تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۵:۴۴:۳۹
کد مطلب : 60290
بازخوانی وصیت یادگار امام(ره) به حسن خمینی

مرحوم سید احمد در وصیت خود چه خطری را به فرزندانش هشدار داد؟ / آیا بیت امام (ره) می تواند سنگر یک جریان سیاسی باشد؟

عصر آبادان: مرحوم سید احمد خمینی در وصیت نامه اش نوشته است: به حسن و برادرانش این توصیه را می نمایم که همیشه سعی کنند در خط رهبری حرکت کنند و از آن منحرف نشوند که خیر دنیا و آخرت در آن است و بدانند که ایشان موفقیت اسلام و نظام و کشور را می خواهند .

به گزارش عصر آبادن / جواد نوروزی نوشت:  در پی سخنرانی اخیر حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی نوه ی حضرت امام(ره) و فرزند سید احمد خمینی در خصوص سوابق هاشمی رفسنجانی و اظهار نظرهای مختلف وی در این باره ،  برخی از نشریات و سایت های  اصلاح طلب و در کنار آنها اغلب رسانه های معاند خارج از کشور ، فرصت را متنم شمرده و با بزرگ جلوه دادن سخنان وی ، تلاش کردند این گونه به جامعه القاء کنند که افکار یادگار امام(ره) با ارکان نظام جمهوری اسلامی دچار زاویه و اختلاف است.

امید به انحراف بیت حضرت امام(ره) و به ویژه سه فرزند سید احمد خمینی  یعنی سید حسن،سید علی و سید یاسر ، آرزوی دیرینه ی دشمنان قسم خورده ای است که از انقلاب الهی آن پیر عارف مسلک ، عقده بر دل دارند.

دشمنانی که به هر وسیله ای مانند به خدمت گرفتن مزدوران قلم به دست و جذب عناصر خودفروخته سیاسی ، دست می زنند تا در میان حاکمیت و مردم انشقاق ایجاد شود و نظام در سراشیبی سقوط قرار گیرد.

در این میان ، رسالت یادگارهای امام راحل(ره) و در راس آنها سید حسن خمینی ، بس خطیر و مهم است.چرا که تمامی رفتارهای شان زیر ذره بین دوستداران نظام و انقلاب هست همانگونه که مورد مطالعه ی دقیق نا اهلان و کینه ورزان جمهوری اسلامی نیز قرار دارد.

به همین دلیل ، اتخاذ مواضع اصولی مبتنی بر اندیشه های الهی حضرت امام(ره) و بر اساس اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه ،توسط نواده گان آن حضرت، موجب خوشحالی دوستان صدیق انقلاب و افزایش محبوبیت مردمی  و در مقابل آن سبب یاس و عصبانیت فرصت طلبان می شود.

در عین حال چنانچه به گونه ای رفتار کنند و سخن بگویند که با فرامین امام امت و ولی فقیه همخوانی نداشته باشد، جای خود را در میان توده های عظیم مردمی که معیار قبولی افراد را پیروی محض از ولی فقیه می دانند ، از دست خواهند داد. و این اتفاق فقط و فقط خوشایند بدخواهان و کج اندیشان است.

افزون بر این ، وصیت مرحوم سید احمد خمینی(ره) به فرزندانش حسن،علی ویاسر ، اتمام حجتی آشکار و محکم است بر تمام آنچه پیش از آن در وصیت نامه ی الهی امام خمینی(ره) آمده بود.جایی که وی از فرزندانش می خواهد در خط رهبری باشند تا سعادت دنیا و آخرت نصیب شان شود.

همچنین در این وصیت نامه آنها را نسبت به خطر دشمنان در کمین نشسته آگاه می کند و می خواهد که در این راه گرفتار تحلیل های مختلف نشوند.

در خصوص اظهارات اخیر سید حسن خمینی نیز باید گفت که بدون تردید فرموده ی حضرت امام (ره) با این عنوان که : ملاک ، حال فعلی افراد است، همچون چراغی است که در ظلمات سیاسی امروز می تواند راهگشای تشخیص دوستان از دشمنان باشد. لذا سوابق درخشان افرادی که در روزهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب زحمات طاقت فرسایی متحمل شدند به شرطی دوام دارد و مورد اعتبار و اعتماد نظام اسلامی است که بنا به فرمایش حضرت امام(ره) ، اکنون نیز بر همان شرایط باقی مانده و ذره ای از ارزش ها و اصالت های روزهای آغازین انقلاب فاصله نگرفته باشد.

