تاریخ انتشار خبر: ۱ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۲:۱۰
کد مطلب : 55514

شهردار اهواز از انتصابات،متروی اهواز،دانشگاه شهرداری،رئیس شورا،کشتارگاه صنعتی و بنکداران می گوید

سید خلف موسوی شهردار اهواز طی گفتگوی تفصیلی با خبرنگار ما پیرامون مباحث و مشکلات کلانشهر اهواز نظرات خود را اعلام کرده که در ادامه در اختیار مخاطبان قرار خواهیم داد.

 

 

به گزارش  عصر آبادان ،  به نقل از اهواز نوین: سید خلف موسوی شهردار اهواز طی گفتگوی تفصیلی با خبرنگار ما پیرامون مباحث و مشکلات کلانشهر اهواز  نظرات خود را اعلام کرده که در ادامه در اختیار مخاطبان قرار خواهیم داد.

شهردار اهواز در بخش اول صحبت های خود ابتدا مروری بر روند اجرای پروژه های سطح شهر اهواز داشت و اظهار کرد:مهمترین پروژه های شهر اهواز من جمله تعریض پل شهید دقایقی زیرگذرهای خلیج فارس وشریعتی و رو گذر جوادالائمه  هستند که همگی در حال پیشرفت های عمرانی مطلوب هستند بطور مثال تعریض پل شهید دقایقی ۱۸ متر است که تا دهه فجر به بهره برداری می رسد، ضلع شمالی تقریبا در موعد مقرر تحویل و افتتاح شد ،ضلع دیگر را هم پیگیر هستیم که در دهه فجر افتتاح شود.

موسوی روند اجرای پروژه روگذر جوادالائمه را مطابق برنامه البته با کمی تاخیر عنوان کرد و افزود:سعی می کنیم مطابق برنامه با تزریق اعتبارات در زمان های برنامه ریزی شده پروژه فاز به فاز ادامه پیدا کند و در پروژه زیرگذر خلیج فارس ساخت خود زیر گذر تمام شده است و در حال حاضر ورودی های آن در حال ساخت است البته سازمان مجری را تغییر دادیم که کار سریعتر به اتمام برسد پیش بینی می شود در آینده نزدیک افتتاح شود.

 

وی علت کند پیش رفتن روند پروژه زیرگذر شریعتی را قضیه مالکیت عنوان کرد و گفت:در زیر گذر شریعتی متاسفانه با قضیه مالکیت برخورد کردیم،در موضوع مالکیت شهرداری با شخص مالک توافق کرده بود در معامله ی زمین هایی که قرار بود به ایشان تحویل داده شود احساس شد که شهرداری در این واگذاری متضرر می شود و از آنجایی که اموال شهرداری از درآمد و متعلق به تک تک مردم اهواز است و بیت المال به حساب می آید ماهم حساسیت بسیاری در مورد این اموال داریم و بهتر دیدیم، موضوع از طریق دادگاه حل شود اگر موضوع مالکیت حل شود و به محض اعلام از طریق دادگاه،شهرداری شروع به ادامه کار می کند اما به لحاظ اجرایی هیچ مشکلی نداریم.

سید خلف موسوی علت به تاخیر افتادن افتتاح کشتارگاه را دو مورد عنوان کرد و افزود:خود کشتارگاه اهواز شهریور ماه به اتمام رسید و بلافاصله فراخوان برون سپاری را دادیم از هشت نفر فقط یک نفر سند تحویل داده است و دلیل دیگرش رسیدگی به وضعیت اشتغال کارکنان کشتارگاه است ،در حال حاضر ۱۴۰نفر به صورت سنتی در آن مکان کارمی کنند با صنعتی شدن کشتارگاه موجبات بیکاری بعضی از کارکنان فراهم  می شود در حال پیگیری هستیم که چنین اتفاقی رخ ندهد و تا آنجایی که بشود از همین کارکنان  استفاده و آموزش داده شود، یکی از دلایل تعلل ما همین است.

