تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۸:۳۶
کد مطلب : 77438

شرایط شفا گرفتن از تربت امام حسین

از امام رضا علیه السلام روایت شده که هر کس با تربت امام حسین علیه السلام بگوید: سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر با هر ذکر، خداوند شش هزار درجه بالا برده و شش هزار شفاعت براى او مى نویسد

 

تسبیح فاطمه الزهراء علیها السلام هدیه اى از طرف پدر بزرگوارش بود که مستحب است بعد از نماز یا در وقت خواب خوانده شود.دختر رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم کنار قبر عموى بزرگوارش ‍ جناب حمزه بن عبد المطلب از تربت شهید براى خود تسبیح درست کرد؛ اینها معنى دارد!یعنى چه؟ خاک شهید محترم است قبر شهید محترم است، من براى عبادت خدا که مى خواهم اذکار خود را بشماریم نیازمند به سبحه ام (تسبیح)، چه فرقى مى کند دانه هاى تسبیح از سنگ باشد یا چوب یا خاک، و از هر خاکى آدم بردارد، برداشته است ولى من این را از خاک تربت شهید برمى دارم و این نوعى احترام به شهید و شهادت است، نوعى به رسمیت شناختن قداست شهادت است، تا آنکه بعد از شهادت وجود مقدس امام حسین علیه السلام، خود به خود لقب سید الشهدا از جناب حمزه گرفته شد و به نوه برادر بزرگوارش حسین بن على علیه السلام داده شده و بعد از آن دیگر اگر کسى بخواهد به خاک شهید تبرک بجوید از خاک حسین بن على علیه السلام تهیه مى کند.

چهار همراه شیعیان

امام کاظم علیه السلام مى فرماید:لا تستغنى شیعتنا عن اربع خمره یصلى علیها و خاتم یتختم به و سواک یستاک به وسبحه من طین قبر ابى عبدالله علیه السلام

پیروان ما از چهار چیز بى نیاز نیستند:۱- سجاده اى که بر روى آن نماز خوانده مى شود.۲- انگشترى که در انگشت باشد.۳- مسواکى که با آن دندان ها را مسواک کنند.۴- تسبیحى از خاک مرقد امام حسین. امام صادق علیه السلام مى فرماید:و من کان معه سبحه من طین قبر الحسین علیه السلام کتب مسبحا و ان لم یسبح بها؛کسى که تسبیحى از خاک مرقد حسین علیه السلام با خود داشته باشد تسبیح گوى حق محسوب مى شود گرچه با آن تسبیح نگوید.

در حدیثى دیگر امام صادق علیه السلام مى فرماید: یک ذکر یا استغفار که با تسبیح تربت حسین علیه السلام گفته شود برابر است با هفتاد ذکر که با چیز دیگر گفته شود.

استشمام بوى شهید با تربت آقا

این خاک پاک به گونه اى است که ذکر گفتن با تسبیح ساخته شده و با سجده کردن ثواب فراوانى دارد، اگر کسى بخواهد از خاک شهید تبرک بجوید از خاک حسین بن على علیه السلام تهیه مى کند ما که مى خواهیم نماز بخوانیم، و از طرفى سجده بر فرش و بر مطلق ماءکول و ملبوس را جایز نمى دانیم، با خود خاکى یا سنگى برمى داریم؛ ولى پیشوایان ما به ما گفته اند:حالا که باید بر خاک سجده کرد، بهتر که آن خاک، از خاک تربت شهیدان باشد.اگر مى توانید از خاک کربلا براى خود تهیه کنید که بوى شهید مى دهد.تو که خدا را عبادت مى کنى سر بر روى هر خاکى بگذارى نمازت درست است، ولى اگر سر بر روى آن خاکى بگذارى که تماس کوچکى، قرابت کوچکى، همسایگى کوچکى با شهید دارد و بوى شهید مى دهد اجر و ثواب تو صد برابر مى شود.

فواید همراه داشتن تربت سید الشهدا(علیه السلام)

همراه داشتن تربت سید الشهداء علیه السلام ایمنى بخش است، چنانکه فرمودند: هرگاه از سلطان یا دیگرى ترس داشتى از منزلت بیرون میا مگر اینکه تربت همراهت باشد.

دعای امام صادق(علیه السلام) در حق شیعیان

امام صادق علیه السلام در زمان حیات خویش سجده کنان و گریان، هر کسى را که چهره بر تربت حسین علیه السلام مى نهد، و هر کسى را که بر او اشک مى ریزد و هر کسى را که در سوگ او شیون مى کند همه را دعا مى فرمود.

