تاریخ انتشار خبر: ۵ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۳:۳۹
کد مطلب : 110525

سیستم های لاغر کننده شارلاتانی

شاهد هستیم که در چند سال گذشته بازار پر از موادی است که به قول تولید کنندگان و فروشندگان آنهابصورت صد در صد موفقیت آمیز به کاهش ورن بدن کمک می کنند.

خبرآنلاین نوشت: شاهد هستیم که در چند سال گذشته بازار پر از موادی است که به قول تولید کنندگان و فروشندگان آنهابصورت صد در صد موفقیت آمیز به کاهش ورن بدن کمک می کنند.

از طرف دیگر مردم با تبلیغات رسانه های همگانی مواجه هستند که در آنها پر است از رژیم های جدید که به قول مبلغین آنها کاهش دهنده وزن که بغیر از این که در کاهش کیلوگرم های اضافی بدن موثر هستند به حفظ و افزایش کیفیت سلامتی نیز کمک می کنند بازاریابی و تبلیغات وارد محدوه سلامتی انسانها شده و طبیعی است باعث سردرگمی انسانهائی که اطلاعات دقیق ندارند شود. پس بالا بردن آگاهی های مردم در این مورد ضروری بنظر می رسد.
آخرین تحقیقات نشان می دهند که اکثر ادعاهای کمپانی های تو لید کننده مواد لاغری و رژیم های غذائی ثابت نشده اند و حتی خیلی از آنها کاملاً غلط می باشند.

برای مثال به این ادعاها توجه کنید:

· ادعاهای افراد مصرف کننده همراه با عکس آنها قبل و بعد از استفاده از ماده یا داروی مورد نظر, در این آگهی ها بسیار زیاد است. در اینجا اشخاص مدعی می شوند که با استفاده از این ماده در عرض سی روز ۲۵ کیلوگرم از وزن خود را کاهش داده ام. در این نوع آگهی بندرت اتفاق افتاده است که اعداد بصورت واقعی گفته شوند.
· ادعا در مورد سرعت بسیار بالا در از دست دادن وزن بدن. در اینجا محصولات و یا رژیم های غذائی توصیه می شوند که با کمک آنها می توان در یک زمان بسیار کوتاه و غیر واقعی به وزن مورد دلخواه رسید. در مرحله اول انجام رژیم غذائی از دست دادن وزن و کیلوگرم های اضافی و در نتیجه از دست دادن آب بدن بوده و نه در نتیجه کاهش بافت چربی که هدف است. اکثر کارشناسان تغذیه بر این نطر می باشند که ایده آل ترین حالت زمانی است که بصورت متوسط نیم یا حداکثر یک کیلوگرم در هفته از وزن بدن را کم کنیم. این بدان معنی است که ۵۰۰ کیلوکالری از میزان مصرفی معمولی روزانه را کم کنیم.
· ادعا: با استفاده از این محصول نه نیاز به ورزش است و نه لازم است از مقدار خوردن خود بکاهیم. با توجه به اینکه کاملاً ثابت شده است که تغذیه اصولی و ورزش مداوم, دو نکته کلیدی در پروسه کاهش وزن می باشند. دیده می شود که بعضی از آگهی ها ادعاهائی را منتشر می کنند که اگر از محصولات ما استفاده کنید دیگر لازم نیست مواظب خوردن, مقدار خوردن و ورزش کردن خود باشید. محصولات ما بدون استفاده از ورزش و رژیم غذائی به شما وزن ایده آل را هدیه می نماید. بنظر بسیار خوب و راحت می آید نه؟ اگر قوانین فیزیک را رها نمائیم ممکن است این ادعا ها را باور نمائیم. کیلوگرم اضافه انرژی انبار شده بصورت چربی است. انژری بوسیله ‌کالری اندازه گیری می شود. زمانی که تحرک داریم بدن انرژی یا بهتر بگویم کالری مصرف می نماید. زمانی که از هر ماده خوراکی بغیر از آب استفاده می کنیم و آنرا وارد بدن می کنیم در حقیقت کالری را به بدن وارد کرده ایم. اگر بخواهیم کیلوگرم های اضافی را کاهش دهیم باید انرژی بیشتری از بدن را به نسبت آن میزان که وارد می کنیم, مصرف نمائیم. بسیار ساده!
· ادعا: در مورد کاهش طولانی مدت یا برای همیشه. برنامه ها یا محصولاتی که به شما قول می دهند که اگر وزن بدن خود را کاهش داده دیگر آنرا بدست نخواهید آورد و یا به زبان ساده چاق نخواهید شد را باید کاملاً مشکوک گرفته و مطمئن باشید که این کار نه ثابت شده و نه عملی است.
· ادعا: بصورت کلینیکی ثابت شده است, این پیام را یک پزشک به شما می گوید. هدف از انجام این نوع تبلیغات وصل کردن و یا چسباندن یک محصول با علم می باشد که مسلماً اسناد و مدارک کافی برای اثبات آن وجود ندارد.
· ادعا: در مورد لاغری بصورت طبیعی با تضمین. تبلیغات این نوع محصولات نیز متاسفانه زیاد شده و هر روز به تعداد آنها افزوده می شود. بدون اینکه جزئیات مواد استفاده شده در آنها ذکر شود. فقط می گویند از مواد غیر شیمیائی و صرفاً طبیعی استفاده می کنیم و دیگر هیچ.
· ادعا: برای کاهش وزن موفقیت آمیز باید گرسنگی کشید! رژیم های غذائی بسیار محدود کننده می توانند بسیار خطرناک باشند. تنها در مواردی خاص از آنها استفاده شده و نظارت صد در صد پزشک را می طلبد.
· ادعا: برای کاهش کیلوگرمهای اضافی لازم است که بصورت مدام از رژیمهای محدود کننده استفاده نمود. از یک رژیم عذائی محدود کننده برای یک شخص نمی تواند عیناً برای شخص دیگری استفاده نمود.
بدست آوردن عادتهای غذائی سالم باید بر مبنای سلامتی و علم زیبائی شناسی استوار باشد. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید و این کاهش را حفظ نمائید لازم است که چند سؤال را قبل از استفاده از رژیم غذائی مطرح نموده و به آنها جواب دهید.
آیا رژیم های غذائی شما؟
۱٫ شامل فرمولها و غذاهای عجیب و غریب است.
۲٫ شامل تحرک کم ویا در حد صفر بدنی است.
۳٫ شامل از دست دادن سریع وزن بدن است.
۴٫ تضمین موفقیت می دهد.
۵٫ پیشنهاد ومشاوره ترکیبات دقیق و مشخص شده غذاها را می دهد.
۶٫ با خود ریسکهای معین سلامتی را دارد.
اگر جواب سوالهای شما بله می باشند, بهتر است به دنبال متد و روش دیگری برای کاهش وزن خود باشید. رژیم های غذائی شارلاتانی باعث توسعه عادات زندگی که برای کاهش وزن بدن و حفظ وزن بدن حیاتی می باشند”, نمی شوند.