تاریخ انتشار خبر: ۲ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۱:۵۰
کد مطلب : 69169
نشست خبری کنگره استانی شهدای دانشجوی خوزستان:

شهریاری:در جنگ نرم امروز شهدا قدرت ملی ما هستند/رعایایی:غربی ها برای نقد هولوکاست بالاترین مجازات‌ها را تعیین کرده ​اند اما در مورد مقدسات اسلامی هیچ خط قرمزی را قبول ندارند

شهریاری گفت: ۷۰ درصد از یادواره‌های شهدای پیشواز این کنگره در شهرستان‌ها اجرا شده است و کنگره شهدای خرمشهر، آبادان، دانشگاه فرهنگیان اهواز، دزفول و شوشتر در حال برگزاری است.

 

 

به گزارش  عصر آبادان ؛ به نقل از موج چهارم، بهمن شهریاری مسئول بسیج دانشجویی خوزستان و دبیر کنگره استانی شهدای دانشجوی خوزستان در نشست خبری این کنگره که چهارشنبه، اول بهمن​ماه در سالن کنفرانس سردار شهید موسی اسکندری این دانشگاه برگزار شد، با بیان این​که دشمن هر روز با سناریویی جدید وارد عرصه می‌شود، اظهارداشت: شهدا با جان، خون و مال خود روزهای سخت هشت سال دفاع مقدس مدیریت کرده و به پایان رساندند.

وی با اشاره به این​که اکنون چهره دشمن تغییر کرده و جنگ نرم را آغاز نموده است، گفت: ما دارای قدرت ملی و امنیت ملی هستیم و در فضای جنگ نرم امروز شهدا قدرت ملی ما محسوب می‌شوند.

شهریاری با اشاره به برگزاری کنگره استانی شهدای دانشجو در ۱۱ اسفند، افزود: ۷۰ درصد از یادواره‌های شهدای پیشواز این کنگره در شهرستان‌ها اجرا شده است و کنگره شهدای خرمشهر، آبادان، دانشگاه فرهنگیان اهواز، دزفول و شوشتر در حال برگزاری است.

دبیر کنگره شهدای دانشجوی خوزستان با اشاره به طراحی سایت این کنگره با نام “مهد شهدا” و قابلیت دسترسی به آن از هفته آینده، افزود: دیدار با خانواده شهدا با حضور هیئت رئیسه کنگره، نامگذاری اماکن مختلف دانشگاهی با نام شهدا، ساخت المان‌های برنزی از شهدا به همراه بخشی از رزومه آن​ها و نصب آن در دانشگاه‌های استان، ساخت وبلاگ به تعداد شهدا که اکنون صد وبلاگ آماده شده است که از هفته آینده در سایت مهد شهدا قابل دسترسی خواهد بود، از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری کنگره است.

وی با بیان این​که دیروز شهدا با خون خود و امروز با یاد و نام خود می‌جنگند، تصریح​کرد: متن شعر ویژه‌ای به دست ما رسیده است که آهنگ‌گذاری شده و در پایگاه اینترنتی مهد شهدا قرار داده خواهد شد. هم​چنین چاپ کتاب شهدا نیز در دستور کار قرار گرفته است که کتاب شهیدان بهروز مرادی، موسی اسکندری، علی هاشمی و اسماعیل دقایقی آماده شده و اقدامات دیگر در شهرستان‌های دزفول و بهبهان نیز در حال انجام است. کتابچه ۹۵ شهید نیز در دانشگاه شهیدچمران اهواز در حال طراحی است که رونمایی خواهد شد.

 

شهریاری از پخش انیمیشن “کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا” منتخب میان هشت اثر رسیده که توسط دانشجوی دانشکده هنر شوشتر ساخته شده است خبر داد و افزود: کتاب «گنجینه شهدا» شامل اطلاعات ۳۱۴ شهید دانشجوی استان خوزستان آماده است که به معنای باز بودن آن است و هر اطلاعاتی در آینده می‌تواند به این گنجینه اضافه شود. هم​چنین مقرر شد تجمع دانشجویان همنام شهدا نیز برگزار شود. تولید ماهنامه کنگره شهدا در سه شماره بهمن، اسفند و فروردین در دستورکار قرار گرفته است. اعطای دکتری افتخاری به شهدای دانشجو موسی اسکندری و حسن حزباوی با حضور خانواده آن​ها در دهه فجر انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد.

 

دبیر کنگره شهدای دانشجوی خوزستان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این​که برنامه‌ها برای حضور همه اقشار جامعه دانشجویی چگونه تدوین شده است، گفت: دشمن علیه ما اقداماتی را انجام می‌دهد و ما نیز باید فعالیت‌های خود را انجام دهیم و در این میان آسیب‌ها و تهدیدات مشخص شود. دشمن همواره تبلیغ کرده افرادی که به جبهه رفته و شهید شدند از آسمان آمده و دیگر تمام شده‌اند، اما همه طیف آدم در جنگ حضور داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: در جنگ نرم امروز دشمن مشخص نیست و توپ‌ها و بمب‌ها در ذهن انسان آزمایش می‌شود و رسالت دانشگاه‌ها باز کردن این گره‌های ذهنی است. فاصله ارزش‌های اول انقلاب اسلامی تا نسل سوم حبابی را ایجاد کرده که برگزاری یادواره‌های شهدا آنها را از بین می‌برد.