شعاع نور تربت تا زمین هفتم

امام صادق علیه السلام فرمود:السجود على طین قبر الحسین علیه السلام ینور الى الارض ‍ السابعه؛ سجده بر تربت قبر حسین علیه السلام تا زمین هفتم را نور باران مى کند.

امام صادق علیه السلام مى فرماید: السجود على تربه الحسین علیه السلام یخرق الحجب السبعه؛

سجده بر خاک حسین علیه السلام حجاب هاى هفتگانه را مى درد. در ارشاد القلوب بیان شده: کان الصادق علیه السلام لا یسجد الا على تربه الحسین علیه السلام تذللا لله و استکانه الیه؛ امام صادق علیه السلام جز بر تربت امام حسین علیه السلام سجده نمى کرد تا در پیشگاه خدا اظهار خوارى و فروتنى کند.

  شفابخش دردهای بی درمان

در تربت امام حسین علیه السلام شفاى تمام دردهاست، مگر مرگ حتمى با چند شرط:الف: اعتقاد به شفاء بودن تربت داشته باشد، و به قصد شفا بخورد و من اکله لشهوه لم یکن فیه شفاء در روایتى فرمودند: والله هر کس ‍ اعتقاد داشته باشد که به او نفع مى بخشد البته منتفع مى شود.ب: بیمار در آستانه اجل حتمى نباشد چون اجل حتمى علاج پذیر نیست.ج: تربت را با وضو بردارد.د: با دو انگشت بردارد.ه‍: به اندازه نخود، بلکه احوط آن است که به قدر عدس مصرف کند، نه بیشتر.و: آن را ببوسد و بردیدگانش بگذارد.ز: در وقت خوردن یا خورانیدن بگوید: بسم الله و بالله اللهم اجعله رزقا واسعا و علما نافعا و شفاء من کل داء انک على کل شى ء قدیر.ح: آن را سبک نشمارد، در ظروف یا مکان هاى نا مناسب نگذارد، خیلى دست بر آن نمالد. یا جایى که زیاد دست مالى مى شود نگذارد.ط: فاصله تربتى که براى شفا استفاده مى کنند از قبر مطهر تا چهار میل باشد نه بیشتر. و هر چه به قبر شریف نزدیک تر باشد بهتر است.ى: خوب است تربت را در دهان بگذارد و بعد جرعه اى آب بخورد و بگوید: اللهم اجعله رزقا واسعا و علما نافعا و شفاء من کل داء و سقم  .

نوری در ظلمات قبر

با میت در قبر گذاشتن و کفن را با آن نوشتن، یکى از برکات تربت حضرت سید الشهداء علیه السلام این است که اگر با میت در قبر بگذارند، آن میت از عذاب و تاریکى قبر در امان خواهد ماند.از امام موسى علیه السلام روایت شده که فرموده اند: هرگاه میت را در قبر گذاشتید مهرى از تربت امام حسین علیه السلام را مقابل رویش بگذارید نه زیر سرش.از امام صادق علیه السلام روایت شده نوشتن اعتقادات به وسیله تربت امام حسین علیه السلام بر کفن میت، روشنى مومن به هنگام تاریکى قبر و امان در وقت سوال و هول و هراس قیامت است.ظاهرا روایت محمد بن مسلم که دلالت دارد خاک قبور رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و ائمه علیه السلام شفاى دردها و سپر بلاهاست و هیچ چیز با آن برابرى نمى کند مگر دعا، منظور همراه داشتن است نه خوردن، براى اینکه روایات فراوانى دلالت دارد که خوردن خاک مثل میت و خون حرام است و به جز خاک قبر امام حسین علیه السلام که شفاى تمام دردهاست است ( وهو الدواء الاکبر. )

  ثواب ذکر با تربت امام حسین علیه السلام

از امام رضا علیه السلام روایت شده که هر کس با تربت امام حسین علیه السلام بگوید: سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر با هر ذکر، خداوند شش هزار درجه بالا برده و شش هزار شفاعت براى او مى نویسد.و از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر کس سنگ هایى را که از تربت امام حسین علیه السلام درست مى کنند (یعنى تسبیح پخته) بگرداند، به تعداد هر استغفر الله ربى و اتوب الیه هفتاد استغفارى براى او ثبت مى شود و اگر تسبیح در دستش باشد و ذکر نگوید به عدد هر دانه هفت مرتبه استغفار براى او نوشته مى شود.در روایت دیگر فرمودند: کسى که با تسبیح تربت یک مرتبه ((سبحان الله)) بگوید چهارصد حسنه براى او نوشته مى شود، چهارصد گناهش ‍ برطرف، چهارصد درجه اش بالا، چهارصد حاجتش برآورده مى گردد

