تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۶:۱۷
کد مطلب : 71896

شناسایی شهید گمنام پس از ۹سال +عکس

هویت پیکر مطهر یکی از این سه شهید گمنام بعد از گذشت ۹ سال از تدفین پیکر وی شناسایی شد. هویت این شهید والامقام توسط آزمایش DNA از نمونه استخوانی شهید و تطبیق آن با آزمایش خانواده شناسایی شد.

در سال ۱۳۸۴ پیکر مطهر سه شهید گمنام با حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراک در این دانشگاه به خاک سپرده شدند. هویت پیکر مطهر یکی از این سه شهید گمنام بعد از گذشت ۹ سال از تدفین پیکر او شناسایی شد. هویت این شهید والامقام توسط آزمایش DNA از نمونه استخوانی شهید و تطبیق آن با آزمایش خانواده شناسایی شد.

احراز هویت یک شهیدگمنام  پس از ۹سال +عکس

شهید «علی امینی» فرزند «بمانعلی» ، متولد اول فرودین سال ۱۳۵۱ استان اصفهان است که از خوراسگان با عضویت بسیجی از لشکر ۱۴ امام حسین(ع) به جبهه‌های جنگ اعزام شد. این شهید بزرگوار در ۱۹ تیرماه سال ۱۳۶۷ به عنوان شهید مفقود اعلام شد و در ۵ آبان ماه ۱۳۸۴ پیکر مطهرش توسط کمیته تفحص جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در جزیره فاو کشف شد.

پیکر مطهر این شهید ۱۶ ساله پس از ۱۷ سال از شهادتش در تاریخ ۱۶ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ طی مراسمی با حضور دانشجویان در دانشگاه آزاد اراک به عنوان شهید گمنام تشییع و به خاک سپرده شده بود. و حالا هویت او بعد از ۲۶ سال از شهادتش و گذشت ۹ سال از تدفینش شناسایی شد. پیکر مطهر و نورانی شهید “علی امینی”  از طریق DNA شناسایی شد.

پیش از این هویت شهدای گمنام مدفون در اماکن مختلف از جمله برخی دانشگاه‌های کشور از طریق آزمایش DNA شناسایی شده بود. دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه صدا و سیما، دانشگاه پیام نور تهران و دانشگاه علوم پزشکی همدان پیش‌تر شاهد شناسایی شهدای گمنام مدفون شده بودند.

شهید «رضا سلمانی کردآبادی» در عملیات بیت المقدس در سال ۶۱ و در منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل آمده و هویت پیکر او بعد از گذشت ۳۲ سال محرز شد. این در حالی بود که او ۶ سال پیش به عنوان شهید گمنام به همراه ۴ شهید دیگر در «دانشگاه امیرکبیر» به خاک سپرده شده بود. شهید ۱۸ ساله ای که در روز دوم مهرماه سال ۱۳۹۰ مصادف با شهادت امام صادق(ع) در «دانشگاه صدا و سیمای تهران» به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شده بود نیز چند ماه پیش وقتی سه سال از تدفین او گذشته بود، هویتش شناسایی شد. شهید «جواد نظام دوست»  ۲۷سال قبل در ۱۶ شهریور ۶۶ در منطقه جزیره مجنون به فیض شهادت نائل آمد.

شهید «عباسعلی مختاری» فرزند علی‌جان متولد ۱۳۳۹ اعزامی از استان اصفهان بود که در سال ۱۳۶۱ در عملیات رمضان و در منطقه پاسگاه زید به شهادت رسید. پیکر وی به عنوان شهید گمنام در ۲۸ بهمن سال ۸۷ همزمان با اربعین حسینی(ع) در «دانشگاه پیام نور تهران» به خاک سپرده شد. وی فرمانده گروهانی در گردان امام سجاد(ع) و بازیکن سابق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بود. هویت این شهید ۲۲ ساله که ۶ سال پیش تدفین شد، چند ماه پیش توسط آزمایش DNA شناسایی شد. همچنین چند ماه پیش پیکر پاک شهید بزرگوار «علی فرج پور حقه»  فرزند اسدالله نیز از طریق آزمایش DNA  شناسایی شد. این شهید بزرگوار در۱۷ فروردین ۱۳۴۴ در تبریز متولد شد و از طریق لشکر ۳۱ عاشورا(مشهور به لشکر خوبان) با عضویت بسیجی به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اعزام شد و در ۲۰ اسفندماه سال۶۲  در عملیات خیبر و در جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت نائل شد. پیکر این شهید در «دانشگاه علوم پزشکی همدان» در ۲۸ آذرماه سال ۹۱ به‌همراه یک شهید گمنام دیگر به خاک سپرده شد.

منبع: تسنیم