تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۱:۱۶
کد مطلب : 45690
سوال وزیر فرهنگ دولت احمدی نژاد از وزیر فرهنگ دولت روحانی:

شما که با فیلتر مخالف هستید چرا سایتهای متعهد و انقلابی را فیلتر می کنید؟

عصر آبادان:دکتر حسینی با اشاره به فیلتر سایتهای منتقد خاطر نشان کرد: ضد انقلابی که دشمنی شان آشکار و تمام مواضعشان مشخص است آزاد باشند و افکار و اندیشه های آنها منتشر شود ولی نیروهای انقلابی را به نام افراطی و تندرو محکوم کنیم.

  

به گزارش عصر آبادان به نقل از دزفول امروز،سالن اجتماعات کانون فرهنگی ایثار دزفول شنبه شب میزبان نشستی با عنوان “فرهنگ مهمترین مسئله انقلاب اسلامی” با حضور دکتر سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم بود که به همت مؤسسه فرهنگی مهراب برگزار گردید.

ثبت نام دزفول بعنوان تنها شهر کشور در تقویم

دکتر حسینی در ابتدای سخنان خود، دزفول را بلد طیبه ای دانست که آثار روزافزون به ویژه در دوران دفاع مقدس داشته و افزود: دزفول با پیشینه و بزرگانی چون شیخ انصاری که منشاء اثر در طول تاریخ بوده اند و مقاومت و پایداری خود در دوران جنگ تحمیلی حق بزرگی به گردن ایران دارد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد، حماسه سازی افتخار آفرین لشکر ۷ و صبر و استقامت مردم دزفول را الهام بخش برای نسل های جوان و آتی عنوان و تصریح کرد: دزفول در دوران دفاع مقدس قطعه ای از بهشت بود.

این استاد دانشگاه، افزود: دزفول دژی است که از سربلندی و عزت کشور صیانت و دفاع  می کند.

وی به تصویب نامگذاری روز چهارم خرداد به نام، “روز مقاومت و پایداری، روز دزفول” در دوران مسئولیت خود بر وزارت ارشاد در شورای فرهنگ عمومی کشور اشاره و گفت: با پیگیری های صورت گرفته به ویژه توسط دکتر مخبر، و روزی به عنوان روز مقاوت و پایداری در نظر گفته شد که در روز ۴ خرداد ثبت شد و نام دزفول به عنوان تنها شهر کشور در تقویم ثبت شد.

 IMG 0402 پاسخ وزیر فرهنگ دولت احمدی نژاد به ادعای وزیر فرهنگ دولت روحانی/ شما که با فیلتر مخالف هستید چرا سایتهای نیروهای متعهد و انقلابی را فیلتر می کنید؟

دشمن در جنگ نرم به خانه های مردم راه یافت در حالی که در جنگ سخت نتوانست

وزیر دولت دهم، در بخش دیگری از سخنان خود، به مقایسه جنگ نرم و سخت پرداخت و خاطر نشان کرد: همانگونه که دزفول در دوران دفاع مقدس، الگوی مقاومت در جنگ سخت بود باید پیشتازی خود را در نمونه و الگو بودند در فرهنگ و جنگ نرم نیز حفظ و برای کشور منشاء اثر باشد.

سید محمد حسینی ادامه داد: در جنگ سخت، با آژیر قبل از اصابت موشک هشدار داده می شد و در صورت اصابت به شهر همه متوجه می شدند، دشمن خانه ها را تخریب و مردم را به شهادت می رساند ولی نتوانست به درون خانه ها راه یابد و بر روی ذهن مردم اثر بگذارد بلکه موجب مصمم تر شدن مردم برای ادامه راه می شد.

وی تصریح کرد: آنچه که دشمن در جنگ سخت نتوانست به خانه های مردم راه یابد، در جنگ نرم به این مهم دست پیدا کرده است.

وزیر سابق ارشاد، جنگ نرم را پیچیده تر و دشوارتر از تهاجم سخت توصیف و اظهار کرد: همانگونه که در جنگ سخت همه مردم به میدان آمدند لازمه پیروزی در جنگ نرم نیز کمک همه مردم است، دولت به تنهایی نمی تواند ایستادگی کند، بلکه اقدامات مردم در حوزه فرهنگ بدون گیرهای ادارای مؤثرتر خواهد بود.