شهردار اهواز در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص پروژه عمران و ساحل سازی کارون که چندی پیش به صحن شورا آمده و رای نیاورد نیز گفت:این پروژه ۸۰۰ میلیاردی کار مشترکی بین شهرداری و استانداری است ، شهرداری موافق مشارکت ۴۰۰ میلیاردی است اما منابعی که در اختیار شهرداری است فقط ملک است به این خاطر توانایی پرداخت یک جا نیست باید ملک از املاکی که در ساحل کارون است به فروش رود و به تدریج این مبلغ پرداخت گردد تا بتوانیم اعتبار شورا را تامین کنیم و قطعا از این طرح استقبال و پشتیبانی خود راهم اعلام می کنیم،اعضای شورا هم موافق کلیات طرح عمران ساحل کارون هستند احتمالا اختلاف نظرات هم در جزئیات است که به نظرم قابل رفع می باشد.

وی در خصوص مشکل فاضلابهای شهری اهواز گفت:در شهر اهواز ۱۹۰۰کیلومتر شبکه فاضلاب شهری وجود دارد که ۵۰۰کیلومتر آن در حالت بحران به سر می برد قطعا درشهر اهواز که میزان بارندگی کم است برای شهرداری به صرفه نیست که بابت دفع آبهای سطحی هزینه هنگفتی کند عقل سلیم این است که دو سازمان باهم شروع کنند.

موسوی در  ادامه گفت:در سال ۷۱ که اداره آبفا،آب و فاضلاب را از شهرداری تحویل گرفت کلیه تاسیساتی  را که شهرداری خریداری کرده بود و از اموال شهرداری به حساب می آمد به این اداره تحویل داده شد در واقع قسمتی از احداثات خود را به اداره آبفا تحویل داد،در حال حاضر قرار دادی فی مابین هرساله بین دو اداره بسته می شود که حدود یک میلیارد و دویست تومان برای باز کردن گرفتگی های فاضلاب به علاوه کمک هایی که معاونت خدمات شهراداری در شهر انجام می دهد، داده می شود.

وی خاطر نشان کرد: این که اهواز مشکل آب و فاضلاب دارد یعنی هم مشکل آب و هم فاضلاب یک واقعیت غیر قابل انکار است بنظر بنده استاندار، وزارت نیرو و دولت در یک کلام باید به وضعیت آب و فاضلاب اهواز کمک کنند زیرا این مشکل از عهده شرکت آب و فاضلاب حتی شهرداری نیز خارج است، شرکت آبفای اهواز باید از طرف مقامات ارشد حمایت شود،شهرداری هم درحد خودش با اجازه شورای اسلامی شهر کمک خواهد کرد اما اگر شهرداری بگوید اداره آبفا مقصر است و همچنین برعکس این دردی را دوا نمی کند.

شهردار اهواز تصریح کرد:حتی ما گفتیم اگر اعتباری قرار است داده شود بدهید به شرکت آب وفاضلاب زیرا خیلی از مناطق مشکلات فاضلاب دسته ما را بسته است و جلوی آسفالت کردن خیابان ها را گرفته است و تا مشکل فاضلاب حل نشود خیلی از کارهای شهرداری روی زمین می ماند و ماترجیح می دهیم اگر قرار است کمکی بشود اول به اداره آبفا شود و بعد به شهرداری.

سید خلف موسوی در بخش دیگری از صحبتهای خود به روند پیگیری ها در خصوص پروژه قطارشهری اشاره کرد و گفت: امسال بیشترین تخصیص را مبلغی حدود ۷۰ میلیارد تومان به قطار شهری تخصیص داده ایم ،اما در بخش تجهیزات و مکانیک که شامل خرید واگن و تاسیسات میکانیکی است دیگر بحث ارز است که علی رغم پیگیری های بنده و معاون عمرانی و نمایندگان مجلس تاکنون نتیجه ای از فایناس نگرفتیم .

شهردار اهواز ادامه داد:حتی طی جلسه ای مدیرعامل صندوق توسعه ملی کشور در حضور مدیرعامل قطار شهری ایران گفت بنده خودم میخواهم به اهواز کمک کنم وگفتند نامه ای به بانک توسعه صادرات که بانک عامل صندوق توسعه ملی است بنویسید اگر موافق شد بنده پنجاه میلیون دلار به شما تخصیص میدهم،ما نیز نامه ای به مدیر عامل بانک توسعه صادرات نوشتیم شما عاملیت ما را بپذیرید ،ما هم تضامین لازم را به شما میدهیم .

