تاریخ انتشار خبر: ۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۶:۲۴
کد مطلب : 82878

شمار کشته‌های زمین‌لرزه کاتماندو به ۷۵۸ نفر رسید + تصاویر

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۹ درجه در مقیاس ریشتر صبح امروز کاتماندو پایتخت نپال را لرزاند، که به کشته و زخمی شدن صدها نفر منجر شده است.

امروز (شنبه)، زمین‌لرزه‌ قدرتمندی منطقه لامجون در نزدیکی شهر کاتماندو در نپال را به لرزه درآورد.

مرکز لرزه‌نگاری آمریکا که قدرت این زمین‌لرزه را ابتدا ۷٫۷ درجه در مقیاس ریشتر اعلام کرده بود، ساعتی بعد اعلام کرد قدرت زلزله ۷٫۹ ریشتر بوده است.

به دنبال وقوع این زلزله سقوط بهمن در کوههای اورست در هیمالیا نیز گزارش شده است و وزارت داخلی نپال اعلام کرده است که تا کنون ۸ کوهنورد در این بهمن کشته شده‌اند.

گفته می‌شود که این زمین لرزه در شهرهای شمالی هند و بخشهایی از بنگلادش نیز احساس شده است. بنابر گزارش‌ها یک نفر در هند و ۲ نفر در بنگلادش کشته شده و صدها نفر نیز مجروح شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه از قول یک مقام نپالی گزارش داد که صدها نفر در این زمین لرزه بزرگ کشته شده‌اند. شمار تلفات این حادثه که در ابتدا بسیار اندک اعلام شده بود، ساعت به ساعت در حال افزایش است. آخرین آمار را وزارت امور داخلی نپال اعلام کرده است؛ ۷۵۸ کشته و تعداد نامعلومی زخمی و ناپدید.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که صدها نفر نیز همچنان زیر آوار گرفتار هستند و احتمال افزایش تعداد تلفات وجود دارد.

مقامات نپالی ساکنان مناطق نزدیک به مرکز زلزله را در مدارس دولتی اسکان داده‌اند.

زلزله بزرگ نپال در سال ۱۹۳۴ جان ۱۶۰۰۰ نفر را گرفت. مدتها بود که کارشناسان زلزله نسبت به احتمال وقوع زلزله‌ای مشابه در کاتماندو هشدار داده بودند.

 منبع: فارس