تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۰:۲۹
کد مطلب : 31325

سکته خبری سازمان هواشناسی/چرا هیچ اخطاری در مورد توفان داده نشد؟

توفان از سر تهران گذشت ولی بر اساس پیش بینی ها، امروز و فردا هم تازیانه های باد بر تهران فرود می‌آید؛ پایتخت نشینان که بر اثر توفان دیروز شاهد قطع برق ۵۰ هزار خانه بودند.

سکته خبری سازمان هواشناسی/چرا هیچ اخطاری در مورد توفان داده نشد؟

به گزارش  دانا، طی چند دقیقه آسمان آبی تهران به آسمانی سیاه تبدیل شد و پایتخت نشینان به یکباره با صحنه‌های بی‌سابقه و غیرمنتظره‌ای روبرو شدند و حتی سازمان‌ها و نهادهایی که با بودجه‌های میلیاردی اداره می‌شوند و علی‌القاعده باید بیش و پیش از حادثه اخطار و انذاری به شهروندان بی‌خبر از همه‌جا می‌دادند تا طوفان ناغافل مردم بی‌دفاع و بی‌خبر را غافلگیر نکند.

 بلایای طبیعی یکباره زندگی انسانها را دچار دگرگونی می‌نماید و اگر آمادگی وجود نداشته باشد، سبب مرگ و میر و یا حداقل باعث مجروحیت انسانها و ایجاد خسارت‌های اقتصادی، اجتماعی و روانی از سوی دیگرمیگردد.

هرساله هزاران حوادث و بلایای طبیعی در جهان رخ میدهد وکمتر روزی است که بلایای طبیعی در گوشه و کنار جهان ایجاد نگردد و سبب ایجاد خسارت‌های جانی و مالی نگردد و برخی از این بلایای طبیعی گاهی آنقدر شدیدند که زندگی در بخشی از کره زمین را تحت تأثیر قرار می‌دهند که بطور نمونه پدیده سونامی در جنوب شرق آسیا، کاترینا در امریکا را می‌توان ذکر کرد .

کشورما نیز به لحاظ موقعیت جغرافیایی شاهد رخ داد اینگونه حوادث است، به طوری که آمار نشان می‌دهد در ایران طی صد ساله اخیر حدود ۱۰۹۵۰ زلزله به ثبت رسیده و خسارات جانی و مالی فراوانی را بر جای گذاشته‌اند.

همچنین از حوادث غیر مترقبه دیگر سیل گرگان و ده‌ها حادثه کوچک و بزرگ که طی سال‌های اخیر بوقوع پیوسته را می‌توان نام برد. هریک از این حوادث به تأسیسات زیربنایی منطقه صدماتی را وارد کرده و عموماَ بعد از اینگونه حوادث مشکلات بهداشت محیطی آغاز و یا تشدید می‌گردد.

روز گذشته هم موج عظیمی از گرد و غبار با طوفانی به سرعت ۱۲۰ کیلومتر تهران بزرگ را با انبوه ساختمان‌ها و ساکنانش درنوردید.  ریشه‌های درختان از جا کنده شده و شاهد اشیایی بودیم که در دست باد به هر سو روان بودند.

اما چرا در عصری که به “عصر اطلاعات” معروف است، چرا این همه سازمان های عریض و طویل و سازمان هواشناسی که با بودجه های میلیاردی اداره می شوند، در سکته خبری بودند و هیچ اخطاری پیرامون این حادثه جامه عمل نپوشاندند؟

قاره آسیا از نظر شیوع حوادث و بلایای طبیعی،رتبه نخست را در دنیا دارد و ایران چهارمین کشور آسیا و ششمین کشور دنیا از نظر کثرت وقوع بلایا به ثبت رسیده است. ایران به لحاظ وضعیت جغرافیایی، شرایط آب وهوایی و ویژگی های ژئوپلتیک در زمره کشورهای بلاخیز دنیا به شمار می رود و در طول تاریخ شاهد حوادث و سوانح بسیاری بوده است.

ایران به دلیل امکان وقوع ۳۱ حادثه طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت در زمره ۱۰ کشور نخست بلاخیز دنیا قرار دارد، به طوری که از مجموع ۴۰ بلای طبیعی شناخته شده در جهان امکان وقوع ۳۱ نوع آن شامل زلزله، سیل، سونامی، رانش زمین، روانه های گلی، سنگ لغزش، فرسایش خاک، نفوذ و پیشروی آب دریا، رسوب زایی، تخریب ساحلی، مرداب زایی، کویرزایی، انجماد و سرمازدگی، تگرگ، بهمن، طوفان، آلودگی آب و هوا، آلودگی محیط زیست، آفات و بیماری های نباتی و نیز خشکسالی وجود دارد.

طوفان ناگهانی روز گذشته تهران این سوال اصلی را مطرح می کند که برای پیشگیری از حوادث مشابه  در تهران یا هر شهر دیگری، آیا آمادگی واقعی وجود دارد؟ یا آمادگی دستگاه های اجرایی و خدماتی را فقط باید در مصاحبه های مسئولان مربوطه در رسانه ملی و پاراف های نامه های رسمی مسئولان جهت آمادگی داشتن برای مقابله با بلایای طبیعی دید؟

گزارش از سید مصطفی میرزاباقری برزی

انتهای پیام

 1. طلبه ها می‌گه:

  وقتی تو میگویی وطن
  شهنامه پرپر می شود
  من گریه برفردوسی آن
  پیر سخنور میکنم

 2. طلبه ها می‌گه:

  این اطلاعات برای آمدن امام زمان است نگران نباشید !!!

  • طلبه ها می‌گه:

   این ها بلایای طبیعی نست
   این ها خواسته امام زمان است:
   زلزله، سیل، سونامی، رانش زمین، روانه های گلی، سنگ لغزش، فرسایش خاک، نفوذ و پیشروی آب دریا، رسوب زایی، تخریب ساحلی، مرداب زایی، کویرزایی، انجماد و سرمازدگی، تگرگ، بهمن، طوفان، آلودگی آب و هوا، آلودگی محیط زیست، آفات و بیماری های نباتی و و و
   آخر ما چگونه می توانیم با این رژیم بک علم پیشگیری از حوادث مشابه داشته باشبم. امام زمان علم ماست
   گوعی شما کورید,