فرجام  بى احترامى به تربت امام حسین علیه السلام

موسى بن عبدالعزیز مى گوید: یوحنّا (طبیب نصرانى) به من گفت: تو را به حق پیغمبرت و دینت سوگند مى دهم که بگویى این کیست که مردم به زیارت قبر او مى روند؟ آیا او از اصحاب پیغمبر شما است؟گفتم: نه، بلکه او امام حسین علیه السلام پسر دختر پیغمبر ما است. منظورت از این سوال چیست؟گفت: خبر شگفتى دارم و ادامه داد که: یک شب شاپور، خادم رشید مرا احضار کرد، نزد او رفتم، امر مرا به خانه موسى بن عیسى که از خویشان خلیفه بود برد، دیدم موسى بى هوش در رختخواب خود افتاده و طشتى پیش روى او گذاشته اند که تمام احشاء و امعاء او در آن ریخته بود.شاپور از خادم موسى پرسید: این چه حال است که براى موسى رخ داده؟خادم گفت: یک ساعت قبل حالش خوب و با خوشحالى نشسته بود و با ندیمان خود صحبت مى کرد! شخصى از بنى هاشم اینجا بود، گفت: من بیمارى سختى داشتم و با هر چه معالجه کردم مفید واقع نشد تا اینکه کاتب من گفت: از تربت امام حسین علیه السلام استفاده کنم، این کار را کردم و شفا یافتم.موسى گفت: از آن تربت چیزى نزد تو باقى مانده است؟گفت: بله، شخصى را فرستاد و قدرى از آن تربت را که باقى مانده بود آورد.موسى آن را گرفت و از روى بى احترامى در نشیمنگاه خود داخل کرد!در همان ساعت فریاد او بلند شد که ((النار، النار؛ آتش، آتش)) طشتى بیاورید، این طشت را آوردند و اینها امعاء و احشاء اوست که از او خارج شده است!ندیمانش متفرق شدند و مجلس سرور موسى به ماتم مبدل شد. شاپور به من گفت: بیا نگاه کن، آیا مى توانى او را معالجه کنى؟من چراغ طلبیدم و آنچه در طشت بود به دقت نگاه کردم دیدم جگر، سپرز و شش و دلش همه از او خارج شده است!تعجب کردم و گفتم: مالا حد فى هذا صنع الا ان یکون لعیسى الذى کان یحیى الموتى؛ هیچ کس نمى تواند درباره این شخص کارى بکند مگر حضرت عیسى که مرده را زنده مى کرد.))شاپور خادم گفت: راست گفتى، ولیکن اینجا باش تا معلوم شود که حال موسى به کجا ختم مى گردد.یوحنّا گفت: من آن شب نزد ایشان ماندم و موسى سحرگاه به جهنم واصل گردید.

پسر عبدالعزیز مى گوید: یوحنّا با وجودى که نصرانى بود مدتى به زیارت امام حسین مى آمد، تا اینکه به دین اسلام گروید و اسلامش نیکو گردید.

  برکت تربت امام حسین علیه السلام

در زمان امام صادق علیه السلام زن بدکارى بود که هرگاه بچه دار مى شد، بچه خود را مى سوزانید. هنگامى که از دنیا رفت چند مرتبه او را به خاک سپردند ولیکن زمین او را قبول نکرد و او را از قبر بیرون افکند!جریان را به عرض امام صادق علیه السلام رسانیدند، فرمودند:(( اجعلوا معها شیئا من تربه الحسین؛ قدرى از تربت جدم حسین علیه السلام را با او دفن کنید.)) به دستور امام علیه السلام عمل کردند، خاک او را قبول کرد و دیگر او را بیرون نینداخت.

  سلام امام زمان(عج) بر تربت جدش

در عظمت حسین و قبول تقرب و اخلاص او در پیشگاه خدا همین بس که خداى در خاک حسین علیه السلام شفا قرار داده. در این زمینه اسناد بسیارى وجود دارد که در دسترس ترین آنها زیارت منسوب به امام زمان علیه السلام است:السلام على من جعل الله الشفاء فى تربته؛ سلام بر (حسین) کسى که خداوند در تربت او شفاء قرار داده است.از امام باقر علیه السلام نقل شده که فرمود:ان الله تعالى عوض الحسین من قتله: اءن جعل الامامه فى ذریته و الشفاء فى تربته، واجابه الدعاء عند قبره؛خداوند تبارک و تعالى در پاداش قتل حسین این عوض را معین فرمود:که امامت را در ذریه او قرار داد، و در تربت او شفا قرار داد، و در کنار قبرش ‍ وعده اجابت به در خواست ها داد.

/م.س ۲۱۵

منبع: خبرگزاری حوزه