تاریخ انتشار خبر: ۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۶:۳۴
کد مطلب : 81612
روزنه 174

سکوت موسسه نشر آثار امام خمینی در قبال خاطرات دو نفره هاشمی +فیلم

روزنه ۱۷۴ به سکوت موسسه نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) درقبال خاطرات غیر مستند هاشمی از امام پرداخته است.

 به گزارش عصر آبادان ؛  «انقلاب اسلامی، متأثر از الگوی حکومت شوروی سابق است و سرانجام آنها هم یکسان خواهد بود.»

آنچه خواندید نوشته ای از عباس عبدی در نشریه «راه نو» به سردبیری اکبر گنجی است که سال ها پیش با انتشارش اعتراضات بسیاری را باعث شد.

هرچند از دگراندیشی  افراطی همانند عبدی و دوستانش اصلاح طلب تندرواش ، جملاتی این چنین در وصف  نظام اسلامی ایران دور از انتظار نیست اما نکته ی حیرت انگیز واگذاری  ” مجموعه پژوهش‌ها در رابطه با امام (ره) و سیره سیاسی ایشان ” از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام در سال های گذشته به او است.

با این وجود روشن است که مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام تکلیفش را با بسیاری روشن ساخته و خوب می داند مسیر تبیین آثار رهبر کبیر انقلاب را به کدام سو هدایت کند و همین حقیقت است که بسیاری از رفتارهای این موسسه و  مسئولانش را توجیه می کند.

به عنوان مثال  در اتفاقات پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری و در شرایطی که جریان مدعی اصلاح‌طلبی، غائله‌ای با هدف براندازی نظام را در دستور کار قرار داد و با شعارها و رفتارهایی ساختارشکنانه و متناقض با آرمان‌های حضرت امام به میدان آمد، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام نه تنها تاکتیک سکوت در مقابل ضد انقلاب نظیر «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «جمهوری ایرانی» را در پیش گرفت بلکه اتفاق تلخ ۱۶ آذر و هتک حرمت به تمثال امام را هم محکوم نمی‌کند و خود را به تجاهل هم می‌زند.

با این مفدمه بدیهی است که مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ( ره ) در  برابر نقل خاطراتی محفلی و دو نفره و بدون سند هاشمی رفسنجانی از امام هم سکوت خواهد نمود. همان  بیان حکایت هایی که به قصه های مادر بزرگ ها  برای خواباندن کودکان می ماند و چند سالی است  به یکی از مؤلفه‌های پایدار و ماندگار در منش سیاسی هاشمی رفسنجانی تبدیل شده است.

” یکی بود و یکی نبود ” هایی که هاشمی رفسنجانی با کمی تمرکز و متناسب با رویدادهای زمانه در این چند سال تعریف می کند  تنها  دو شخصیت دارد؛ اول امام  و دیگری خود او.

Video Player

روزنه ۱۷۴ | دانلود فیلم 

اما نقل قول هایش آنقدر چالش برانگیز است که نگرانی طیف عظیمی از ایرانیان را برانگیخته. همان هایی که در  بهمن ماه ۱۳۵۷ بزرگترین استقبال تاریخ از یک رهبر سیاسی را در جهان به نمایش گذاشتند و در خرداد ماه ۱۳۶۸ با او خداحافظی شگفت انگیزی نمودند. مردمی که با شعار جنگ جنگ تا پیروزی به سوی جبهه ها شتافتند و بهترین جوان هایشان را تقدیم راهی کردند که امام شان پیش رو ی آن ها گذاشت.

اکنون وضعیت چنین است:

هاشمی رفسنجانی مدام بدون سند و دلیل از خاطره های دونفره اش با امام حکایت می کند ، به عنوان مثال   در سایت شخصی اش چندی پیش اینگونه  می گوید :

«من در سال‌های آخر حیات امام(ره) نامه‌ای را خدمتشان نوشتم، تایپ هم نکردم. برای اینکه نمی‌خواستم کسی بخواند و خودم به امام دادم.

 در آن نامه هفت موضوع را با امام مطرح کردم و نوشتم که شما بهتر است در زمان حیات‌تان، اینها را حل کنید، در غیر این صورت ممکن است اینها به صورت معضلی سد راه آینده کشور شود. گردنه‌هایی است که اگر شما ما را عبور ندهید، بعد از شما عبور کردن مشکل خواهد بود… یکی از این مسائل رابطه با امریکا بود. نوشتم بالاخره سبکی که الان داریم که با امریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل‌تداوم نیست، امریکا قدرت برتر دنیا است.»

او در جای دیگر هم گفته بود:

امام در شهریور ۱۳۶۷ «در مورد امریکا نظرشان این بود که نباید امریکا را در تجدید رابطه مأیوس کرد، ولی به این زودی برای مردم قابل قبول نیست.»

و این در حالی است که در برابر همه ی این نقل قول ها باز هم مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ( ره ) ساکت است.

با این وجود می توان در انتشار وصیت نامه امام و صحیفه ی نور ایشان از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ( ره ) در آینده هم اتفاقات بسیاری را پیش بینی نمود.

پس تا پیش از این اتفاق بازخوانی بخشی از وصیت نامه ی امام خالی از لطف نیست. آن جا که می فرمایند:

” اکنون‌ که‌ من‌ حاضرم‌، بعضی‌ نسبت‌های‌ بی‌واقعیت‌ به‌ من‌ داده‌ می‌شود و ممکن‌ است‌ پس‌ از من‌ در حجم‌ آن‌ افزوده‌ شود؛ لهذا عرض‌ می‌کنم‌ آنچه‌ به‌ من‌ نسبت‌ داده‌ شده‌ یا می‌شود مورد تصدیق‌ نیست‌، مگر آنکه‌ صدای‌ من‌ یا خط‌ و امضای‌ من‌ باشد، با تصدیق‌ کارشناسان‌؛ یا در سیمای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ چیزی‌ گفته‌ باشم‌. “

فرهنگ نیوز