وی تصریح کرد:متاسفانه بانک توسعه صادرات پاسخ منفی به ما دادند ،به هر صورت ما از طریق صندوق توسعه ملی ،بانک مرکزی و شرکت قطارهای شهری اقدام کردیم.

شهردار اهواز ضمن ابراز امیدواری به سخن رئیس جمهور مبنی بر کمک به پروژه قطارشهری اهواز اظهار کرد:این سخن دکتر روحانی به ما این انگیزه را به ما می دهد ، که ما هرجا برویم فرمایش ایشان را منتقل کنیم و کسی نمی تواند روی فرمایش رئیس جمهور حرف بزند همه می گویند باید حل بشود.

شهردار اهواز در پاسخ به سوال خبرنگارما مبنی بر اینکه آیا سفر دوم رئیس جمهور موعد حل مشکل فایناس است، پاسخ داد:خیر ما به دنبال این هستیم قبل از سفر دوم رئیس جمهور با بانکهای عامل توافق کنیم ،تضامین لازم را هم داریم املاک ما قباله ۵/۱۳ هکتار که بیش از کل هزینه قطار شهری نزدیک به ۸۰۰میلیون دلار است ما بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان تضمین دادیم،گره قطار شهری به دست دولت باز خواهد شد و من به حل موضوع قطار شهری خیلی خوش بین هستم.

موسوی درپاسخ به این پرسش که آیا مکان مشخص شده جهت انتقال بنکداران از هسته مرکزی شهر با توجه به نزدیکی به صنایع فولاد استانداردهای بهداشتی لازم را دارد،گفت:ما اسم مشاغلی که برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند مشاغل مزاحم می گذاریم مردم هسته شهر خواهان خروج آنها بودند و ماهم از خروج آنها حمایت می کنیم.

شهردار اهواز ادامه داد:در بحث بنکداران از زمان شروع به کار من، علاوه بر سایت شرق یک سایت دیگر که خودشان درخواست کرده بودند در شمال اهواز که موافقت و تفکیک شد و در اختیارشان قرار گرفت،بنکدارن باید بروند و شروع به کار کنند اگر کسی نخواست به سایت شرق برود می تواند به سایت دیگر در شمال اهواز برود.

وی تشخیص وضعیت بهداشت سایت شرق را تشخیص دستگاههای ذیربط خواند و گفت: مسئولیت تشخیص وضعیت بهداشت به عهده مرکز بهداشت و محیط زیست ،یعنی مقامات ذیربطی که محدودیت ندارند و می توانند اعلام بکنند اینجا بهداشتی هست یا نیست وظیفه تخصصی این دو دستگاه است.

سید خلف موسوی به پرسش دیگر خبرنگار مبنی بر اینکه انتقادات اخیر فرماندار در خصوص انتصابات شهرداری اهواز پاسخی نداد و گفت: اگر اجازه بدهید جهت حفظ وحدت و همدلی و اینکه از صحبتهای من برداشت های دیگری نشود در این مورد اظهار نظر نکنم، فقط این را می گویم که هر کاری که در شهرداری اهواز انجام شده براساس ضابطه و قانون انجام دادیم،اگر هرکسی مدعی این شود که انتصابات با رانت و غیرقانونی انجام شده باید سند ارائه کند.

موسوی افزود:سیستم شهرداری در چارچوب و زیرنظر شورای شهر کار می کند و مسئولین دولتی باید این را تمکین بکنند ،چهارچوب وظایف شهردار، فرماندار و استاندار تعیین شده است،اگر هرکدام از ما به وظایف قانونی خودمان عمل کنیم و اگر بنده وارد حوزه اختیارات فرد دیگری نشوم و مقید به وظایف خودم باشم و آنچه مربوط به وظایف خودم است را انجام بدهیم مشکلی به وجود نخواهد آمد.

وی درباره انتصابات دانشگاه شهرداری نیز گفت:یکی از اقداماتی که بنده انتظار داشتم  مورد تقدیر رسانه ها قرار بگیرد تشکیل دانشگاه شهرداری بود من متعجبم که بجای تقدیر از این حرکت فرهنگی و آموزشی نقد مطرح می شود،دلیل تشکیل این دانشگاه این بود که بسیاری از کارکنان شهرداری از نعمت تحصیلات مرتبط با تخصص خود بی بهره بودند ما با این اقدام خلاء آموزشی موجود را پر کردیم.