متاسفانه برخی از چهره های قدیمی که بخاطر انقلاب زیر تیغ اعدام نیز رفته بودند و آنهایی که در زمان حیات امام خمینی(ره) مسئولیت های کلیدی بر عهده داشتند ، از آزمون حساس این مقطع زمانی یعنی”فتنه” ی سال ۸۸ که خسارات جبران ناپذیری بر کشور و ملت تحمیل شد ، بازنده بیرون آمدند تا جمله ی معروف حضرت روح الله که ” ملاک؛حال فعلی افراد است” حکمت واقعی خود را نشان دهد.

جالب تر اینکه با گذشت بیش از ۵ سال از آن واقعه عبرت آموز ، این افراد نه تنها از کرده ی خود ابراز پشیمانی نمی کنند بلکه با بهره گیری از شم اصلاح طلبی رئیس دولت یازدهم و در نتیجه ی آن  آزادی بیان به برخی عناصر رادیکال ۲ خردادی ، تلاش می کنند تا ضمن عادی سازی گناه بزرگ فتنه گران، به تطهیر آنان نزد افکار عمومی دست بزنند و این دقیقا مخالف نظر امام خامنه ای (مدظله) در خصوص فتنه و گناه اصحاب آن است.

از طرفی آموزه های دینی الهام گرفته از فرمایشات حضرت امام(ره) به ما می گوید که هر کس در هر موقعیتی در این کشور از پشتیبانی ولایت فقیه شانه خالی کند ، نسبت به خطر آسیب رسیدن به این کشور اسلامی بی تفاوت است.

لذا شایسته است که فرزندان یادگار امام (ره) در خصوص پیشامدهای سیاسی کشور ، آنچه را که رهبر معظم انقلاب بدان اشاره دارند دنبال کنند و از هرگونه اظهارنظرهای شخصی که موجبات خرسندی دشمنان را فراهم می کند اجتناب کنند.همچنین شأن بیت حضرت امام (ره) ایجاب می کند که افراد زاویه دار با انقلاب و رهبری که برخی از آنها حتی بصورت علنی به تضعیف ارکان نظام مشغول هستند، اجازه نیابند این بیت شریف را به سنگری برای یک جریان سیاسی خاص تبدیل کنند.

در پایان متن وصیت نامه مرحوم حاج سید احمد مصطفوی خمینی فرزند برومند بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام راحل(ه) را آورده ایم که حاوی نکات مهم و عبرت آموز بخصوص برای سیاسیون بوده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با امید به رحمت واسعه حضرت حق جل جلاله و ایمان به حقانیت آنچه حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم آورده است و با اقرار به تبعیت محض از معصومین بزرگوار بخصوص مولای متقیان امیر مومنان و خلیفه بلافصل رسول اکرم صلی الله علیهما و آلهما .

اینجانب احمد خمینی فرزند امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در تاریخ ۳۰/ شهریور ۷۱ هجری شمسی مطابق با ۲۳/ ربیع – الاول/۱۴۱۳ قمری چند سطری به عنوان وصیت می نویسم تا به این اصل اسلامی عمل کرده باشم .

۱٫ وصی خود فرزندم حسن خمینی را قرار دادم تا در صورت امکان به آنچه مورد نظرم است عمل نماید انشاءالله خداوند به ایشان پاداش خیر دهد .

۲٫ مرا حتی المقدور نزدیک پدر عزیزم و مراد و امامم دفن کند تا شاید به حساب حضرت امام فاتحه ای هم نصیب من سراپا گناه گردد و خداوند به خاطر آن حضرت مورد لطفم قرار دهد .

۳٫ بعد از من کار مرقد حضرت امام با ایشان است تا به کمک و هدایت برادر عزیزم جناب حجه الاسلام آقای انصاری که با در نظر گرفتن تمامی جهات بهترین فرد و دلسوزترین شخص نسبت به حرم حضرت امام است کارهای آنجا را بعد از من دنبال کند، بعد از من حسن خمینی تولیت آن مزار شریف را عهده دار باشد .

۴٫ کلیه اعلامیه ها و کتابها و نوشتجات حضرت امام قدس سره بعد از من در اختیار حسن خمینی است که هرگونه می خواهد چاپ و منتشر کند و در صورتی که وضع مالی خانواده ام خوب نباشد از درآمد آن برای گذران زندگیشان استفاده کند والا بهتر است پول حاصل از آن به فقراء و یا خرج حرم امام گردد درآمد آن مال همه افراد خانواده است، کار مؤسسه نشر امام نیز با صلاحدید حسن آنگونه که تشخیص می دهد است .

