تاریخ انتشار خبر: ۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۰:۱۱
کد مطلب : 70628

شهرت‌داعش درتوئیترشکسته‌شد+تصاویر

شکست های کمرشکن داعش در عراق و سوریه، انسجام و تمرکز بخش رسانه ای تکفیری ها، که غربی ها آن را نشانه برتری داعش در جنگ رسانه ای می دانستند، از بین برده و نخستین بار، صفحات توئیتری داعش از ارائه هر گونه مطلب هدفمند و تبلیغاتی ناتوان شده است.

سکوت صفحات اصلی و از هم گسستگی صفحات پیرو و مبلغ داعش در قبال رخدادهای دو روز اخیر، پوشالی بودن شهرت داعش در جنگ رسانه ای را به وضوح نشان داد.

صفحات اینترنتی داعش که به لطف خدمات ویژه  تویتر و یوتیوب، به ممتاز بودن در جنگ رسانه ای و داشتن انسجام، هماهنگی و عملکرد هدفمند شهرت یافته بودند، در دو روز اخیر، تمام ویژگی های تبلیغ شده در رسانه های غربی را از دست داده اند و حتی در ارائه یک مطلب بی نقص نیز، ناتوان شده اند.

پس از مسجل شدن آزادی عین العرب و منطقه دیرالزور در سوریه و شکست سنگین داعش در استان دیالی عراق و عقب راندن تکفیری ها تا حوالی موصل، چهار صفحه اصلی داعش، که خط دهنده و هدایت کننده صدها صفحه دیگر بودند، غافلگیر شده و پس از چند تقلای بی ثمر، سکوت کردند.

شاخص ترین اقدام رسانه ای داعش، انتشار فایل صوتی ابومحمد عدنانی، سخنگوی خلیفه بود که در آن از تعیین والی برای خراسان خبر داد و وعده های قبلی درباره گسترش خلافت و افزایش حملات در اروپا را تکرار کرد.

 

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

 

این آخرین تلاش هدفمند گروه رسانه ای داعش برای مسلط شدن بر فضای رسانه ای بود. آنها از صبح دوشنبه شروع به دادن این وعده کردند که بزودی پیام ابی محمد عدنانی که حاوی یک مژده بزرگ است، منتشر می شود.
این موضوع به سرعت تبدیل به محور تبلیغات و مطالب صفحات داعش شد و به مدت ۵ ساعت، طرح های گرافیکی، شعر و مطالبی درباره آن، تولید و منتشر می شد، تا توجه مخاطبان به مناطق تحت درگیری معطوف نشود و روحیه سمپات ها و طرفداران داعش حفظ شود.

در پایان روز، این پیام روی یوتیوب قرار گرفت و هر چهارصفحه اصلی داعش انتشار آن را اعلام کردند. این اقدام، علاوه بر اینکه تاکتیک رسانه های داعش برای پنهان کردن سکوتشان در قبال درگیری های عین العرب، دیالی، شمال موصل و دیرالزور بود، توجه بسیاری از کاربران و رسانه ها را به مسیری دیگر جلب می کرد.

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

عدنانی در این پیام، تعیین والی در خراسان (شمال افغانستان) را اعلام کرد که در دنیای تکفیری ها و مجموعه القاعده، این عمل به معنی نادیده گرفتن طالبان و بازماندگان ایمن الظواهری است و باعث می شود، گروهای تکفیری بجای توجه به شکست های سنگین داعش، به قدرتنمایی ابوبکر بغدادی و ادعای او به عنوان یگانه جانشین اسامه بن لادن بپردازند.

همچنین با تهدید کشورهای کانادا، بلژیک، استرالیا و فرانسه به انجام حملات بیشتر، توجه رسانه های غربی به این موضوع جلب می شود و تا حد زیادی، اخبار درگیری ها در سایه می ماند. این شیوه رسانه ای، که روش همیشگی رسانه های عمده و جریان ساز غربی است، بارها به کمک تکفیری ها آمده بود، اما این بار، شدت و دامنه شکست ها به قدری وسیع بود که این اقدام، همچون سپری تنها و سست، نه تنها سودی نبخشید، بلکه باعث استهزا و ناامیدی بیشتر کاربران طرفدار داعش شد.

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر
شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

* داعش با انتشار تصاویر آرشیوی و تاکید بر اینکه ببینید افراد ما در دیاله و عین العرب حضور دارند و در حال گردش و تفرج هستند، تلاش کرد روحیه هوادارانش را حفظ کند. اما همزمان مطالبی را منتشر می کرد که در آنها ادعا شده، ایزدی ها در بازگشت به سنجار انتقام گیری کرده و زنان و کودکان اهل سنت را قتل عام کرده اند و شیعیان پس از عقب نشینی ما از دیاله، در روستای پروانه و چند روستای دیگرده ها نفر را اعدام کرده و روی جسد آنها رقصیده اند…

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

 

 

پس از بی ثمر بودن آخرین تلاش رسانه ای داعش برای پنهان ساختن شکست های کمرشکنش در عراق و سوریه، گویی بخش رسانه ای داعش با خلا و نداشتن برنامه مواجه شد و پس از چندین بار وقفه و سکوت، هر از چند ساعتی، مطلب و یا تصویر یا ادعایی به منظور تکذیب اخبار شکست ها و یا لوث کردن آنها منتشر شد که هیچ یک مورد توجه سرسخت ترین هواداران داعش نیز قرار نگرفت.

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر
شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

این نابسامانی و از هم پاشیدگی، از صبح امروز سه شنبه، چنان افزایش یافت که در عمل، پدیده ای به نام فعالیت رسانه ای داعش وجود نداشت و کلیدواژه های مشهوری چون “دوله الاسلامیه” یا “خلافه” که هر دقیقه، صدهابار تکرار می شدند، از رونق افتاد و بجای آنها کلیدواژه های “عین العرب”، “کوبانی”، “حزب الله”، حرکه النجبا”، “سرایا الخراسانی” ، “دیرالزور” و “دیاله” هزاران بار تکرار می شوند.

شکی نیست که عقب راندن تکفیری ها از حومه دیرالزور و عین العرب سوریه و شکست داعش در دیالی و نینوا، پیروزی بزرگی برای جبهه مقاومت است و با از هم پاشیدن خطوط دفاعی تکفیری ها احتمال آزادی موصل و سایر مناطق نیز وجود دارد، اما بدون تردید، شکست و لجن مال شدن شهرت رسانه ای داعش، که تقریبا برای نخستین بار از زمان حضور گسترده و هماهنگ آنها در اینترنت رخ داده، پیروزی تاریخی دیگری است که به برکت جانفشانی رزمندگان جبهه مقاومت، در عراق و سوریه حاصل شده و به نابودی کامل جرثومه های فساد منجر خواهد شد.

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

 

شهرت داعش در توئیتر شکسته شد+تصاویر

* اقدام رسانه ای داعش برای جلب توجه گروه های تکفیری به خراسان و در سایه ماندن شکست ها در عراق و سوریه، نه تنها سودی نداشت بلکه باعث خشم بازماندگان طالبان شد و آنها به زبان خود شروع به مسخره کردن داعش کردند.

منبع: شبکه خبر