تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۰:۵۷
کد مطلب : 32316

شهداومجروحین زائرمرقد امام (ره)+تصاویر

در حمله تکفیری‌های انتحاری به محل اسکان زائران امام خمینی(ره) در هتل “المرتضی” و “الهاشمی” در شهر تفتان ایالت بلوچستان پاکستان ۳۰ زائر شیعه شهید و دهها تن دیگر زخمی شدند.

 شیعیان مظلوم پاکستان بار دیگر هدف جنایت گروههای افراطی و تروریست قرار گرفته و این‌بار دهها تن از شیعیان این کشور که از سفر زیارتی از ایران بازمی‌گشتند در شهر “تفتان” ایالت بلوچستان قتل‌عام شدند.براساس این گزارش، حمله انتحاری و تیراندازی تروریست‌ها در ساعات پایانی یکشنبه شب به محل اسکان زائران شیعه و ایستگاه اتوبوس‌های کاروان‌های زیارتی در منطقه مرزی تفتان سبب شهادت ۳۰ تن از شیعیان شد.

پایگاه خبری “دنیا‌ نیوز” پاکستان گزارش داد مهاجمین زمانی شروع به تیراندازی و پرتاب نارنجک کردند که اتوبوس در برابر هتل متوقف بوده و زوار در حال پیاده شدن بودند.

گروه تروریستی موسوم به “جیش‌الاسلام” مسئولیت حمله به زائران مرقد مطهر امام خمینی(ره) را برعهده گرفته است. این گروه تروریستی با انتشار اطلاعیه‌ای که در رسانه‌های پاکستان منتشر شد، مسئولیت حمله به زائران شیعه در مرز ایران را پذیرفت.

سالانه ۱۲۰ هزار شهروند پاکستانی برای زیارت اماکن مقدسه در ایران و عتبات عالیات در عراق از مسیر زمینی ایالت بلوچستان به این دو کشور سفر می‌کنند.

«اکبر حسین درانی» معاون وزارت کشور ایالت بلوچستان در تشریح این حمله تروریستی گفته است که چند بمب‌گذار انتحاری قصد هدف قرار دادن زائران شیعه در محل اسکان آنان واقع در هتل “المرتضی” و “الهاشمی” را داشتند با این حال یکی از تروریست‌ها با انفجار جلیقه مملو از باروت باعث شد تا ده‌ها نفر شهید و خسارات زیادی به هتل و واحدهای مسکونی اطراف وارد شود.

بیشتر زائرینی که هدف حمله قرار گرفته‌اند، اهل پاراچنار و کویته می‌باشند که ۴ نفر از آنان به ایران برای مداوا انتقال پیدا کرده‌اند.

همچنین با کمک نیروهای امدادی، ۲۷۰ نفر از آسیب‌دیدگان این حادثه تحت تدابیر شدید امنیتی به بیمارستان‌های شهر کویته انتقال یافتند.

به گفته معاون وزارت کشور ایالت بلوچستان، بیش از ۳۰۰ زائر هدف حمله تروریستی قرار گرفته‌اند که از این بین حال ۱۰۰ نفر از آنها وخیم گزارش می‌شود.

پس از این حادثه تروریستی، حزب مجلس وحدت مسلمین (MWM)، گروه تحریک نفاذ فقه جعفریه، شورای حفاظت از عزاداری، حزب تحریک اسلامی و سایر اعضای ارشد و هواداران گروه های شیعی در سراسر پاکستان از دولت و مجریان قانون خواستند با برخورد جدی با عوامل این نوع حوادث تروریستی ضمن ایجاد فضایی امن برای سفر زائران، از تکرار حوادث مشابه جلوگیری کنند.

منبع: ابنا