 

دکتر محمد رعایایی​اردکانی سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز و رئیس کنگره استانی شهدای دانشجوی خوزستان نیز در این نشست خبری با محکومیت اقدام توهین‌آمیز به ساحت مقدس حضرت رسول(ص) اظهار​کرد: این عمل نابخردانه تحت لوای دفاع از آزادی و دموکراسی محکوم می‌شود. در مخیله هیچ فردی از عالم این منطق قابل قبول نیست که تحت عنوان دفاع از آزادی به مقدسات جمعیت یک میلیارد و دویست میلیون نفری جهان اسلام توهین شود. حمایت از این اقدام که توسط دول متخاصم غرب صورت می‌گیرد عملی کاملاً از پیش طراحی​شده بوده که سال​های سال است در مواقع خاص برای دفاع از مقاصد دشمنان انجام می‌شود.

وی افزود: آن​ها برای نقد هولوکاست بالاترین مجازات‌ها را تعیین کرده​اند اما در رابطه با مقدسات اسلامی هیچ خط قرمزی را قبول ندارند و این بیانگر عمل دوگانه غرب در همه زمینه‌ها قلمداد می‌شود.

رعایایی​اردکانی با اشاره به برگزاری کنگره ملی شهدای دانشجو برای نخستین​بار در سطح کشور و استان‌ها گفت: استان خوزستان به عنوان خط اول دفاع​مقدس، دارای بیشترین فداکاری، شجاعت، دلاوری و آمار شهدا در سطح کشور است که گرامی​داشت هر یک از اقشار شهید در این استان شایسته است. براین اساس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزاری کنگره شهدای دانشجو را به صورت ملی و استانی آغاز کرد و دانشگاه شهید​چمران اهواز به عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ جنوب‌غرب کشور عهده‌دار این کنگره در استان خوزستان شد.

 

رئیس کنگره استانی شهدای دانشجوی خوزستان با اشاره به وجود ۳۱۴ شهید دانشجو در خوزستان گفت: این شهدا شامل شهدای دانشجوی بومی در سایر استان‌ها و شهدای دانشجوی سایر استان‌ها که مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های خوزستان بودند، می​باشند. به منظور برگزاری این کنگره ۱۱ جلسه پیاپی تشکیل شد که بخشی از آن با عنوان مقدمه صورت گرفت و بخش دیگر نیز در حال انجام است.

 

وی با بیان این​که ۱۱ اسفند دانشکده علوم دانشگاه شهیدچمران اهواز میزبان برگزاری کنگره شهدای دانشجو استان خوزستان خواهد بود، افزود: این مراسم با حضور خانواده شهدای دانشجو و دعوت از سرداران بزرگ جنگ برگزار خواهد شد. برگزاری جشنواره ورزشی شهدای دانشجو با حضور ۳ هزار دانشجو، برگزاری مراسم سالگرد خاکسپاری شهدای گمنام دانشگاه، برگزاری یادواره شهدای دانشکده علوم تربیتی دانشگاه از جمله برنامه‌های جنبی این کنگره هستند. هم​چنین نام‌گذاری برخی اماکن آموزشی و پژوهشی به نام شهدای دانشجو، چاپ کتاب زندگینامه دانشجویان شهید با عنوان “گنجینه شهدا”، تقدیر از یک شهید شاخص دانشجو (احمد مرادی) و چاپ کتاب زندگینامه او، دیدار با خانواده شهدا در اهواز، نصب تندیس هر یک از شهدای شاخص در یکی از میادین دانشگاه‌ها از جمله دیگر برنامه‌های جنبی کنگره شهدای دانشجو در استان خوزستان است.

رعایایی​اردکانی درباره هدف از برگزاری کنگره شهدای دانشجو، گفت:​ هدف از برگزاری کنگره ملی شهدای دانشجو در ظاهر تقدیر از مقام شهید و زنده نگاه​داشتن یاد آن​ها است اما هدف ما در حقیقت نهادینه کردن ارزش‌ها، جانفشانی‌ها و ایجاد یک فضای معنوی برخاسته از خط‌ مشی زندگی، اخلاق و رفتار شهدا برای نسل جوان دانشجو و استاد بوده است تا از این رهگذر به ایجاد یک جامعه آرمانی دست یابیم و می​توان با استفاده از خط​مشی شهدا از مشکلات فعلی قرن اخیر رها شویم و نسلی شجاع، دلاور، کم‌توقع، مدیون انقلاب، اسلام و کشور داشته باشیم، نظیر شهدا را در تواضع و شجاعت کمتر در تاریخ شاهد بوده‌ایم.

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: برآورد اعتبار برگزاری این کنگره ۶۰۰ میلیون تومان است که تامین این اعتبار از سوی دانشگاه​های دولتی و آزاد اسلامی استان صورت خواهد گرفت و تاکنون یک سوم این مبلغ تامین شده است.

 

گفتنی است در پایان این نشست خبری از تابلوی نامگذاری سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه شهید​چمران اهواز به عنوان “سردار شهید موسی اسکندری” دانشجوی شهید دانشکده ادبیات دانشگاه شهیدچمران اهواز رونمایی شد.

 

منبع: رهیاب