تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۷:۱۸
کد مطلب : 38812

سیر تا پیاز خرید برنج +قیمت

هنوز به خاطر داریم عطر غیرقابل توصیف برنج مادربزرگ یا مادرمان را وقتی سر ظهر از مدرسه به خانه برمی‌گشتیم.

یادمان هست وقتی سر حال و خندان از مدرسه به سمت خانه جست و خیز می کردیم از پشت هر پنجره ای که عبور می کردیم عطر و بوی خاص برنج بود که گرسنگی را به ما یادآوری می کرد. چه شد امروز دیگر خبری از آن همه عطر و طعم نیست؟ به ظاهر تفاوت خاصی رخ نداد، چون هنر آشپزی ایرانیان همواره زبانزد خاص و عام است، ولی در مورد مواد اولیه غذا اتفاق های عمده ای رخ داده است.

به طور کلی برنج به عنوان یکی از اصلی ترین مواد غذایی، جایگاه ویژه ای سر سفره هایمان دارد که همین موضوع باعث شده تا همگی با وسواس و دقت برای خریدن آن روانه بازار شویم. معمولا نیز برای خرید برنج از دوست و آشنا می خواهیم تا اگر برنج فروشی منصف و آشنا سراغ دارند به ما نیز معرفی کنند تا بتوانیم با خیالی راحت مصرف سالانه خود را تهیه کنیم.

هرچند با توجه به افزایش قیمت برنج طی سال های گذشته بسیاری از خرید عمده برنج چشم پوشی کرده اند و بیشتر به اندازه مصرف ماهانه خود خرید می کنند، اما کم کم برنج تازه امسال روانه بازار می شود و براساس طبیعت برنج کمی از قیمت های گذشته کاسته خواهد شد، یعنی فصل خرید برنج توسط مشتریان عمده و خرده دوباره از راه رسیده است. به همین منظور تصمیم گرفتیم از سیر تا پیاز خرید برنج را برایتان بگوییم تا با توجه به کاهش نسبی قیمت ها بتوانید از خرید خود در دیگر ایام سال لذت ببرید.

انواع برنج

به طور کلی برنج در جهان دارای انواع مختلفی است و کارشناسان تاکنون حدود ۱۵۰ نوع مختلف از این ماده غذایی باارزش را شناسایی کرده اند. ولی مرغوب ترین آنها در شمال و جنوب ایران و نواحی گرمسیر استان های فارس و اصفهان کاشته می شود.

این در حالی است که کل نمونه های یاد شده به دو دسته بزرگ تقسیم شده اند که نوع اول آنها که دانه ای دراز و کشیده دارد، به برنج صدری مشهور شده و دیگری دارای دانه های ریز و گرد است که در بازار مصرف از آن به عنوان برنج گرده یاد می شود.

برنج های نوع اول در کشورمان طرفداران بیشتری داشته و برنج های گرده شاید کمتر خریداری را به خود دیده و بیشتر برای تهیه غذاهای خاص استفاده می شود. بنابراین بیشتر سطح کشت برنج در کشورمان که در استان های گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس است به همان برنج های دانه بلند و کشیده اختصاص یافته است.

اگر از بهترین برنج ایرانی که در استان گیلان تولید می شود بگذریم، به طور کلی برنج از هر نوعی که باشد، هنگام برداشت رنگ اصلی آن قهوه ای است و تولید کنندگان برای به دست آوردن برنج سفید، دانه های برنج را پس از برداشت در دستگاه های مخصوص می ریزند و این دستگاه ها پوسته خارجی برنج را جدا می کند و با ایجاد اصطکاک بین برنج های پوسته دار با یکدیگر، موجب از بین رفتن غشای خارجی آنها می شود و در نهایت برنجی به رنگ سفید و شفاف به دست می آید.

با این حال این نوع برنج زیبا و خواستنی، به عقیده بسیاری از کارشناسان تغذیه تقریبا عاری از ویتامین B1 است و مصرف بیش از حد آن بدون استفاده از دیگر مواد غذایی باعث بروز بیماری بری بری خواهد شد.

داخلی یا خارجی

برنج هم مانند دیگر محصولات موجود بازار دارای انواع مختلفی است که می توان آن را به دو گروه داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد.

در بازار عرضه و تقاضای برنج کشورمان به طور کلی برنج تولید داخل و انواع وارداتی ها وجود دارند که داخلی ها عبارتند از شیرودی، انواع دودی، طارم اصل، طارم رمضانی، طارم عسگری، ندا، نیمدانه، فجر، هاشمی و دم سیاه، اما در بخش وارداتی ها به ترتیب سهم بازار، نام کشورهایی چون هندوستان، پاکستان، تایلند، اروگوئه و آرژانتین دیده می شود که البته با اما و اگرهایی بخصوص درباره برنج هندی و پاکستانی مواجه بوده است.

در نهایت اما به خاطر داشته باشید به گفته کارشناسان و فعالان عرصه اقتصادی، برنج تولیدی کشورمان در میان انواع برنج های خارجی دارای بهترین کیفیت است و لذا تا حد امکان، خرید برنج های خارجی را فراموش کنید، زیرا با این کار نه فقط به اقتصاد کشورمان کمک کرده اید، بلکه برای سلامت تغذیه خودتان ارزش قائل شده اید.

تشخیص برنج خوب از بد؛ چگونه؟

از گذشته های دور، عطر و طعم برنج بهترین معیار سنجش میان خوب و بد آن است. این در حالی است که این دو گزینه تنها علائم بیانگر کیفیت برنج نیست، بلکه مواردی چون سلامت دانه ها، شکل ظاهری و البته رنگ آن نیز می تواند گویای سر درون آنها باشد.

