تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۷:۱۶:۲۳
کد مطلب : 34973
حوزه های علمیه و متولیان فرهنگی آبادان بخوانند:

سکوت تلخ مساجد و حسینیه های آبادان در ماه مبارک رمضان !

طبق بررسی ها ، اغلب این مبلغین ، در ادارات شهرستان به کار تبلیغ مشغول می شوند و در بیشتر مساجد خبری از حضور آنها نیست.

ramezan-in-abadan

به گزارش عصر آبادان : برای اینکه بدانی در ماه مبارک رمضان در مساجد و حسینیه های آبادان ، حال و هوا با دیگر ماهها چندان تفاوتی ندارد ، کار سختی نداریم.کافی است گذری کوتاه به خیابان های شهر بزنی آن وقت متوجه یک نوع دلمردگی و بی حالی می شوی.انگار نه انگار ماه رمضان است…

در کشور ما از دیرباز برای برپایی آیین های این ماه عزیز ،‌رسم های دیرینه ای وجود داشته است که مهم ترین آنها جلسات سخنرانی است. که  متاسفانه علیرغم نیاز شدید جامعه جوان امروز به پند واندرز بزرگان ، علما و وعاظ ، انگار برنامه ی خاصی برای این مهم در ماه مبارک رمضان ترتیب داده نشده است.

البته ممکن است آنهایی که این انتقاد را به خود می گیرند فوراً حضور مبلغین اعزامی و بومی را نشانه ی عملکرد مثبت خود معرفی کنند اما طبق بررسی ها ، اغلب این مبلغین ، در ادارات شهرستان به کار تبلیغ مشغول می شوند و در بیشتر مساجد خبری از حضور  آنها نیست.

گرچه در چند سال اخیر در ماه رمضان ، مساجد بصورت خودجوش شب های جمعه ماه مبارک رمضان را گرامی تر می دارند ودر این شب ها ، برنامه های متنوع تری دارند اما به نظر می رسد این چند شب به تنهایی کافی نیست و نیاز علمی-روحی مشتاقان به مکتب علوی (ع) را برطرف نمی کند.

ناگفته نماند اقداماتی از جمله برگزاری جلسات ختم روزانه قرآن کریم در مصلای ثامن الائمه(ع) و مراسمات بومی و محلی برخی از حسینیه های مناطق حاشیه ای که غالباً عرب زبان هستند ، طی ۳۰ روز صورت می گیرد که جای تقدیر دارد.

امیدواریم مسئولان امر ، متولیان فرهنگی و به خصوص مدیران حوزه های علمیه شهرستان آبادان ،‌ برای جاری کردن بیشتر فرهنگ قرآنی در فضای عمومی شهر برنامه ریزی جدی تری ترتیب دهند و از ظرفیت مساجد و حسینیه ها برای سامان دادن اوضاع فرهنگی – اجتماعی شهرستان آبادان به بهترین وجه بهره ببرند.

 1. […] گزارش عصر آبادان ، اخیراً مطلبی تحت عنوان “سکوت تلخ مساجد و حسینیه های آبادان در ماه مبارک رمضان !” در این وب سایت خبری منتشر شد که لازم است توضیحاتی […]

 2. قدیمی می‌گه:

  وجب به وجب خیبانهای این شهر خون های شهدای عزیزمون ریخته شده .به خاطر این بی فرهنگی ها دز شهر باید از شهدا شرمنده باشیم.

 3. نترس می‌گه:

  البته اگه بازیهای سیاسی نماینده ها اجازه بده.

 4. agah می‌گه:

  باید قبول کنیم که شهر ، نیاز به کارهای فرهنگی کوتاه مدت و بلندمدت داره. همه باید دست در دست هم بدیم و این مقوله بسیار مهم که دغدغه جدی رهبر عزیزمون هست را به خوبی انجام بدیم

 5. اشلونک می‌گه:

  شهرهای دیگه رو ببینید با چه فعالیتهایی به استقبال ماه مبارک رمضان میرن.مردم برخی از شهرها قبل از رسیدن ماه مبارک خونه تکانی میکنن مانند عید نوروز. اما باعث تاسف در شهر ماه شبها که به امیری بری میبینی وضع حجاب و بی بندباری افتضاح است. بابا مسوولان باید بیشتر به فکر باشند.

 6. روزه دار می‌گه:

  باعرض ادب و احترام . متاسفانه توی شهرمون اون طوری که باید و شاید ، اثری از ماه مبارک رمضان دیده نمیشود. متولیان فرهنگی و خود مردم باید بیشتر به این مقوله بپردازند. خداقوت

 7. ناشناس می‌گه:

  با نشر اکاذیب نمیشه این سایت رو از غروب کردن نجات داد

  سایتی که جز ایجاد اختلاف و دودستگی و دو قطبی کردن فضای شهر دستاورد دیگه ای نداشت.
  که اگه میخواست میتونست بهتر عمل کنه و و عصرش ، غروب نکنه

  • اعجب زاده می‌گه:

   آقای ناشناش فکر کنم شمایید که باید آستانه تحملتون و ببرید بالا.حالا یه سایت ی پیدا شده و داره شجاعانه حرف مردم و به گوش مسوولین میرسونه. شما چرا ناراحت هستید.

 8. ناشناس می‌گه:

  این طور که شما بیان میکنید نیست وجسارتا اطلاع ندارید چراکه منطقه ازاد بابودجه فرهنگی که در نظر گرفته وبه قول ما حل حله

  • karvash می‌گه:

   سلام جناب ناشناس: متاسفانه منطقه آزاد با این همه بودجه های کلان هنوز که هنوز یه کار فرهنگی درست و حسابی نتونسته انجام بده و فقط جولانگاه بازیهای سیاسی شده است.