تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۶:۰۲:۱۴
کد مطلب : 96097
یادداشت/

شورای شهر آبادان مردم را ناامید نکنند / رفتار سطحی و تلافی جویانه در شان منتخبان ملت نیست

عصر آبادان: داستان استعفای شیرازی از شهرداری آبادان این روزها روایت نگران کننده ای از منتخبان ملت در شورای شهر دارد.

به گزارش عصر آبادان : محمود رضا شیرازی شهردار آبادان که تصمیم به حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی گرفته است چند روز پیش استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه شورای شهر آبادان کرد تا بعد از پذیرش استعفای توسط شورا ، منع قانونی برای حضور در این رقابت انتخاباتی نداشته باشد.

شورای شهر آبادان اما در مواجهه با این استعفا رفتارهایی از خود نشان داده که می تواند مردم را از بابت تبدیل شورا به صحنه زورآزمایی سیاسیون خارج از این مجموعه، نگران کند.

مخالف بودن اعضای شورا با ایده ها و برنامه های شهردار و حتی سایر اعضای شورای شهر یک امر بدیهی است و در همه جا وجود دارد و اتفاقاً نظارت بر عملکرد شهرداری نیز از عمده وظایف اعضای شورای شهر به حساب می آید به شرط اینکه با روش های صحیح و توجیه پذیر و در چارچوب تعیین شده صورت گیرد.

اعضای محترم شورای شهر می توانند از نحوه کارکرد شیرازی ، شیوه های هزینه کرد و سایر موارد مرتبط با حوزه اختیارات شهردار انتقاد کنند و وی را به چالش بکشانند اما این مهم نباید از ضوابط خود خارج شده و یا زمینه حضور عناصر فرصت طلب خارج از شورا را فراهم کند.

آنچه مسلم است شیرازی به عنوان یک شهروند از حقوقی برخوردار است و همه شهروندان این حق را دارند که به شرط احراز شرایط لازم بتوانند در انتخابات نامزد شوند و نمی توان و نباید از وی سلب کرد.

رفتارهای چند روز اخیر که بیشتر بوی تلافی جویی و مچ گیری دارد به هیچ وجه زیبنده شورای اسلامی شهری چون آبادان نیست و بیش از هر زمان دیگر شائبه دخالت جریان های منفعت طلب و تمامیت خواه در امور شورا را تقویت کرده است.

واضح است که نسبت دادن مستقیم و غیر مستقیم اتهامات مالی و تخریب وجهه یک شهروند که قصد کاندیداتوری دارد و مردم به وی اقبال نشان داده اند معانی مختلفی در بر دارد.

آنچه بیش از سایر موارد به ذهن متبادر می شود این است که رقبای آتی شیرازی و جریان مخالف شهردار آبادان، برای از میان برداشتن وی به هر وسیله ای دست زده اند تا بر صورت و وجهه اش چنگ و خراش بزنند و چهره ای نامطلوب از وی به مردم عرضه کنند.

با این حال مردم که این رفتارها را در طول سالیان متمادی در انتخابات مختلف دیده و درک کرده اند با این نوع برخوردها چندان غریبه نیستند و به آسانی می توانند اظهارنظرهای تخریبی را از غیر آن تشخیص دهند.لذا اتخاذ این سیاست نه تنها کمکی به رهبران مخالفان شهردار نکرده بلکه نقش مهمی در معرفی و پژواک نام وی در میان آحاد مردم منطقه ایفا نموده است.

نکته مهم اینکه پذیرش استعفای شهردار از سوی شورا به معنی پایان رسیدگی به نحوه مدیریت شیرازی و بررسی ریز و درشت مسایل مالی نیست و در هر زمان که احیاناً وجود تخلفاتی در زمان مدیریت وی ثابت شود ، او باید پاسخگوی قانون باشد.ضمن اینکه شاخص سلامت کاری مدیران ارزیابی های سالانه است که می توان به آن مراجعه و استناد کرد و بر اساس آن تصمیم گرفت.

اینکه یک روز گفته می شود قرار نیست جلسه ای برگزار شود و بعد از درخواست تعدادی دیگر از اعضاء ،جلسه فوق العاده تشکیل شود اما باز هم تعدادی به این دلیل که ابهاماتی در امور مالی شهرداری می بینند در این جلسه شرکت نکنند تا جلسه از رسمیت بیفتد با این هدف که شیرازی نتواند در زمان مقرر استعفای خود را تقدیم وزارت کشور دهد و از انتخابات باز ماند ، مجموعه ای از رفتارهای سطحی و دون شأن شوراست که مردم را مایوس می کند.

امیدواریم حنظل عیدانی ، استقلال شورای شهر آبادان را حفظ کرده و نگذارد در زمان صدارت وی ، لکه ننگی برای همیشه بر پیشانی این شورا باقی بماند.

  1. ناشناس می‌گه:

    از لحاظ ادبی انتخابات های صحیح نیست خوش سلیقه