برنج هرچه خشک تر و کشیده تر باشد، دارای مرغوبیت بالاتری است و بدون تردید گرا ن تر هم هست. لذا اگر می خواهید از میزان خشکی برنج مطلع شوید بد نیست چند دانه از آن را زیر دندان خود قرار دهید و دقت کنید تا دریابید چقدر برنج مورد نظر شما خشک است هرچه برنج زیر دندان شما سخت تر خرد شود، نشانه مطلوبی از میزان رطوبت داخل آن است.

به عقیده کارشناسان برنج هرچه رطوبت کمتری داشته باشد هنگام طبخ قد کشیده و به قول معروف «ری» می کند. بنابراین خوب دقت کنید برنج زیر دندان های شما چقدر مقاومت می کند. اما اگر قصد دارید از عطر و طعم آن نیز مطلع شوید راهی غیر از پخت آن نیز وجود دارد. در این حالت کافی است مشتی از برنج مورد نظر خودتان بردارید و آنها را میان دوکف دست خود خوب به یکدیگر بسایید و پس از چند بار تکرار این کار، کمی به آنها بدمید و ها کنید.

یکدست آری؛ مخلوط هرگز

باتوجه به متفاوت بودن زمان پخت انواع برنج، یکی از مشخصه های برنج هنگام خرید یکدست بودن آنهاست، اما متاسفانه در سال های اخیر به دلیل افزایش قیمت برنج برخی از فروشندگان برای سودجویی اقدام به مخلوط کردن برخی از انواع ارزان قیمت برنج با برنج های با کیفیت کرده و آنها را در عین بی اطلاعی خریداران، می فروشند. در حالی که روش تشخیص این خلافکاری بسیار ساده است.

همان طور که از خرید برنج با تعداد دانه های خرد زیاد خودداری خواهید کرد، کافی است مقداری از برنج مورد نظرتان را کف دست خوب پهن کنید و با در نظر گرفتن دانه های برنج موجود تفاوت ظاهری و رنگ آنها را خوب بررسی کنید. اگر برنج یکدست و از یک محصول باشد، هرگز تفاوتی نباید میان رنگ و اندازه دانه ها وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت یقین داشته باشید این برنج یکدست نیست و از خرید آن خودداری کنید.

مورد مصرف و میزان مصرف را در نظر بگیرید

براساس بررسی های انجام شده هر ایرانی در طول سال متوسط حدود ۳۵ کیلوگرم برنج مصرف می کند، اما این میزان همواره از نوع درجه یک نیست و ممکن است به صورت انواع مختلف غذا مثل شیربرنج، شله زرد و… نیز باشد. بنابراین باید نوع مصرف خانواده را هنگام خرید برنج خوب در نظر بگیرید تا به اقتصاد خانواده کمک کنید.

در برخی از مصارف مثل پختن شله زرد یا شیربرنج هرگز نیازی به تهیه و انبار کردن برنج ندارید، بلکه می توانید با استفاده از برنج های نیم دانه به میزان مصرف مورد نیازتان به قیمت روز از سوپرمارکت یا فروشگاه های محله خریداری کنید؛ این در حالی است که مصارف عادی مثل غذاهای اصلی روزانه از این قاعده خارج است.

دودی یا معمولی، مساله این است؟

به طور کلی یکی از روش های نگهداری مواد غذایی از گذشته های دور، دودی کردن آنها بود. این در حالی است که امروزه این طعم و مزه صرفا برای تنوع استفاده می شود و بسیاری از کارشناسان و محققان از ضررهای فراوان محصولات غذایی دودی شده می گویند.

این کارشناسان می گویند با توجه به روش تهیه این نوع مواد غذایی، میزان قابل توجهی از مواد مضر برای سلامت بدن در آنها وجود دارد که باعث ایجاد سرطان های مختلف در روده و معده می شود و بنابراین باید مصرف آنها را به حداقل رساند. در این میان کارشناسان می گویند اگر بازهم به هر دلیل علاقه مند به استفاده از این نوع برنج هستید، باتوجه به این که نمی دانیم برنج های موجود در بازار کشور در چه شرایطی و به چه روشی دودی شده اند، بهتر است استفاده از آنها را حداکثر به ماهی دوبار محدود کنیم و هنگام مصرف این نوع مواد خوراکی از انواع سبزیجات نیز استفاده کنیم تا زیان آنها را به حداقل برسانیم، اما اصلی ترین روش برای کاهش زیان های برنج دودی این است که آن را به صورت آبکش استفاده کنیم تا با توجه به نحوه طبخ، بیشتر مواد غیرمفید آن خارج شود.

چگونه برنج را نگهداری کنیم

به گزارش جام جم، آفت جان برنج در خانه های ما، رطوبت و گرماست بنابراین اولین کاری که باید برای نگهداری برنج تا زمان مصرف آن انجام دهیم این است که این دو عامل را از آنها دور نگهداریم. لذا به خاطر داشته باشید هرگز کیسه های برنج را روی یکدیگر نچینید، چون علاوه بر این که باعث شکستن آنها می شود، اجازه داده اید هوای گرم براحتی از میان کیسه ها عبور کند.

همچنین برای جلوگیری از آفت برنج بهترین روش، استفاده از نمک و سیر در داخل کیسه هاست. به خاطر داشته باشید هرگز از قرص های شیمیایی برای جلوگیری از آفت برنج استفاده نکنید، چون با این کار سلامت خانواده را به خطر می اندازید.

با این حال اگر به هر دلیل برنج شما دچار آفت شد آن را دور از نور مستقیم خورشید پهن کنید و اجازه دهید، آفت از بین رفته و بعد از یک یا دو روز آن را الک کنید تا دانه ها و دیگر ضایعات از آن جدا شود.