایط لازم برای عرضه این محصولات از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برنامه‌ریزی شود تا مسافران نوروزی بهترین محصول خرمای آبادان و کلوچه خرمایی خرمشهر را به عنوان سوغات منطقه تهیه کنند.

 1. حسین می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید.
  نرم افزار اندرویدی دانستنیهای بسیج!!!
  طراحی جامع ترین نرم افزار اندرویدی دفاع مقدس توسط بسیجی استان خوزستان.
  برای دانلود به http://www.ainaamar.loxblog.com مراجعه نمایید.

 2. سلمان می‌گه:

  سلام
  چرا فایل pdf هفته نامه صبح اروند رو نمیزارید برای دانلود