تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۱:۲۷:۱۱
کد مطلب : 84366
فرماندار ویژه آبادان:

شورا تجلی حاکمیت اراده مردم و یک نهاد دموکراتیک است

فرماندار ویژه آبادان از شورا به عنوان تجلی حاکمیت اراده مردم و یک نهاد دموکراتیک یاد کرد.

به گزارش  عصر آبادان، عزیزالله شهبازی در حاشیه جلسه روز شوراها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خرسندم که در جمع افرادی هستم که از مردم رای گرفتند تا بتوانند چهار سال همراه با دولت، نظام و مردم خدمات ماندگاری را به انجام برسانند.

وی با بیان اینکه شورا که تجلی حاکمیت اراده مردم است در جمهوری اسلامی به موجب قانون اساسی به صراحت خود را نشان می‌دهد، افزود: شورا شان نظام و قانون اساسی و میثاق خون‌های مطهری‌ست که بر زمین ریخته شد و در اصل قانون اساسی نیز آمده است.

فرماندار ویژه آبادان اضافه کرد: اداره کشور به موجب قانون اساسی مبتنی بر آرای عمومی است که نمونه بارز آن موضوع انتخابات اعم از ریاست جمهوری، خبرگان، نمایندگان مجلس و شوراها است.

شهبازی تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور مردم در تصمیم‌گیری‌ها به شکل شرکت در انتخابات که به اتفاق آرا ۹۸٫۲ درصد به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند، تجلی یافت.

وی یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب باید قوانینی برای اداره جامعه مطابق با قوانین اسلامی تدوین می‌شد که اولین آنها بنا بر ضرورت و تشخیص امام راحل(ره) مربوط به مطبوعات بود و سپس برای دیگر موارد نیز قوانینی تدوین شد.

معاون استاندار خوزستان با اشاره به اصل ۱۱۰ قانون اساسی در زمینه تشکیل شوراها که به واسطه بروز جنگ و بازسازی حدود ۲۰ سال معطل مانده بود، ادامه داد: در هفتم اسفندماه ۷۷ و در دولت خاتمی، نهاد شورا در سرزمین جمهوری اسلامی تشکیل شد.

شهبازی گفت: از یک سو شهرداری‌ها که تا آن زمان به عنوان بار عظیم مالی بر دوش دولت به شمار می‌رفتند و از سوی دیگر مشکلات موجود در شهرها با تشکیل شوراها به صورت اولویت بندی امور و توسعه و تلاش در راستای عمران و آبادانی شهرها رفع شد.

وی با بیان اینکه اعضای شورا را افرادی تحصیل کرده و صاحب نظر تشکیل می‌دهند، افزود: برنامه ریزی‌هایی که در آبادان، چوئبده و اروندکنار انجام می‌شود به واسطه وجود همین اعضا است.

معاون استاندار خوزستان با اشاره به رای قاطبه مردم به نمایندگان خود در شورای اسلامی شهر، اظهار کرد: شورا یک نهاد دموکراتیک است که بر پایه رای اکثریت تشکیل شده است.

فرماندار ویژه آبادان تصریح کرد: خوشبختانه روال کار شورا در آبادان بر پایه پرهیز از تک روی و انسجام و اتحاد میان اعضا است و از آنجاییکه اعضای شورا با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند لذا انتظار مردم بر آن است که با روحیه جمعی که نیاز کار شوراست برای تصمیم‌گیری اساسی و قطعی در زمینه رفع مشکلات اقدام کنید.

وی یادآور شد: تاکنون دخالتی از سوی شورا در امور دستگاه‌های اجرایی ندیده نشده، و امید می‌رود این روال همچنان ادامه یابد و هر کسی در حوزه خودش بتواند این بار را به سرمنزل برساند.

فرماندار ویژه آبادان گفت: در سال ۹۴ نیز با توجه به پیام مقام معظم رهبری که یک برنامه راهبردی برای همگان است، باید با همدلی و همزبانی میان دولت و ملت، تکلیفی را که دو سویه است را جامه عمل بپوشانیم.

شهبازی افزود: اینکه شورا چند صدایی باشد ایرادی ندارد اما خروجی‌اش باید دسترسی به آمال و آرمان‌های واحدی باشد که در راستای مجد و عظمت نظام و دولت باشد.

وی اظهار کرد: تمام آنهایی که مرتبط با نظام هستند باید هم رای و هم دل با مردم و دولت باشند، مردم تکلیف خود را در مباحث مختلف نسبت به دولت باید بدانند و به عکس نیز چنین است، نمونه همدلی و همزبانی مردم، حضور پرشور و گسترده آنان در انتخابات سال جاری مجلس شورای اسلامی است.

شهبازی تصریح کرد: حضور پرشور مردم در انتخابات امسال، انقلاب اسلامی را در حوزه داخلی و بین المللی به اوج می‌رساند.

معاون استاندار خوزستان در پایان، از اعضای شوراهای اسلامی شهرها و بخش خواست تا با توجه به رسالت سنگین آنها که به دلیل رای مردمی بر دوش دارند، امور مرتبط با مردم را به نحو مطلوبی به انجام برسانند و سبب خرسندی و خشنودی مردم شوند.

منبع: فارس