موسوی ضمن گلایه از مطبوعات جهت انتقاد از این اقدام شهرداری گفت:بطور مثال ما در حال حاضر تکنیسین قطار شهری در اهواز نداریم ما در دانشگاه شهرداری همچین رشته ای را داریم که در دانشگاههای دیگر نیست،اما متاسفانه عده ای هستند که فقط ایرادات را می بینند هیچکس در فضای مطبوعات استان که از اقدام شهردار و شورای اسلامی شهر اهواز در تشکیل دانشگاه شهرداری تشکر نکرد و فقط چسبیده اند  به این موضوع که چه کسی منصوب شد.

شهردار اهواز در خصوص انتصاب همسر یکی از اعضای شورای شهر در سمت قائم مقام دانشگاه شهرداری گفت:درست است ایشان همسر یکی از اعضای شورای شهر است اما قبل از آن از چهره های شاخص دانشگاهی ،استاد دانشگاه و فوق لیسانس هستند چه اشکالی دارد که ما از توانمندی های شخصی با این مشخصات و با ارتباطات خوب با مجامع دانشگاهی استفاده کنیم؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه چیزی که  این روزها فراوان است استاد سرشناس در دانشگاه هاست چرا وی چرا فرد دیگری نه ،گفت: بنده براساس شناختی که خودم دارم و توانمندی های ایشان را کاملا واقفم، این ربطی به موضوعات دیگر ندارد،بهرحال یکی از موارد انتصاب براساس تشخیصات مدیر خود دستگاه است،من به این تشخیص رسیدم که ایشون شخصی ارزشمند برای دانشگاه است.

شهردار اهواز در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه عده ای معتقدند شما نسبت به فرماندار توجه لازم را ندارید گفت:این نظر اصلا صحیح نیست درست است صحبتهایی مطرح شد ایشان در اظهار نظر آزاد هستند ،آقای ارزانی زمانی که فرماندار مسجدسلیمان بود من فرماندار دزفول بودم در آن دوره بیشترین ارتباط را در بین فرمانداران با بنده داشتند .

موسوی در پرسش دیگر مبنی بر اینکه عده ای در زمان انتخابات هیات رئیسه شورا  معتقد بودند که شهردار قصد تحمیل گزینه پیشنهادی خود را دارد آیا این نظر صحیح بود،پاسخ داد:این سوال باید از اعضای شورای شهر پرسیده می شد،امکان داشت کسی از من نظر شخصی بخواهد و من نظر بدهم اما این فرق دارد تا اینکه من گزینه ای را پیشنهاد یا تحمیل کنم،اعضای شورا شخصیت های فرهیخته ای هستند قطعا خودشان صاحب نظرند بنظرم اعضای شورا نیاز به مشاوره بنده یا امثال بنده ندارند.

موسوی درباره اهداف اولیه خود در شهرداری و میزان تحقق آن اهداف اظهار کرد:من اوایل برج هشت منصوب شدم بودجه شهرداری هم توسط قائم مقام شورای شهر تنظیم شده بود براساس۴۳۰میلیارد تومان بودجه نقدی شورا بود من آبان ماه شروع به کار کردم در آن زمان وصولی ۱۸۵ میلیارد تومان بود که توانستیم صددر صد بودجه را در چهار ماه باقی مانده سال محقق کنیم .

وی افزود:مستحضر هستید شهردار یک موسسه ای مبتنی بر درآمد و هزینه است،بنظرم صد در صد اهداف بودجه ۹۲محقق شده در این مدت باقی مانده ۹۲لایحه بودجه سال ۹۳تنظیم شد در مهلت قانونی تقدیم شورا کردم و ما اولین شهردار اولین شورایی در استان خوزستان بودیم که بودجه ۹۳ را مصوب کرد.

موسوی تاکید کرد:نمره قبولی شهرداری اهواز در کسب درآمد است و تمام این درآمدها صرف پروژه های عمرانی خواهد شد، بودجه ۹۳براساس ۳۲۰میلیارد تومان بودجه نقدی مابقی شامل پروژه های مشارکتی و بحث اقتصادی و کمک های دولتی تا کدهای درآمدی تا الان از بودجه نقدی ۶۲۰ میلیارد تومان منهای کمک های دولت چیزی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان توانستیم اعتبار جذب یا همان کسب در آمد کنیم ،مطمئنا با این ظرفیتی که در شهر اهواز وجود دارد ما می توانیم با شناسایی منابع درآمدی و به کار گیری توان مهندسی اهواز را متحول کنیم که این کار را خواهیم کرد.