 

هدایت و رهبری فرهنگی از شئون اصلی ولایت فقیه است.

 

در ادامه، دکتر حسینی، با اشاره به تاکیدات فراوان امام و رهبری به مسئله فرهنگ اظهار کرد: امام خمینی(ره)، فرهنگ را اساس ملت، اساس ملیت یک ملت و اساس استقلال یک ملت می دانند و مقام معظم رهبری نیز با تاکید فراوان به توجه به مسئله فرهنگ، انحراف در فرهنگ کشور را موجب رخنه انحراف در همه عنوان کرده اند که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

فرماندهی واحد در جنگ نرم و سخت یکی از تشابهات این دو حوزه بود که وزیر سابق فرهنگ و ارشاد به آن اشاره و اذعان کرد: در نقشه مهندسی فرهنگی که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده، آمده است؛ هدایت و رهبری فرهنگی از شئون اصلی ولایت فقیه است.

مسائل فرهنگی صرفاً متعلق به دولت و جزو کارهای سلیقه ای آن نیست

وی با بیان اینکه در مسئله فرهنگ هم فرمانده داریم، دیدار هیئت دولت با رهبری را مورد اشاره قرار داد و گفت: مقام معظم رهبری در آن دیدار تاکید کردند که برخی مسائل فرهنگی صرفاً متعلق به دولت و جزو کارهای سلیقه ای دولت نیست بلکه مربوط به سیاست های نظام است و باید بر مبنای آن انجام شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم، تصریح کرد: باید در مسائل فرهنگی خطوط نظام و رهبری اعمال شود و این موضوع سلیقه ای نیست که با روی کار آمدن دولت های جدید قابل تغییر باشد.

سید محمد حسینی، انجام پدافند برای سد کردن راه های نفوذ دشمن را یکی دیگر از نقاط تشابه جنگ نرم و سخت عنوان و ادامه داد: در دوران دفاع مقدس زمانی توانستیم معادله جنگ را تغییر دهیم که حالت تهاجمی گرفتیم و موفق به عقب راندن دشمن شدیم که این نشان می دهد که پدافند به تنهایی کافی نیست.

در حوزه جنگ نرم باید از حالت پدافند به تهاجم تغییر حالت دهیم

وی ادامه داد: باید در حوزه فرهنگ و جنگ نرم نیز از حالت پدافند به تهاجم تغییر حالت دهیم تا “بان کی مون” نیاید و اعلام کند که حقوق بشر در ایران نادیده گرفته می شود. کسانی که از رژیم کودک کش و جنایت کار اسرائیل حمایت می کرد و آنرا حق دفاع برای رژیم غاصب می خواندید اکنون ادعای حقوق بشر، صلح، دوستی و انسانیت دارید؟

این استاد دانشگاه و دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی، ایران را مظهر پایداری و مقاومت در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام و  تصریح کرد: باید حرفهای خود را به گوش جهانیان برسانیم. برخی سیاستمداران و فیلمسازان غربی نقدهای جدی به نظام سلطه ، سرمایه داری و رفتار سران غرب دارند که باید آنها را مطرح کنیم.

حسینی، با اظهار اینکه انقلاب اسلامی یک انقلابی مردمی است، اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی، ناشی از حرکت همه توده های مردم بود و باید این حضور در همه عرصه ها بویژه حوزه فرهنگ از آن بهره گیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه حرکت های مردمی باید به صحنه بیاید گفت: جشنواره عمار، برای فیلم سازان انقلابی است که روال اداری به آنها داده نمی شود. فیلم شیار ۱۴۳ را که برگزیده مخاطبین شد را نمی خواستند به جشنواره را بدهند.

اصلی ترین اقدام، افزایش تولیدات ارزشمند

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد، اصلی ترین اقدام را افزایش تولیدات ارزشمند در حوزه های مختلف خواند و خاطر نشان کرد: نگاه به ایران و انقلاب اسلامی، متفاوت از نگاه به غرب است و باید با افزایش تولیدات ارزشمند، پاسخگوی نیاز کشور و خارج از کشور باشد.

