تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۴:۲۰
کد مطلب : 22530

شایع ترین واکنش‌های آلرژیک +راهکارها

رئیس مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه کنترل موثر بیماریهای آلرژیک نیازمند برنامه‌ریزی، مهارت و صبر است، گفت: شایع ترین واکنش‌های آلرژیک شامل گرده گیاهان،قارچها، سوسک‌های حمام،اجزای بدن حیوانات و نیش حشرات هستند.

 فرحزاد جباری با اشاره به اینکه بروز آلرژی در فصل بهار افزایش می یابد، اظهار داشت: یکی از عجایب بدن انسان، دفاع علیه مهاجمان زیان آور همانند ویروس‌ها و باکتری‌ها است. گاهی اوقات بدن عوامل بی‌ضرری نظیر مایت، گرد و غبار، قارچها (کپک‌ها)، گرده گیاهان را به عنوان هدف برای سیستم ایمنی شناسایی می‌کند و سیستم دفاع اختصاصی باعث تخریب این عوامل می‌شوند. متاسفانه بدن افرادی که استعداد آلرژی دارند می‌تواند موجب ایجاد واکنش‌های ناخوشایند و در موارد شدید حتی تهدید کننده حیات شود.وی در پاسخ به این سؤال که چه عواملی موجب واکنش‌های آلرژیک می‌شوند، بیان کرد:‌ صدها ماده مختلف می‌تواند موجب شعله ور شدن واکنش‌های آلرژیک شوند که شایع ترین آنها گرده گیاهان، گرده قارچها، مایت، گردو غبار، سوسک‌های حمام، اجزای بدن حیوانات، غذا و نیش حشرات هستند.

وی در ادامه گفت: به موادی که باعث شعله ور شدن واکنش‌های آلرژِیک می‌شوند آلرژن گفته می‌شود. واکنش‌های آلرژیک می‌توانند در هر عضوی از بدن ظاهر شوند، ولی معمولاً در بینی، چشم‌ها، ریه یا پوست بارزتر هستند، و همچنین قادر است سینوس‌ها، گلو و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد.

عضو هیئت علمی گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه آسم و دیگر بیماری‌های آلرژیک می‌توانند تحت تاثیر فاکتورهایی نظیر سن، جنس، نژاد و وضعیت اقتصادی و اجتماعی قرار بگیرد، افزود: بیماریهای آلرژیک در کودکان شایع و حتی در سال اول نیز دیده می‌شود و یا در مواردی پس از چندین سال فروکش کردن بیماری، مجدداً شعله ور می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، جباری با اشاره به اینکه موارد غیر آلرژیک نظیر هورمون‌ها، اضطراب و هیجان، سیگار، عطر و سایر محرک‌های محیطی نیز در این میان نقش دارند، گفت: اگر چه فاکتورهای ژنتیکی در این رابطه ناشناخته هستند، ولی در بعضی بیماریها نظیر آسم، تب یونجه و اگزما گرایش ارثی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در صورت بروز آلرژی لازم است بیمار به پزشک متخصص مراجعه کندف تصریح کرد:‌ کنترل موثر بیماریهای آلرژیک نیازمند برنامه ریزی، مهارت و صبر و حوصله است. متخصص آلرژی با کمک تجارب مهارت‌های خویش قادر است که برنامه درمانی مناسب برای هر فرد ترتیب دهد تا هدف نهایی که ایجاد یک زندگی طبیعی و عاری از هر گونه مشکلات و شکایات آلرژی است، تامین شود.

رئیس مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد:‌ در صورتیکه فرد به آسم یا سایر بیماریهای آلرژیک مبتلا باشد، متخصصین آلرژی به وی کمک خواهد کرد که اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کند و درمانی برای کنترل و تسکین علائم ارائه دهد.

جباری با اشاره به اینکه اغلب علائم آلرژیک بتدریج با گذشت زمان افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به آلرژی معمولاً به وجود علائم مزمنی نظیر عطسه، احتقان بینی و یا ویزینگ عادت دارند و وجود این علائم را غیر عادی تلقی نمی‌کنند. در این شرایط متخصص آلرژی کمک خواهد کرد تا این علائم کنترل شود و کیفیت زندگی بیمار به طرز واضحی بهبود یابد.

منبع: تسنیم