تاریخ انتشار خبر: ۱ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۴:۴۴
کد مطلب : 55466

شرط اجرای سراسری طرح پنج شنبه مدارس

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری آزمایشی طرح کیفی‌بخشی فعالیت‌های پنجشنبه های مدارس، گفت: ۲۱۵۱ مدرسه ابتدایی در سطح کشور به طور آزمایشی این طرح را اجرایی کردند که در صورت موفقیت آن، ادامه پیدا کرده و در غیر این صورت متوقف می‌شود.

مهر: حمیدرضا کفاش با بیان اینکه بر اساس قانون، فعالیت مدارس در پنج روز ابتدایی است و در دولت جدید تصمیم بر این شد که در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ برخی از مدارس ابتدایی در سطح کشور، پنجشنبه‌ها باز باشند، گفت: در این روز برنامه‌هایی مانند سرود، کتابخوانی، نمایش، اردوهای داخل و خارج مدرسه و فعالیت‌های قرآنی به صورت داوطلبانه انجام می‌شود که تاکنون بیشتر دانش‌آموزان از آن استقبال کرده‌اند. هیچ کدام از این فعالیت‌ها نمره‌دار نیست و فعالیت‌های فرهنگی و هنری است.

وی با اعلام اینکه هزینه این کلاس‌ها از دو بخش تامین می‌شود، افزود: بخشی را آموزش و پرورش تامین می‌کند و باقی مانده را بعد از برگزاری کلاس‌ها، انجمن اولیا و مربیان در جلسات شان طرح موضوع می‌کنند و اولیا بر اساس تمایل، مشارکت می‌کنند که در این مورد هیچ اجباری وجود ندارد.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این طرح توسط پژوهشگاه تعلیم و تربیت در حال ارزشیابی است، گفت: اگر تا اسفند ماه نتیجه این ارزشیابی مثبت باشد، سایر مدارس نیز به این طرح می‌پیوندند و اگر نه ، ما هیچ تعارفی نداریم و اجرای این طرح متوقف می‌شود.

کفاش در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا با وجود فعالیت‌های پرورشی، سن آسیب‌های اجتماعی به دوره راهنمایی رسیده است، گفت: من این جمع‌بندی را قبول ندارم. تربیت مثلثی است که یک ضلع آن، خانواده و ضلع دیگر آن مدرسه و جامعه هستند و خانواده مهم‌ترین نقش را در تربیت فرزندان ایفا می‌کند. اگر ما به رفتارهای دانش‌آموزی دقت کنیم، مطمئنا به نوع خانواده آن پی می‌بریم.

وی تاکید کرد: سالم‌ترین محیط برای دانش‌آموزان مدرسه است که در تمامی لحظات در کنترل هستند اما اگر خانواده‌ای در حضور کودکان‌شان سیگار و قلیان می‌کشند، نباید انتظار داشته باشیم که این دانش‌آموز از خانواده‌اش الگو نپذیرد. همسالان هرگز به اندازه خانواده برای کودکان الگو نیستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه خانواده‌ها هرگز نباید تربیت فرزندان‌شان را به کسی واگذار کنند، گفت: متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها تربیت را به مدرسه واگذار کرده که همین ریشه بسیاری از مشکلات است. ما باید بپذیریم متولی صفر تا صد فرزندان‌مان، خودمان هستیم. بسیاری از این معضلات به دلیل کنار کشیدن خانواده از مقوله تربیت است.

کفاش در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص آخرین وضعیت معلم متجاوز، گفت: کمیته‌ای در آموزش و پرورش پیگیری این امور را بر عهده دارد. مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات پیگیر چنین اموری در آموزش و پرورش است که مسئول آن از مشاوران وزیر است. اما تمامی این مراحل به دلیل آنکه اتهام است و تا اثبات نشود، امکان انتشار ندارد، به صورت محرمانه و غیررسانه‌ای منتشر می‌شود.