دکتر سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ دولت دهم، اظهار کرد: بعد از انقلاب، اقدامات متعددی انجام و فرهنگ مروج غرب و بی بند و باری تغییر کرد و شاهد تولید محصولات پاک و خوبی بوده ایم اما در کنار این آب زلال، آب گل آلود هم وجود داشته است.

افراد زاویه دار با نظام نباید توسط وزارتخانه حمایت شوند

مدیر عامل سابق انتشارات سروش با انتقاد از حمایت افراد زاویه دار با انقلاب در برخی دوران ها افزود: افراد زاویه دار نباید حمایت بشوند، نباید کتابهایی که اساس اعتقادات مردم را زیر سؤال می برد اجازه چاپ داد ولی متأسفانه، جریان زاویه دار با انقلاب در برخی دورانها حمایت شده اند.

وی با اشاره تلویحی به برخی اقدامات وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم، با انتقاد از حمایت از کسانی که سر سازش با انقلاب را ندارند، گفت: حمایت شکلهای مختلفی دارد؛ اینکه مسئولی در رونمایی از یک کتاب و فیلم شرکت کند و امکانات تبلیغاتی برای آنها استفاده کرد، جشنواره و داوری جشنواره به عنصری داده شود که با انقلاب سنخیتی ندارد، سالن را در اختیار خانم رقاص بدهند و…

عدم اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون گریزی است

این دانش آموخته دانشگاه امام صادق (علیه السلام) تاکید کرد: نظام اسلامی باید زمینه ساز فلاح و رستگاری مردم را فراهم آورد و اینکه با حمایت از چاپ کتابهایی ضد ارزشهای دفاع مقدس آنرا عدالت در حوزه چاپ عنوان کنیم، جامعه را به سمت خزان اعتقادی پیش می برید.

 

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب “اهداف، سیاست ها و ضوابط نشر کتاب” در سال ۸۹ در شورای انقلاب فرهنگی و لازم الاجرا بودن آن خبر داد و گفت: سیاست های نظارت بر نشر و چاپ کتاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث های فراوان قرار گرفت که طی بررسی در جلسات متعدد تصویب شد که مصوبه شورا بدلیل حضور سران قوا، برخی وزرا و سران، مصوبات آن قانون و عدم اجرای آن قانون گریزی است.

دکتر حسینی، با بیان اینکه این مصوبه سیاست های نظارت تعیین و حدود قانون و ضوابط مشخص شده است ادامه داد: این سیاستها با دقت بسیار بالایی نوشته شده و بر روی کلمه کلمه آن بحث شده است و با تصویب قانون شده است و اجرای آن سلیقه ای نیست. مجری قانون باید به آن عمل کند، اگر مجری قانون، اعتقادی به آن ندارد باید پیشنهادات و اصلاحات خود را به شورا ارائه و بعد از تصویب، اصلاح نماید، نه اینکه آنرا بر اساس سلیقه خود تغییر دهد.

 

رخنه فرهنگی در حال انجام است

وی با انتقاد از صدور مجوز برای برخی کتابها در دولت جدید، تاکید کرد: برخی از این کتابها بطور صریح با آن سیاستها مغایر است. کتابی که حتی در دوران اصلاحات مجوز چاپ نگرفته است، و نویسنده آن در اعتصاب کنندگان درب سازمان ملل علیه نظام شرکت کرده، آثار آن مجوز گرفته و چاپ می شود.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد ادامه داد: کتاب و فیلم به اسم دفاع مقدس ولی ضد ارزش های آن نوشته و تولید می شود که به اسم فرزند شهید، پدر شهید خود را برای دفاع از کشور زیر سؤال می برد. این آثار در نمایشگاه کتاب اخیر فراوان بود. علاوه بر آن، کتابهایی در مورد نویسندگانی به چاپ رسیده که صرحتا در آثار خود به پیامبر(ص) اهانت کرده است.

حسینی، اظهار کرد: بحث چاپ چند کتاب نیست بلکه موضوع، رخنه فرهنگی است که در حال انجام شود و شاهد آن چاپ ویژه نامه یک نشریه ۱۰ صفحه ای در تکریم یک ضد انقلاب است که سعی شده آن عنصر ضدانقلاب را فیلسوف معرفی کند.