شهردار اهواز در پاسخ به  این سوال در این خصوص که آیا فکر می کردید کار در شهرداری به این سختی باشد، گفت:بنده نیروی وزارت کشوری هستم  اوایل کارم در سال۶۸ شورای مرکزی جهاد اهواز بودم بعد از آن آمدم وزارت کشور تا الان و به همین دلیل با تمام مجموعه های وزارت کشور آشنایی دارم میخواهد شهرداری یا فرمانداری یا استانداری و غیره باشد.

وی ادامه داد: به دلیل آشنایی دقیق با سیستم وزارت کشور و تشکیلات استانداری ،فرمانداری و شهرداری از روز بعد از معارفه در شهرداری شروع به کار کردم.کار شهرداری سخت است،اما از کارهیچ وقت خسته نمی شوم دوست دارم که دیگران برای شهرداری اهواز حاشیه سازی نکنند ، ما را وارد حاشیه نکنند اجازه بدهند در یک فضای تعاملی و سازنده به کارهای شهر برسیم.

*شهردار اهواز به این پرسش که باتوجه به تجربه شما در سمت فرمانداری، آیا فرمانداری سخت تر بود یا شهرداری، اینگونه پاسخ داد:بنده در شهرهای درجه یک استان فرماندار بودم مانند دزفول،آبادان،شاید در اهواز به دلیل حضور شخص استاندار،فرمانداری زیر سایه استانداری هست ولی در شهرستانهایی مانند دزفول و آبادان آنجا نقش فرمانداری یک نقش محوری و تعیین کننده بود اما با توجه به آن تجربه باید بگویم شهردار بودن قطعا سخت تر از فرماندار بودن است.

موسوی در بخش دیگری از سوالات خبرنگار مبنی بر اینکه برخی معتقدند شما اهداف انتخاباتی دارید و اینکه آیا شماهم ترجیح می دهید خط سیاسی خودتان رو لو ندهید،گفت:در وهله اول باید بگویم خط سیاسی و اعتقاد بنده مقدر و مطیع مقام معظم رهبری است و همیشه نظر ایشان فصل الخطاب کار خودم قرار داده ام، اما به لحاظ سیاسی هرجا که تشخیص میدهم به تشخیص خودم عمل می کنم و از لحاظ اهداف انتخاباتی باید بگویم در حال حاضر هیچ هدفی جز خدمت به مردم شهر اهواز ندارم و جز این مورد به چیزی دیگری فکر نمی کنم.

موسوی در خصوص میزان نقد پذیری شخص شهردار و مجموعه شهرداری گفت: بنده همیشه دوست دارم مورد نقد واقع شوم مشتاقم بدانم مردم در مورد بنده چه فکر کرده و چه انتقاداتی به کار ما دارند؟ بنظر من کسانی که نقد می کنند  به من کمک می کنند،البته فرق نقد و تخریب خیلی است بعضی ها عامدانه تخریب می کنند که بازهم از آنها ناراحت نیستم،انتقاد برای من یک نعمت است و از هرنقدی که به ما کمک کند استقبال می کنم.

وی خاطر نشان کرد: حتی از بعضی از رسانه ها که از من انتقاد می کنند ناراحت نیستم احساس می کنم آنها من را نمی شناسند و نسبت به اهداف و باطن نیات من که جز خدمت به مردم نیست اطلاع ندارند .

موسوی در پایان در خصوص  بهترین خاطره و بدترین خاطره خود در سمت شهرداری گفت:خوشحالی من زمانی است که قولی را که در مورد اتمام پروژه ای دادم در همان مقطع زمانی به اتمام برسد،در بدو شروع  کار من خیابان نادری یکی از بدترین جاهای اهواز بود و زمانی که ما توانستیم این پروژه را به اتمام برسانیم و رفتیم برای افتتاح برای من یک خاطره خوب بود ویا در جریان پل شهید دقایقی باند شمالی که کامل شد،و خاطره بدی تا کنون نداشتم.