تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۵:۰۵
کد مطلب : 65011

شربت تریاک و متادون گران شد

رییس کارگروه پیشگیری از اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام از افزایش قیمت شربت تریاک و شربت متادون طی یک ماه گذشته خبر داد.

دکتر «سعید صفاتیان» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به این که این داروها برای درمان اعتیاد مصرف می شوند، افزود: هر شیشه ۲۵۰ سی سی شربت تریاک تا یک ماه پیش ۱۷ هزار تومان قیمت داشت این در حالی است که در زمان حاضر این دارو ۲۵ هزار تومان قیمت دارد. همچنین بهای شربت متادون از چهار هزار و ۸۰۰ تومان به پنج هزار و ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.

وی در ادامه به پنج هزار و ۳۰۰ مرکز خصوصی درمان اعتیاد با ۳۰ هزار کارمند اشاره کرد و اظهار داشت: در این مراکز حدود ۵۰۰ هزار معتاد با داروهایی از جمله شربت تریاک، متادون و بوپرنورفین درمان می شوند. ضمن اینکه شمار مراکز درمان اعتیاد دولتی نیز به ۳۵۰ مرکز می رسد.

رییس کارگروه پیشگیری از اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با این تعداد معتاد تحت درمان در کشور و گران شدن دو داروی یاد شده طی یک ماه اخیر، سود زیادی فقط به جیب شرکت های سازنده این داروها می رود.

صفاتیان افزود: این در حالی است که این سود ها نه تنها به جیب دولت نمی رود که به جیب کارخانه داران می رود و آنها نیز بخشی از سودها را برای درمان اعتیاد هزینه نمی کنند.

رییس کارگروه پیشگیری از اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: باید بخشی از این سودهای میلیاردی برای مواردی همچون، بیمه معتادان، کمک به تحقیقات درمان اعتیاد و یارانه به افراد تحت درمان اختصاص یابد.