۵٫ کتابهائی که در دفتر فرهنگی است و متعلق به من است در صورتی که خانواده ام (فاطی) احتیاج مادی داشته باشد بفروشند و پولش را در اختیار او بگذارند ولی بهتر است همه بچه ها از آنها استفاده کنند در صورتی که نه احتیاج مادی باشد و نه بچه ها از آن استفاده می کنند به کتابخانه آیت الله العظمی آقای نجفی سپرده شود تا طلاب از آن استفاده کنند و اگر حرم امام دارای کتابخانه شد در آنجا گذارده شود .

۶٫ کلیه اثاث منزل که مال من است به همسرم بخشیدم، البته اثاثی که مربوط به من است خیلی ناچیز است .

۷٫ من شخصا در هیچ بانک و مؤسسه ای و یا شرکتی و از این قبیل وجهی ندارم و اگر مختصر پولی در بانک تعاون اسلامی دارم شهریه های مراجع بزرگوار قم است که باید صرف فقراء گردد .

۸٫ وجوهی که نزد خودم است یا پول شخصی و یا وجوه شرعیه است که جای هر کدام مشخص و روی هر کدام نوشته شده است، اگر به پولی برخورد شد که مشخص نبود از اموال خودم محسوب نگردد. کلیه وجوهی که سهم مبارک و یا خیرات است در اختیار رهبر بزرگوارمان حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته قرار گیرد تا در موارد مقرره اش صرف گردد .

۹٫ به فرزندان عزیزم حسن و یاسر (رضا) و علی سفارش می کنم که متدین و با تقوی باشند و دوست دارم در حوزه علمیه قم درس دینی بخوانند و در موقعش متلبس به لباس وحانیت شوند. معتقدم اینطور بیشتر محفوظ می مانند و سفارش مادرشان فاطی عزیزم که زن فاضل و بسیار متدینی است را به آنها می کنم او زن عارف مسلکی است که مورد علاقه شدید امام بود، نکند خدای ناکرده بعد از من به او کم محبتی شود، نکند خدای ناکرده صدای فرزندان نسبت به او بلند شود. او لطیف و دانا است و گوش دادن به نصایح او مسلما به نفع فرزندان است .

سفارش مادرم که جان عزیزم فدای او باد را می کنم – او سختیها و مرارتهای بسیار کشیده است و همیشه انیس و مونس اماممان بوده است – فرزندانم و فاطی خیلی مواظب ایشان باشند، امروز خدمت به خانم روح امام را شاد می کند .

فاطی عزیزم تو خود بهتر از همه می دانی که دیر یا زود همه رهسپار دیار آخرتیم، سعی کن زندگی عادی خود را ادامه دهی و راضی باشی به رضای حق جل و علا .

۱۰٫بین خود و خدای خود رضایت کامل دارم که تمام تلاشم برای تقویت اسلام و نظام و امام بوده است و از این جهت در آرامش کامل بسر می برم البته من هم مانند همه کسانی که درگیر کارهای مختلف مبارزاتی و سیاسی هستند بی اشتباه نبودم و به این اعتراف می کنم ولی تنها کسانی اشتباه نمی کنند که کاری نمی کنند. در زد و خوردهای سیاسی ممکن است کارهائی انجام داده باشم که مناسب شان امام و یا یاران امام نبوده باشد، تقاضایم از خدا و یاران امام این است که مورد عفوم قرار دهند. من در جهت مصلحت امام به هیچ فرد و گروهی رحم نکرده ام و خیلی ها را در این راستا رنجانده ام که هنوز هم از این جهت ناراحت نیستم، از همه بخصوص مادر، فاطی، خواهرها و بچه هاشان و قوم خویشان مادری و پدری، نسبی و سببی امید عفو و دعای خیر دارم .

به حسن و برادرانش این توصیه را می نمایم که همیشه سعی کنند در خط رهبری حرکت کنند و از آن منحرف نشوند که خیر دنیا و آخرت در آن است و بدانند که ایشان موفقیت اسلام و نظام و کشور را می خواهند. هرگز گرفتار تحلیل های گوناگون نشوند که دشمن در کمین است .

خداوندا عبد تو پیش تو می آید و تنها امیدش به تو است عبدی شرمگین و گناهکار او را به رحمت و بزرگواری خود ببخش یا ارحم الراحمین والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته برای من ۱۰ سال نماز و روزه بدهید. وصیتنامه های قبل از این تاریخ فاقد ارزش است .

احمد خمینی – ۲۳/ ربیع الاول/ ۱۴۱۳

۳۰/ شهریور/۱۳۷۱