 

پاسخ وزیر فرهنگ دولت احمدی نژاد به ادعای وزیر فرهنگ دولت روحانی

موضوع سینما و مجوز فیلمهای مسئله داری مثل “لاله” ، “قصه ها” و “عصبانی نیستم” بخش دیگری از سخنان وزیر فرهنگ دولت احمدی نژاد بود که با انتقاد از سخنان وزیر فرهنگ دولت روحانی مبنی بر گرفتن مجوز این فیلمها از وزارت قبل افزود: بگونه ای صحبت می شود که اینها مجوز کامل را از وزارت قبل گرفته اند که این چنین نیست.

وی اذعان کرد: در مورد فیلم “عصبانی نیستم” فیلم نامه به وزارت خانه ارائه شد و مجوز ساخت گرفت ولی آنچه ساخت شد که در دوران وزارت من نبوده با فیلمنامه کاملا متفاوت است و آن را به فتنه گره زده که ربطی به گذشته ندارد قطعا اگر ما مجوز می دادیم، بعد هم نظارت می کردیم. اینکه شخصی مجوزی برای یک فیلمنامه گرفته بعد ماهیت آنرا تغییر وچیز دیگری ساخته به گذشته مرتبط نمی شود.

حسینی افزود: کارگردان موجهی که آثار متعددی در دوران دفاع مقدس بود که نهایت یکی از فیلمهایش به فتنه گره می خورد اما ما با وجود آن سابقه، به او مجوز ندادیم اگر قرار به حمایت بود از “قلاده های طلا” که ماهیت فتنه را آشکار می کرد، حمایت می کردیم.

وزیر سابق فرهنگ، به فیلم “قصه ها” نیز اشاره و گفت: کارگردان فیلم بدون کسب مجوز اقدام به ساخت فیلم کرد و اعتراف نیز کرده است که پرونده ساخت نگرفته، وقتی مطلع شدیم برای اینکه این فیلم را به آن صورت در جشنواره ها ارائه ندهد به او گفتیم” بیا و پروانه ساخت بگیر تا مجوز داشته باشی”، تا بتوانیم به این روش فیلم را اصلاح کنیم و پس از اصلاح مجوز فیلم ویدئویی به او دادیم.

“لاله” جزو اولویت های ما نبود

وزیر فرهنگ دولت احمدی نژاد افزود: مجوز فیلم ویدئویی حتی در شبکه خانگی نمی تواند پخش شود و باید مجوز دیگری گرفته شود. نه تنها اکران عمومی به وی داده نشد بلکه در حد یک فیلم ویدئویی آن هم با اصلاحات بود. ولی وقتی دوره تمام شد، به وی مجوز دادند و در جشنواره فیلم فجر گذشته ارائه شد و الآن هم همه مراحل قانونی را طی کرده و به خارج از کشور نیز رفته است.

وی با بیان اینکه “لاله” جزو اولویت های ما نبود ادامه داد: فیلم “لاله” درست است آن فرد از خارج آمد ولی چارچوب ها را پذیرفته و می خواست زیبایی های ایران را به نمایش در آورده و با نگاه مثبت فیلم بسازد و با زبان انگلیسی و اکرانش نیز برای خارج از کشور بود.

دکتر حسینی گفت: فیلمها الزاما از کانال وزارتخانه به جشنواره ها معرفی نمی شوند و هر کارگردانی با ارسال آثار خود به دبیرخانه جشنواره پس از تائید می تواند به جشنواره دعوت شود.

فیلمهای ضدآمریکایی جشنواره های فیلم اصلا دیده نمی شوند

وزیر فرهنگ دولت دهم با تاکید بر اینکه نگاه سیاسی در غالب جشنواره های فیلم وجود دارد، اذعان کرد: در ۴ سال وزارت خود، ۳ سال در جشنواره اسکار حضور داشتیم و فیلمهای متعددی  با موضوعات جنایات آمریکا در عراق و موضوعات دیگر به این جشنواره ها فرستاده شد که اصلا آنها را نادیده گرفت. یک سال غیبت در این جشنواره نیز به دلیل توهین به پیامبر(ص) بود که این جشنواره ها را تحریم کردیم.

موسیقی بخش دیگری از سخنان دکتر حسینی بود و خاطر نشان کرد: سرمایه گذاری گسترده ای در زمینه موسیقی در حال رقم خوردن است و در حال حاضر نوعی از موسیقی با برخی احزاب ضد انقلاب گره خورده است.

