تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۱:۰۵:۲۵
کد مطلب : 68407
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

شرایط اراضی کشاورزی حوضه کرخه و زهره واقعا بحرانی است/۵۰ درصد کشاورزی استان خسارت خواهد دید

چنگلوایی گفت: در حال حاضر شرایط اراضی کشاورزی حوضه کرخه و زهره واقعا بحرانی است و آینده خوبی برای آن‌ها پیش‌بینی نمی‌شود، بنابراین وزارت نیرو جهت حل این بحران باید هر چه سریع‌تر تصمیمی اتخاذ کند.

 

 

 

به گزارش عصرآبادان ، کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشستی خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: ​متاسفانه امسال بارندگی نداشتیم کم‌آبی در سراسر استان مشهود است اما در برخی شهرستان‌ها واقعا شرایط بحرانی‌تر است.

 

وی افزود:​ سطح زیر کشت اراضی آبی استان، امسال به علت کاهش آورد آب رودخانه‌های استان، این اراضی دچار مشکل شده‌اند. کم‌آبی استان بیشتر در حوضه کرخه و رودخانه زهره هندیجان است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد:​ در حوضه زهره هندیجان نیز بیش از ۴۶ هزار هکتار از اراضی، زیر کشت گندم رفته است که اکنون در شرایط بحرانی به سر می‌برند.

 

چنگلوایی تصریح کرد:​ مشکل کم‌آبی حوضه کرخه ناشی از آبگیری سد سیمره است که در بالادست کرخه قرار دارد. ظرفیت نهایی آبگیری این سد یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب و تاکنون ۸۰۰ میلیون مترمکعب آن آبگیری شده است که با وجود این میزان آبگیری، کشاورزی خوزستان دچار تهدید جدی کم‌آبی شده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: از وزارت نیرو می‌خواهیم تا برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی کشت پاییزه ۳۰۰ میلیون مترمکعب از آب ذخیره شده پشت سد سیمره را در حوضه کرخه رهاسازی و آبگیری در این سد را به مدت یک ماه متوقف کند.

 

چنگلوایی اظهار کرد: در حوضه آبی زهره هندیجان نیز به دلیل احداث سد کوثر کهگیلویه و بویراحمد بر رودخانه خیرآباد، آب حوضه زهره کم شده است.

 

وی خاطرنشان‌کرد: مناطق حوضه آبی زهره علاوه بر مشکل آب کشاورزی، در تامین آب شرب نیز مشکل دارند. برای حل بحران کم آبی پیشنهاد دادیم به مدت یک ماه روزانه حداقل ۲۰ مترمکعب بر ثانیه آب در رودخانه زهره رهاسازی شود تا مقداری از مشکل آب شرب مردم هندیجان و اراضی کشاورزی حوضه زهره حل شود.

 

وی افزود:​ در حال حاضر شرایط اراضی کشاورزی حوضه کرخه و زهره واقعا بحرانی است و آینده خوبی برای آن‌ها پیش‌بینی نمی‌شود، بنابراین وزارت نیرو جهت حل این بحران باید هر چه سریع‌تر تصمیمی اتخاذ کند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: ​در حوضه آبی کرخه اراضی شهرستان‌های شوش، حمیدیه، هویزه و دشت آزادگان از کم‌آبی متاثر می‌شوند.

 

وی افزود: در حال حاضر به دلیل کم‌آبی ۱۵ درصد به کشاورزی استان خسارت وارد شده است و اگر شرایط چنین ادامه یابد، درصد خسارت از مرز ۵۰ درصد نیز خواهد گذشت.

 

منبع: رهیاب