وی به سرمایه گذاری کشورهای غربی و گروه های ضد انقلاب بر روی موسیقی تاکید و اذعان کرد: در برخی همسایگان شمالی کشور، جشنواره های موسیقی برگزار و طی اجرای آن، به شخصیتهای و آرمانهای نظام اسلامی توهین کرده و علاوه بر آن شبکه های ماهواره ای موسیقی به سرعت در حال افزایش هستند.

حذف ممیزی”سگ های زرد” را به قطعه هنرمندان کشاند

وزیر سابق فرهنگ با انتقاد از در حوزه موسیقی طی چند ماه گذشته، به برخی مصادیق آن پرداخت و گفت: گروه زیرزمین در ایران که به آمریکا رفته و به “سگ های زرد” نام گرفتند پس از اینکه آنجا همدیگر را کشتند، جنازه های آنها وارد کشور شده و در کمال تعجب در قطعه هنرمندان خاک می کنند. تک خوانی زن که واکنش گسترده مراجع را در پی داشت، مطرح کردن برخی چهره های طاغوتی به عنوان هنرمند ومیدان دادن به سرآینده اشعار توهین کننده به اهل بیت(ع) از اقدامات ماه های اخیر است.

دکتر حسینی، با ابراز نگرانی از وضعیت و مسیر حرکت فرهنگی دولت ابراز کرد: فردا عده ای سر و صدا و تمسخر کنند که عده ای فقط برای کشور دغدغه دارند و دلواپس و نگران هستند، نگرانی ها جدی است.

 

دلسوزان نظام از شرایط فعلی خرسند نیستند

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم از حضور چند ساعته رهبری و بازدید غرفه به غرفه و کتاب به کتاب از نمایشگاه کتاب در دوران وزارت خود افزود: چه اتفاقی افتاد که مقام معظم رهبری در نمایشگاه حضور نیافتند؟ هر چند برخی ها می گویند که نیت خوانی نکنید ولی عدم حضور ایشان دارای پیام است.

وی به  انتقادات و گلایه های رهبری از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم نیز اشاره و گفت: در دیدار شعرا، رهبری به وزیر گلایه هایی را ابراز کردند و در دیدار خبرگان وقتی خبرگان از وضعیت فرهنگی ابراز نگرانی کرده بودند، رهبری نیز تائید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم، با تاکید بر اینکه دلسوزان نظام از شرایط فعلی خرسند نیستند ادامه داد: مبنای فکری بوجود آمده در وزراتخانه این است که دولت در حوزه فرهنگ و هنر هیچگونه مسئولیت ندارد و دولت در جهت نظارت وظیفه ای ندارد.

تخلف در دولت گذشته موجب تغییر مدیر و در دولت فعلی تائید می شود

وی افزود: در دوران گذشته نیز ضعف هایی وجود داشت که بدلیل تخلف برخی مدیران، مجبور به برخورد با مدیر و تغییر وی می شدیم ولی اکنون، تائید می کنند.

دکتر حسینی آرزوی موفقیت برای دولت کرد و گفات: همه آرزومندیم تا دولت در خدمت به مردم موفق شود که موفقیت دولت موجب سربلندی نظام می شود.

شما که با فیلتر مخالف هستید چرا سایتهای نیروهای متعهد و انقلابی را فیلتر می کنید؟

 

این استاد دانشگاه، با اشاره به تحمل کم دولتمردان نسبت به نقد گفت: مواردی هست که باید نقد شود و دولتمردان هم باید سعه صدر داشته باشند. نباید تا فردی می خواهد نقد کند بگوییم که ساکت باشید یا سایتی را فیلتر کنید.

دکتر حسینی با اشاره به فیلتر سایتهای منتقد خاطر نشان کرد: شما که می گویید با فیلتر مخالف هستید چرا با این نشریات و سایتهای متعهد و انقلابی اینقدر حساسیت نشان می دهید؟ ضد انقلابی که دشمنی شان آشکار و تمام مواضعشان مشخص است آزاد باشند و افکار و اندیشه های آن منتشر شود ولی نیروهای انقلابی را به نام افراطی و تندرو محکوم کنیم.